Rosyjskie psy rasowe wykluczone z wystawy Crufts
Rosyjskie psy rasowe wykluczone z wystawy Crufts

wróć... Rosyjskie psy rasowe wykluczone z wystawy Crufts

Kolejne międzynarodowe organizacje dołączają do sankcji skierowanych przeciw Federacji Rosyjskiej, której wojska brutalnie zaatakowały Ukrainę. Swój sprzeciw wobec zabijania ludności cywilnej i wsparcie dla Ukraińców wyraziły także organizacje kynologiczne. 51 rosyjskich psów zostało wczoraj wykluczonych z udziału w wystawie Crufts, która rozpocznie się 10 marca w Wielkiej Brytanii.

W poniedziałek 28 lutego wieczorem brytyjski Kennel Club poprzez swoje konta w mediach społecznościowych wystosował oficjalny komunikat, udostępniony przez Redaktora Naczelnego Magazynu Łączy Nas Pies Remigiusza Czecha. Decyzję brytyjskiego organizatora największej i najbardziej prestiżowej wystawy psów rasowych na świecie przekazaliśmy także w poniedziałek wieczorem w poście na naszym profilu w portalu Facebook. 
Brytyjski Kennel Club pisze w komunikacie, że decyzję o niedopuszczeniu wystawców z Rosji do Crufts, podjął "z ciężkim sercem", ponieważ łamania praw człowieka dopuszcza się władza, a nie zwykli ludzie. "Nasi przyjaciele na Ukrainie i ich psy obawiają się o swoje życie, a my zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby ich wesprzeć, kiedy tylko będzie to możliwe" - czytamy w komunikacie.

Rosyjska Federacja Kynologiczna RKF nie zabiera głosu w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Informuje jedynie o ograniczeniach nakładanych przez federację FCI, polegających na odwoływaniu wystaw psów rasowych i zawodów pod swoim patronatem. Jednocześnie RKF informuje o ograniczeniach w dostępie do mediów społecznościowych nałożonych przez Roskomnadzor czyli instytucję państwową regulującą treści pojawiające się w Internecie.

Crufts odbędzie się w Birmingham w dniach 10-13 marca. W ringach wystawowych miało się zaprezentować ok. 16 tysięcy psów rasowych. Zabraknie 51 psów z Rosji.

(BKJ)