Orkan w Suwałkach - nowy psi funkcjonariusz
Orkan w Suwałkach

wróć... Orkan w Suwałkach

Do suwalskiej jednostki Policji dołączył kolejny owczarek belgijski. Wabi się Orkan. Jego opiekunem jest starszy posterunkowy Mariusz Biziewski, który od kilku miesięcy jest przewodnikiem psa służbowego. Policjant i jego czworonożny przyjaciel ukończyli właśnie specjalne szkolenie i od kilku dni pełnią wspólnie służbę.

Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują groźnych przestępców, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach.

Kilka dni temu, półtoraroczny owczarek belgijski, wspólnie ze swoim przewodnikiem, ukończył szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Przez cztery miesiące ćwiczył między innymi posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika oraz zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy i tropienie śladów ludzkich. Przewodnik i jego czworonożny partner nauczyli się współpracy, aby móc stworzyć zgrany duet. Zdobyte na szkoleniu wzajemne zaufanie i umiejętności wykorzystują teraz w codziennej służbie. Orkan, to pies patrolowo- tropiący. Jego zadania skupiają się głównie na patrolowaniu zagrożonych miejsc, tropieniu sprawców przestępstw, a także poszukiwaniu zaginionych osób.

fot. KMP Suwałki

Orkan, to pierwszy pies służbowy starszego posterunkowego Mariusza Biziewskiego. Jak mówi policjant, już podczas szkolenia pomiędzy nim a czworonogiem wytworzyła się specyficzna więź. Orkan pozostaje więc pod opieką swego przewodnika także poza służbą. Funkcjonariusz dodaje, że owczarek jest częścią jego rodziny i razem z nim mieszka.

Zdaniem policjanta, przewodnik powinien mieć zaufanie do swojego czworonożnego partnera. Ważne jest też by pies czuł to, że dla przewodnika jest najważniejszy. Wtedy efekty ich wspólnej pracy zawsze będą zadowalające.

(BKJ) źródło: KMP Suwałki http://www.suwalki.policja.gov.pl/