wróć... Zabiegi i badania przed kryciem
Do hodowli przeznaczać należy tylko psy zdrowe, które posiadają uprawnienia hodowlane. Są takie zabiegi i badania, które trzeba wykonać przed kryciem. Są też takie, których bezpośrednio przed nim nie powinno się wykonywać.
Każda rasa psa charakteryzuje się typowymi dla siebie schorzeniami. Inne badania zalecane są w przypadku przygotowywania do rozrodu rasy Chihuahua, inne kiedy zamierzamy hodować Mastiffa Angielskiego. Zakładając hodowlę i uzyskując uprawnienia hodowlane dla swoich psów, czy to podczas wystawy czy przeglądu hodowlanego w biurze Kennel Clubu, będziemy mieli okazję do porozmawiania z sędzią kynologicznym lub asystentami i dowiemy się więcej na temat niezbędnych badań. Wiele ras zmaga się z dysplazją stawów biodrowych i łokciowych. Prześwietlenia pod tym kątem są konieczne. Najlepiej wykonać je po ukończeniu przez psa 13. miesiąca życia. Do tego dochodzą jeszcze testy w kierunku konkretnych chorób dziedzicznych. Jeśli posiadamy zarówno reproduktora jak i sukę hodowlaną, spocznie na nas obowiązek wykonania badań zarówno u suki jak i u samca. Jeśli korzystamy z usług obcego reproduktora, powinniśmy odpowiednio wcześnie go znaleźć, osiągnąć porozumienie z jego właścicielem i uzyskać informacje o wynikach przeprowadzonych u niego badań.
Kiedy mamy już pewność, że psy, które planujemy krzyżować są zdrowe, powinniśmy zadbać o to aby były w dobrej kondycji. Odpowiednia dieta to podstawa. Psy nie mogą być wychudzone ani też zbyt otłuszczone. Powinny otrzymywać odpowiednie dla swojej rasy suplementy diety. Ważne, aby dostosować je do podawanej karmy. Jeśli karma jest odpowiednio zbilansowana i wzbogacona niezbędnymi suplementami, dodawanie kolejnych witamin i minerałów mija się z celem, a nawet może być szkodliwe dla psa. Nie zaleca się również podawania suce przed kryciem kwasu foliowego. Jeśli zdarzy się tak, że utraci ciążę i lekarz weterynarii stwierdzi, że mógł mieć na to wpływ niedobór tego składnika, wówczas należy, we współpracy z lekarzem, zadbać o jego suplementowanie. To jednak niezwykle rzadkie przypadki, a przyczyny utraty płodów są, z reguły, inne.
Warto przed kryciem wykonać badanie w kierunku brucella canis – to bakteria, szkodliwa również dla człowieka, która może się przenieść na różne sposoby, m.in. drogą płciową. Wiele lecznic weterynaryjnych proponuje wykonanie tzw. profilu rozrodczego czyli kompleksowego zestawu badań pod kątem bakterii i wirusów. Jeśli nie zdecydujemy się na jego wykonanie przed pierwszym kryciem, pamiętajmy o nim gdyby w naszej hodowli doszło do poronień i narodzin niezbyt licznych miotów.
Psy, które przeznaczane są do hodowli powinny być szczepione regularnie i to nie tylko przeciwko wściekliźnie ale też przeciwko innym chorobom zakaźnym. Zaleca się wykonywanie wszystkich tych szczepień raz do roku. Ze szczepienia możemy zrezygnować tylko wtedy jeśli rozpoczęła się u suki cieczka. Pies – reproduktor także nie powinien być szczepiony bezpośrednio przed kryciem. Należy taki zabieg wykonać na tydzień przed kryciem lub bezpośrednio po nim, szczepienie wpływa niekorzystnie na układ odpornościowy i może mieć również negatywny wpływ na zapłodnienie.
Odrobaczanie jest również bardzo istotne. Psy w hodowli powinny być odrobaczane regularnie, najlepiej co 3 miesiące. Jeśli u suki rozpocznie się ruja, powinniśmy zrezygnować z podania preparatu na odrobaczanie. Nie stosujmy go również u psa bezpośrednio przed kryciem.
Po kryciu odrobaczanie suki także jest wykluczone. Zdarzają się weterynarze, którzy praktykują odrobaczanie suk ciężarnych w określonym przez siebie czasie. Jest to jednak obarczone dużym ryzykiem i tylko od hodowcy zależy czy je podejmie. Jeśli suka była przez nas odrobaczona na 3 miesiące przed kryciem i nie zdążyliśmy tego zrobić już bezpośrednio przed zajściem w ciążę, najlepiej będzie poczekać z odrobaczaniem do ukończenia trzeciego tygodnia życia przez szczenięta. Wówczas lekarz poda preparat młodym, a tabletkę odrobaczającą matce. W większości przypadków taki porządek zabiegów sprawdza się i nie wpływa negatywnie na zdrowie osesków.
-
profil rozrodczy czyli badania na obecność bakterii i wirusów, które przenoszą się drogą płciową i mogą zagrażać ciąży
-
badanie USG narządów rozrodczych suki
-
badanie palpacyjne pochwy
-
badanie jakości nasienia reproduktora
-
badanie bakterii w nasieniu reproduktora
(BKJ)
fot. Adobe Stock