Krycie
Krycie

wróć... Krycie

Kiedy posiadamy już psy z uprawnieniami hodowlanymi (a przynajmniej sukę hodowlaną), możemy pomyśleć o szczeniętach. 

Warto w tym miejscu jeszcze raz wspomnieć o tym, że jeśli nie jesteśmy pewni tego czy wszystkie formalności z uprawnieniami hodowlanymi są załatwione, powinniśmy skontaktować się z biurem Kennel Clubu i dopytać o naszą dokumentację.

Kiedy na miejscu posiadamy sukę i reproduktora, jest dużo łatwiej. Wystarczy, że w trakcie cieczki nie będziemy ich odseparowywać. Kiedy suce rozpoczną się dni płodne dojdzie do krycia a my po kilku tygodniach będziemy mogli potwierdzić ciążę w badaniu USG. Jeśli pies i suka, które posiadamy nigdy wcześniej nie uczestniczyły w kryciu to istnieje taka możliwość, że będą miały problem i do pokrycia może nie dojść. Najlepiej młode, niedoświadczone samice kryć reproduktorami, które już wcześniej naturalnie zapładniały suki. Z kolei samce pierwsze swoje krycia powinny wykonywać na sukach, które już były kryte. Bywają sytuacje kiedy takiej możliwości nie ma i trzeba ze sobą skojarzyć dwa niedoświadczone psy. W razie problemów powinniśmy poprosić o radę doświadczonych hodowców. Są osoby, które zajmują się tak zwanym asystowaniem psom podczas krycia. W niektórych przypadkach pozostaje nam wykonanie sztucznego krycia. Można to zrobić u lekarza weterynarii lub u doświadczonych hodowców, którzy przeprowadzają inseminacje.

Kiedy nie mamy własnego reproduktora, pamiętajmy o tym by odpowiednio wcześniej, jeszcze przed cieczką, znaleźć kandydata dla naszej suczki. Ważne abyśmy nie zaniedbali kwestii pochodzenia obu psów i porównali dokumenty – jeśli pies i suka są spokrewnione a my mamy wątpliwości co do tego czy akurat to konkretne pokrewieństwo nie wyklucza krycia, powinniśmy skontaktować się z biurem Kennel Clubu. Kontakt z biurem powinien nastąpić także wtedy kiedy nie mamy pewności czy dokument i uprawnienia jakie posiada reproduktor zostaną przez KC uznane.
Jeszcze przed kryciem weźmy pod uwagę to, że ciąża u suki trwa około 60 dni (56-65). Na początku cieczki możemy wyliczyć przybliżoną datę urodzenia szczeniąt (od ok. 10. dnia cieczki należy policzyć 2 miesiące). Możemy sprawdzić czy w planowanym terminie urodzenia szczeniąt nie planujemy na przykład urlopu albo nie szykuje nam się wizyta rodziny. To ważne bo jeśli szczeniaki miałyby się rodzić pod naszą nieobecność, stanowiłoby to śmiertelne zagrożenie dla nich i dla suki. Jeśli nasze osobiste plany kolidują z terminem planowanego porodu to najlepiej zrezygnować z krycia i poczekać do kolejnej cieczki.

Suki kryte pierwszy raz powinny być parowane z doświadczonymi reproduktorami fot. Anna Dudkova

Z właścicielem reproduktora powinniśmy się skontaktować jeszcze przed cieczką i ustalić jakie są warunki krycia. Kolejny kontakt powinien nastąpić w pierwszym lub drugim dniu cieczki czyli wtedy kiedy zauważymy krwawienie z dróg rodnych u suki. Właściciel reproduktora powinien być poinformowany o tym, że za kilka-kilkanaście dni stawimy się u niego z suką. Musimy wiedzieć czy nie koliduje to z jego planami a także czy ktoś inny nie planuje w tym samym czasie kryć tym psem. Pamiętajmy o tym, że z reguły to  my z naszą suką udajemy się do reproduktora i do nas należy decyzja kiedy powinna nastąpić próba krycia. Możemy wykonać u lekarza weterynarii badania poziomu progesteronu. Zazwyczaj trzeba wykonać przynajmniej 2 lub 3 pobrania krwi w odstępie kilku dni. Pracownik laboratorium określi który dzień jest najlepszy na wykonanie krycia po tym gdy zauważy wyrzut hormonu u suki. Przeważnie o tym, który to dzień dowiadujemy się na 1 lub dwa dni wcześniej. Jeśli wyrzut hormonu oznaczony został prawidłowo, krycie powinno się udać. Badania progesteronu są bardzo pomocne, zwłaszcza wtedy kiedy udajemy się do reproduktora dalej od naszego miejsca zamieszkania. Innym sposobem na określenie właściwego dnia na krycie jest obserwacja suki. Kiedy wprowadzamy samca (może to być nawet pies innej rasy, kundel, pies sąsiadów) suka gotowa do krycia powinna odstawić ogon w bok i wystawić narządy rodne w kierunku psa. Uważajmy jednak by takiego psa – testera nie zostawić samego z suką i odpowiednio wcześniej wyprowadzić.
Wizyta w domu właściciela reproduktora (psy najlepiej kryją na własnym podwórku) powinna rozpocząć się od podpisania umowy krycia (chyba, że spisana była wcześniej). Nie powinniśmy o tym zapominać, bo bez umowy wyjaśnienie jakichkolwiek spornych sytuacji będzie bardzo trudne. Biuro OSPR Kennel Club może nam pomóc w wyjaśnieniu nieporozumień ale tylko kiedy będziemy mieli spisaną stosowną umowę, choćby w formie elektronicznej. Jeśli cztery tygodnie po kryciu, na podstawie badania USG, lekarz nie stwierdzi ciąży, powinniśmy poinformować o tym właściciela reproduktora i wysłać mu dokumentację weterynaryjną. W takich sytuacjach zazwyczaj tym samym reproduktorem wykonuje się nieodpłatnie powtórkę krycia (należy to zapisać w umowie przed pierwszym kryciem).

