Zabiegi i badania przed kryciem
Zabiegi i badania przed kryciem

wróć... Zabiegi i badania przed kryciem

 

Do hodowli przeznaczać należy tylko psy zdrowe, które posiadają uprawnienia hodowlane. Są takie zabiegi i badania, które trzeba wykonać przed kryciem. Są też takie, których bezpośrednio przed nim nie powinno się wykonywać.

Każda rasa psa charakteryzuje się typowymi dla siebie schorzeniami. Inne badania zalecane są w przypadku przygotowywania do rozrodu rasy Chihuahua, inne kiedy zamierzamy hodować Mastiffa Angielskiego. Zakładając hodowlę i uzyskując uprawnienia hodowlane dla swoich psów, czy to podczas wystawy czy przeglądu hodowlanego w biurze Kennel Clubu, będziemy mieli okazję do porozmawiania z sędzią kynologicznym lub asystentami i dowiemy się więcej na temat niezbędnych badań. Wiele ras zmaga się z dysplazją stawów biodrowych i łokciowych. Prześwietlenia pod tym kątem są konieczne. Najlepiej wykonać je po ukończeniu przez psa 13. miesiąca życia. Do tego dochodzą jeszcze testy w kierunku konkretnych chorób dziedzicznych. Jeśli posiadamy zarówno reproduktora jak i sukę hodowlaną, spocznie na nas obowiązek wykonania badań zarówno u suki jak i u samca. Jeśli korzystamy z usług obcego reproduktora, powinniśmy odpowiednio wcześnie go znaleźć, osiągnąć porozumienie z jego właścicielem i uzyskać informacje o wynikach przeprowadzonych u niego badań.

Przed kryciem warto wykonać szereg niezbędnych badań u lekarza weterynarii

Kiedy mamy już pewność, że psy, które planujemy krzyżować są zdrowe, powinniśmy zadbać o to aby były w dobrej kondycji. Odpowiednia dieta to podstawa. Psy nie mogą być wychudzone ani też zbyt otłuszczone. Powinny otrzymywać odpowiednie dla swojej rasy suplementy diety. Ważne, aby dostosować je do podawanej karmy. Jeśli karma jest odpowiednio zbilansowana i wzbogacona niezbędnymi suplementami, dodawanie kolejnych witamin i minerałów mija się z celem, a nawet może być szkodliwe dla psa. Nie zaleca się również podawania suce przed kryciem kwasu foliowego. Jeśli zdarzy się tak, że utraci ciążę i lekarz weterynarii stwierdzi, że mógł mieć na to wpływ niedobór tego składnika, wówczas należy, we współpracy z lekarzem, zadbać o jego suplementowanie. To jednak niezwykle rzadkie przypadki, a przyczyny utraty płodów są, z reguły, inne.

Warto przed kryciem wykonać badanie w kierunku brucella canis – to bakteria, szkodliwa również dla człowieka, która może się przenieść na różne sposoby, m.in. drogą płciową. Wiele lecznic weterynaryjnych proponuje wykonanie tzw. profilu rozrodczego czyli kompleksowego zestawu badań pod kątem bakterii i wirusów. Jeśli nie zdecydujemy się na jego wykonanie przed pierwszym kryciem, pamiętajmy o nim gdyby w naszej hodowli doszło do poronień i narodzin niezbyt licznych miotów.

Psy, które przeznaczane są do hodowli powinny być szczepione regularnie i to nie tylko przeciwko wściekliźnie ale też przeciwko innym chorobom zakaźnym. Zaleca się wykonywanie wszystkich tych szczepień raz do roku. Ze szczepienia możemy zrezygnować tylko wtedy jeśli rozpoczęła się u suki cieczka. Pies – reproduktor także nie powinien być szczepiony bezpośrednio przed kryciem. Należy taki zabieg wykonać na tydzień przed kryciem lub bezpośrednio po nim, szczepienie wpływa niekorzystnie na układ odpornościowy i może mieć również negatywny wpływ na zapłodnienie.

Odrobaczanie jest również bardzo istotne. Psy w hodowli powinny być odrobaczane regularnie, najlepiej co 3 miesiące. Jeśli u suki rozpocznie się ruja, powinniśmy zrezygnować z podania preparatu na odrobaczanie. Nie stosujmy go również u psa bezpośrednio przed kryciem.
Po kryciu odrobaczanie suki także jest wykluczone. Zdarzają się weterynarze, którzy praktykują odrobaczanie suk ciężarnych w określonym przez siebie czasie. Jest to jednak obarczone dużym ryzykiem i tylko od hodowcy zależy czy je podejmie. Jeśli suka była przez nas odrobaczona na 3 miesiące przed kryciem i nie zdążyliśmy tego zrobić już bezpośrednio przed zajściem w ciążę, najlepiej będzie poczekać z odrobaczaniem do ukończenia trzeciego tygodnia życia przez szczenięta. Wówczas lekarz poda preparat młodym, a tabletkę odrobaczającą matce. W większości przypadków taki porządek zabiegów sprawdza się i nie wpływa negatywnie na zdrowie osesków.

