Pies Riko pomaga zapomnieć o wojnie
Pies Riko pomaga zapomnieć o wojnie

wróć... Pies Riko pomaga zapomnieć o wojnie

Owczarek Niemiecki o imieniu Riko pomaga dzieciom z Ukrainy zapomnieć o wojnie. Riko ma szanse zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas szkolenia wykorzystuje wszystkie swoje umiejętności, nie tylko te, które mogą pomóc w działaniach ratowniczych. Pies jest terapeutą dla uciekających przed wojną ukraińskich dzieci przebywających w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie koło Kościerzyny.

W tej chwili w placówce przebywa 129 dzieci, których wiek nie przekracza 15 lat. Niektóre z nich ciągle mają przed oczami obrazy wojny. Można to zaobserwować w ich zachowaniu. Cały czas bywają chwile strachu i niepokoju. Kiedy na niebie dostrzegą przelatujący helikopter uciekają w popłochu szukając schronienia w budynkach ośrodka. Wiele z nich jest zbyt młodych, by zrozumieć, że są bezpieczne i nic im nie grozi. Nad ich spokojem i tym, by poczucie bezpieczeństwa się w nich narodziło czuwają nie tylko wychowawcy, ale także żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Wśród nich jest starszy szeregowy Tadeusz Grabowski z 73. Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku. Na co dzień jest on doświadczonym przewodnikiem psa ratowniczego. W tej chwili szeregowy Grabowski szkoli do zadań ratowniczych psa imieniem Riko. To właśnie ten roczny Owczarek Niemiecki towarzyszy żołnierzowi podczas jego zadań w Powiatowym Centrum Młodzieży. Co więcej, okazało się, że jego obecność ma niezwykle pozytywny wpływ na przebywające tam dzieci, które nawiązały z czworonożnym pupilem niezwykłą więź. Spacery, zabawy i wspólne spędzanie czasu pozwalają chociaż na moment zapomnieć o tragedii, którą przeżyli. Tak więc pies Riko został nie tylko jednym z mieszkańców ośrodka w Garczynie, ale również ulubieńcem ukraińskich dzieci.
Warto wspomnieć, że st. szer. Tadeusz Grabowski jest również koordynatorem szkolenia Sekcji K9 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Już w kwietniu, dziewięciu żołnierzy pomorskiej brygady będzie zdawać egzamin certyfikujący ich umiejętności w Kuźni Raciborskiej. Następnie, na mocy porozumienia pomiędzy 7. Pomorską Brygadą OT a Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku będą mogli być wykorzystywani do działań poszukiwawczo-ratowniczych na terenie województwa Pomorskiego. Poza tym każdy żołnierz grupy zostanie przeszkolony z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
- K9 to wyjątkowa sekcja, która zrzesza profesjonalistów z zakresu terenoznawstwa i topografii oraz pasjonatów pracy z psami. Cieszę się, że mogę brać udział w zajęciach, poszerzać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności. Szkolenie, które przechodzimy pozwoli nam być realnym wsparciem dla służb w czasie poszukiwań i akcji ratunkowych– podsumowuje szkolenie jeden z żołnierzy biorący w nim udział.

Każdy kto chciałby zostać „terytorialsem” i kocha pracę z psami, może zgłosić się do jednostki w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a lokalni przedstawiciele WOT wytłumaczą jak zostać przewodnikiem psa w ich szeregach.

(BKJ/Biuro prasowe WOT)