Nosework – sport dla każdego psa
Nosework – sport dla każdego psa

wróć... Nosework – sport dla każdego psa

Nosework to dyscyplina sportu kynologicznego wywodząca się ze szkolenia psów policyjnych. Psy startujące w noseworku nie tropią jednak poszukiwanego ani nie wyszukują narkotyków. Rywalizują w poszukiwaniu próbek zapachowych w kilku klasach i kategoriach. Zawody mają swój regulamin.

Co łączy cynamon, pomarańczę i goździki? Oprócz tego, że mogą być to składniki grzańca to również ich zapachy są wyszukiwane przez psy w noseworku. Startujące w zawodach zwierzęta robią to pod opieką przewodnika, na smyczy bądź luzem. Każdy pies dopuszczany jest do startów po zdanym egzaminie. Starty w niższych klasach są łatwiejsze: próbki zapachu cynamonowego i mniejsza liczba próbek. W kolejnych klasach poziom trudności idzie w górę. Psy szukają zapachów pośród różnych przedmiotów, w pomieszczeniach lub między pojemnikami z wodą.

Ustalaniem szczegółowych zasad i organizacją zawodów zajmują się dwa stowarzyszenia: Nosework Polska i Polska Liga Nosework.
O tym, że psi węch jest znacznie lepiej rozwinięty od ludzkiego nie trzeba nikomu przypominać. Pamiętajmy, że psi nos działa wielotorowo. Umie zapachy rozdzielać, określić, w których kierunkach się rozchodzą, wyczuć feromony dla człowieka niewyczuwalne.

Zabawy węchowe rozpoczynamy już ze szczeniakiem fot. Will/Unsplash.com

Jak i kiedy zacząć?

Najlepiej jak najwcześniej. Egzaminy w Nosework Polska mogą zaliczać już 5-miesięczne psy, a półroczne startują w zawodach. Zabawę ze szczenięciem można zacząć od maty węchowej. Pisaliśmy o nich tu. Ta zabawka to nie tylko sportowy przyrząd. Doskonale rozładowuje psie emocje i może zająć psa podczas naszej nieobecności. Jeśli zauważymy, że nasz pies wykazuje chęć do nauki, warto skontaktować się z trenerem noseworku, wybrać jeden z dwóch systemów startów, ćwiczyć, zapisać psa na egzamin i razem z nim czerpać z uprawiania tego sportu przyjemność.

(BKJ)

fot. ilustracyjne: danielle828/Pixabay