Badania, które należy wykonać jeśli suka wcześniej miała problem z zajściem w ciążę lub straciła ją
  • profil rozrodczy czyli badania na obecność bakterii i wirusów, które przenoszą się drogą płciową i mogą zagrażać ciąży

  • badanie USG narządów rozrodczych suki

  • badanie palpacyjne pochwy

  • badanie jakości nasienia reproduktora

  • badanie bakterii w nasieniu reproduktora

(BKJ)

 

fot. Adobe Stock

Czy szczenię będzie pasowało do nabywcy? Test osobowości

Które szczenię z miotu polecić osobie starszej, a które aktywnemu sportowcowi? Co jeśli zgłosi się osoba, która nie miała nigdy psa i liczy na pomoc hodowcy w wyborze szczenięcia łatwiejszego do ułożenia? Osoby wybierające psy do służby lub określonych zadań, wykonują testy osobowości, mogą być pomocne.

Hodowla
BKJ
2022-07-05
Dokarmianie i socjalizacja – ważne zadania hodowcy

O swoich szczeniętach dowiesz się najwięcej bacznie je obserwując – pisze Steve Dean na łamach brytyjskiego czasopisma „Our Dogs” – Hodowca bierze na siebie nie tylko odpowiedzialność za odpowiednie żywienie szczeniąt, ale za ich należytą socjalizację do ósmego tygodnia życia.

Hodowla
BKJ
2022-06-14
Jak rozpoznać dobrego hodowcę czyli jakie informacje nie powinny się znaleźć w ogłoszeniu

Kolejne informacje o likwidowanych pseudohodowlach i opowieści znajomych o chorobach ich psa rasowego, a z drugiej strony opinie zadowolonych właścicieli wielu rasowych psów prowokują przyszłych nabywców do przemyśleń na temat tego jak rozpoznać czy hodowca jest uczciwy i jest hodowcą z prawdziwego zdarzenia.

Hodowla
BKJ
2022-05-27
Udane krycie

Suki dopuszczają do siebie samce tylko w okresie rui. Psy zdolne są do pokrycia suki przez cały czas od momentu uzyskania dojrzałości płciowej. Wszystko reguluje natura, mimo to zdarza się, że do krycia nie dochodzi, bywa i tak, że po kryciu suka nie jest zapłodniona.

Hodowla
BKJ
2022-04-13
W jakiej temperaturze powinny przebywać szczenięta po porodzie?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć podając jedną liczbę wyrażoną w stopniach Celsjusza, która będzie złotym środkiem. To jak ciepło powinno być w kojcu zależy przede wszystkim od rasy utrzymywanych tam psów i od tego do jakich temperatur przyzwyczajona jest suka, która jest matką miotu. Jeśli suka nie żyje i sami wychowujemy miot mamy utrudnione zadanie.

Hodowla
BKJ
2022-01-18
Metody wyznaczania terminu krycia

Dobry hodowca szuka dla swojej suki dobrego reproduktora. Nie bierze przy tym pod uwagę odległości dzielącej jego hodowlę od miejsca zamieszkania psa, ani ekwiwalentu za krycie. Do dobrego psa warto pojechać nawet kilkaset kilometrów. Obecnie możliwa jest także inseminacja nasieniem sprowadzonym z zagranicy. Aby krycie było udane trzeba dobrze wyznaczyć jego termin.

Hodowla
BKJ
2022-01-03
Co powinni omówić hodowca i nabywca podczas zakupu szczenięcia?

Wiele osób kupuje psa pod wpływem impulsu. Na szybko. To błąd. Zarówno nad wyborem rasy jak i konkretnej hodowli należy się dobrze zastanowić. Kiedy nadejdzie dzień odbioru nabywcy często trudno jest ukryć emocje, a te powodują, że o wielu ważnych sprawach zapomina. Wówczas zimną krew powinien zachować hodowca.

Hodowla
BKJ
2021-10-12
Zabiegi i badania przed kryciem

Do hodowli przeznaczać należy tylko psy zdrowe, które posiadają uprawnienia hodowlane. Są takie zabiegi i badania, które trzeba wykonać przed kryciem. Są też takie, których bezpośrednio przed nim nie powinno się wykonywać.

Hodowla
BKJ
2021-07-06