Międzynarodowe Zawody Kynologiczne w Lubaniu
Międzynarodowe Zawody Kynologiczne w Lubaniu

wróć... Międzynarodowe Zawody Kynologiczne w Lubaniu

W zawodach, których celem była integracja środowiska przewodników psów służbowych z różnych służb mundurowych oraz popularyzacja współzawodnictwa, wystartowało 12 drużyn z czterech krajów. Psy i ich przewodnicy startowali w konkurencjach, które miały za zadanie sprawdzenie m.in.: ogólnego posłuszeństwa zwierząt, sprawności przewodników psów patrolowo-obronnych, przeszukiwania bagaży (psy do wyszukiwania materiałów wybuchowych), przeszukiwania pomieszczeń (psy do wyszukiwania narkotyków), tropienie czy zatrzymanie uzbrojonego podejrzanego z użyciem psa bez kagańca (psy patrolowo-obronne).

W Straży Granicznej pełni obecnie służbę ponad 188 czworonożnych funkcjonariuszy. Dominują obecnie wśród nich Owczarki Niemieckie (ponad 60%) oraz Owczarki Belgijskie (prawie 30%). Formacja jednak (podczas zakupów psów) nie koncentruje się na jednej rasie. Wprowadzane są  do służby nowe rasy psów. To bowiem nie rasa, ale predyspozycje każdego zwierzęcia są najważniejsze. Dziś więc w Straży Granicznej można spotkać pojedynczych przedstawicieli ras tj. m.in.: Cocker Spaniel, Parson Russel terier, Chodsky Pes, Płochacz Niemiecki, Jagdterrier. W służbie sprawdzają się też Labradory oraz Owczarki Holenderskie, które (ze względu na doskonałe predyspozycje do szkolenia) jako psy specjalne do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni oraz narkotyków wykorzystywane są już od kilku lat. W formacji szkolone są psy o specjalnościach: patrolowo-obronne, tropiąco-patrolowe, tropiące, specjalne: do wyszukiwania broni, materiałów wybuchowych i narkotyków.

Przed rozpoczęciem służby każdy pies oraz jego przewodnik przechodzą wspólnie półroczne szkolenie w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. To zarówno dla psa, jak i jego przewodnika nowe doświadczenia w ich wzajemnej komunikacji, czas budowania więzi i zaufania, kształtowanie wzajemnych relacji. Podczas szkolenia przewodnicy zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu tresury oraz zasad wykorzystywania psa w służbie, przechodzą ćwiczenia terenowe z czworonogami i poznają podstawy opieki weterynaryjnej. Uczą się między innymi jak udzielić psu pierwszej pomocy oraz jak odczytywać jego zachowania.


Podczas zawodów w Lubaniu najlepszy w kategorii psów do wyszukiwania materiałów wybuchowych był podopieczny mł. chor. SG Kamila Wojciechowskiego z Nadbużańskiego OSG; w kategorii psów do wyszukiwania narkotyków pies Karolisa Ambrazeviciusa z Państwowej Służby Granicznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy; w kategorii psów patrolowo obronnych czworonożny funkcjonariusz prowadzony przez Sigitasa Suziedelisa z Państwowej Służby Graniczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy; w kategorii biegu z przeszkodami pies Tomasa Kutko z Państwowej Służby Granicznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy, a w kategorii drużynowej psy z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

(BKJ/KGSG)
fot. oraz mat. wideo: st. chor. szt. SG Paweł Śnieć (Zespoł Prasowy KGSG)