Od właściciela reproduktora powinniśmy otrzymać kserokopię rodowodu reproduktora, którą będziemy musieli załączyć do dokumentacji potrzebnej do zgłoszenia miotu i wyrobienia metryk szczeniakom.

(BKJ)

Czytaj także
Cesarskie cięcie u psów – zabieg ratujący życie

Wyróżnia się dwa typy zabiegów cesarskiego cięcia: planowane i interwencyjne. Naturalne rozwiązanie porodu jest najlepsze zarówno dla suki jak i dla szczeniąt, ale należy pamiętać o tym, że nie zawsze jest możliwe. Wówczas z pomocą przychodzi chirurg i wykonuje zabieg ratujący życie.

Hodowla
BKJ
2023-01-25
Rzucawka poporodowa – czy można jej uniknąć?

Rzucawka poporodowa zwana inaczej tężyczką to choroba występująca u suk. Najczęściej dochodzi do niej między drugim, a trzecim tygodniem po porodzie u suk małych ras, ale zdarza się, że występuje także u większych psów i to nawet przed porodem.

Zdrowie
BKJ
2022-04-06
W jakiej temperaturze powinny przebywać szczenięta po porodzie?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć podając jedną liczbę wyrażoną w stopniach Celsjusza, która będzie złotym środkiem. To jak ciepło powinno być w kojcu zależy przede wszystkim od rasy utrzymywanych tam psów i od tego do jakich temperatur przyzwyczajona jest suka, która jest matką miotu. Jeśli suka nie żyje i sami wychowujemy miot mamy utrudnione zadanie.

Hodowla
BKJ
2022-01-18
Sztuczne karmienie szczeniąt

Zdarzają się sytuacje kiedy suka nie może wykarmić swojego miotu. Niekiedy jest to związane z chorobą po porodzie, brakiem pokarmu. Zdarza się także, że suka padnie lub nie wybudzi się po zabiegu cesarskiego cięcia. 

Żywienie
BKJ
2020-12-29
Przygotowania do porodu

Zbliżający się poród u naszej suki to bardzo nerwowy czas, zarówno dla niej jak i dla nas. Jeśli nie mamy doświadczenia stres jest większy, choć nawet doświadczonym hodowcom trudno jest całkowicie zachować spokój.

Hodowla
BKJ
2020-12-29
Poród

Są suki, które rodzą bez problemu i bez pomocy człowieka. Są i takie, którym hodowca musi pomóc, jeszcze innym jest potrzebna pomoc lekarza weterynarii. 

Hodowla
BKJ
2020-12-29
Komplikacje związane z porodem

Tak jak w przypadku ludzi, tak i u psów poród wiąże się z ryzykiem komplikacji, wystąpieniem chorób lub wad szczeniąt. Większość suk rodzi bez problemów, zdarzają się też takie porody gdzie nasza pomoc lub interwencja lekarza weterynarii będzie konieczna.

Hodowla
BKJ
2020-12-29
Odchowanie szczeniąt

Szczęśliwe zakończenie porodu to tak naprawdę dopiero początek. Niekiedy odchowanie szczeniąt nie nastręcza problemów. Innym razem będziemy bardzo zapracowani.

Hodowla
BKJ
2020-12-23
Zakładamy hodowlę

Jeśli planujemy założyć hodowlę lub nawet tylko sprawdzić czy hodowanie psów to jest coś dla nas, powinniśmy zacząć od tego by kupić sukę lub psa i sukę z udokumentowanym pochodzeniem. 

Hodowla
BKJ
2020-12-21