Amerykański Toy Fox Terrier – urok psa do towarzystwa i temperament Terriera
Amerykański Toy Fox Terrier – urok psa do towarzystwa i temperament Terriera

wróć... Amerykański Toy Fox Terrier – urok psa do towarzystwa i temperament Terriera

Wyobraźcie sobie Chihuahuę, która jest skoczna, zwinna i jeszcze bardziej zawzięta. To właśnie Amerykański Toy Fox Terrier wyhodowany ponad sto lat temu za Oceanem. W Polsce nie tak popularny jak rasy brytyjskie, kontynentalne czy azjatyckie, ale jako rasa Toy Fox Terrier jest młody, więc wszystko przed nim.

Trochę historii

Amerykański hodowcy Foksterierów zauważyli, że w wielu miotach pojawiają się psy mniejsze od wzorcowych, karłowate. Niektóre z nich były włączane do stad użytkowych, zwłaszcza tych, które tępiły gryzonie na farmach. Wielu hodowców postanowiło skrzyżować karłowate Foksteriery z przedstawicielami ras Chihuahua i Charcikami Włoskimi. Uzyskali po pewnym czasie psy, które zachowały urok ras do towarzystwa, ale zwinność i temperament Terriera. Początkowo Toy Fox Terriery pracowały jako tępiciele szczurów, później dostrzeżono ich wyjątkową podatność do szkolenia i zaczęto używać w amerykańskich cyrkach. Obecnie są bardzo częstymi uczestnikami zawodów sportowych. Startują w najniższych kategoriach Agility lub obniżają poprzeczki innym psom z drużyny we Flyballu (wysokość przeszkód jest uzależniona od wysokości najniższego psa w drużynie).

 Wygląd

Wzorzec Amerykańskiego Kennel Clubu dopuszcza wysokość w kłębie od 22 do 30 cm (w przeliczeniu z cali – 8,5-11,5). Pod względem wagi również jest dość duża tolerancja: od 4 do 9 funtów czyli od 1,8 kg do nawet 4 kg. Włos jest gładki, jedwabisty i prosty. W umaszczeniu zawsze musi być kolor biały (ponad połowa ciała), z tym, że w odróżnieniu od Foksterierów, Jack Russell Terrierów czy Parsonów głowa nie może być biała. Dopuszcza się umaszczenie dwukolorowe: biało – brązowe lub biało – czarne lub trzykolorowe: biało – czarno – podpalane lub biało – czekoladowo – podpalane. W USA często ogon Toy Fox Terrierów jest skracany. Wzorzec zakłada, że musi być proporcjonalny w swoim rozmiarze do wielkości psa i uniesiony. Uszy Toy Fox Terrierów muszą stać (jak u rasy Chihuahua), najpóźniej w szóstym miesiącu życia psa.

Charakter

Toy Fox Terriery mogą być głośne, są bardzo ruchliwe i potrzebują dużo zajęcia w ciągu dnia. Nie powinny mieć problemów aby porozumieć się z dziećmi, ale należy zachować ostrożność w przypadku najmłodszych członków rodziny (roczne lub nawet kilkuletnie dzieci nie kontrolują jeszcze siły uścisku i mogą zrobić psu krzywdę, a niekontrolowane ruchy pies może odebrać jako atak i ugryźć). Amerykański Toy Fox Terrier nie jest dobrym wyborem jeśli posiadamy w domu gryzonie. Z kotem dojdzie do porozumienia jeśli wprowadzimy szczenię do domu, w którym mieszka dorosły kot.
Psy tej rasy świetnie sprawdzają się w sporcie. Bardzo łatwo nauczyć je określonych zachowań, wykonywania konkretnych zadań.

Klub tej rasy w USA powstał w 1994 roku, a ostatecznie została uznana przez AKC w roku 2003.

(BKJ)

fot. flickr