Apel o ułatwienie wjazdu do Polski ukraińskich uchodźców ze zwierzętami towarzyszącymi
Apel o ułatwienie wjazdu do Polski ukraińskich uchodźców ze zwierzętami towarzyszącymi (AKTUALIZACJA)

wróć... Apel o ułatwienie wjazdu do Polski ukraińskich uchodźców ze zwierzętami towarzyszącymi (AKTUALIZACJA)

Po bezprawnej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, Polska musi być gotowa na przyjęcie wielu uchodźców. Część z nich posiada zwierzęta towarzyszące: psy i koty. Redakcja Magazynu Łączy Nas Pies wystosowała w Internecie Apel do Ministra Rolnictwa i Głównego Inspektoratu Weterynarii o ułatwienie wwozu tych zwierząt na terytorium RP.

Atak Rosji na Ukrainę jest aktem międzynarodowego bandytyzmu, potępianym przez niemal cały świat. Polska musi być gotowa na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Wiele rodzin uciekających przed wojną ze swojego kraju nie będzie wyobrażało sobie pozostawienia na Ukrainie swoich psów i kotów. Przewóz tych zwierząt przez granicę wymaga nie tylko okazania zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, ale także zaświadczenia o wyniku badania przeciwciał przeciwko tej chorobie. Spełnienie tego warunku w kraju, w którym toczy się wojna jest niemożliwe, tym bardziej, że od szczepienia do wykonania testu musi upłynąć długi okres, co szczegółowo regulują przepisy Głównego Inspektoratu Weterynarii. Apelujemy do GIW, a także do Ministerstwa Rolnictwa o ułatwienie wwozu psów i kotów na terytorium RP z Ukrainy na czas działań wojennych, także o umożliwienie wwozu szczeniąt i kociąt młodszych niż trzymiesięczne.

Akcję wsparło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Psa Rasowego Kennel Club i Unia Felinologii Polskiej.

(AKTUALIZACJA)

Z podobnym apelem do GIW zwrócił się pełnomocnik Ministra Rolnictwa ds. ochrony zwierząt Albert Kurkowski, który otrzymał odpowiedź, publikując ją na swoim profilu w portalu Facebook.
cytujemy: " [...] Zwierzęta przemieszczane w czasie trwania konfliktu militarnego nie muszą być zaopatrzone w wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie. [...]" 

Mamy zatem nadzieję, że przewóz psów i kotów przez granicę polsko - ukraińską będzie odbywał się bez większych przeszkód.

(Redakcja)