Emerytura dla psów służbowych. Jest projekt ustawy
Emerytura dla psów służbowych. Jest projekt ustawy

wróć... Emerytura dla psów służbowych. Jest projekt ustawy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy o statusie zwierząt w służbie. Będą miały kompleksową opiekę. Nowy akt prawny ma regulować pracę czworonogów w służbach mundurowych. Jednym z założeń jest zapewnienie dożywotniej opieki dla tych zwierząt.

 

Podczas prezentacji projektu minister Mariusz Kamiński przypomniał, że w samej tylko policji służy blisko tysiąc psów. -Dzięki ich pracy wielu niebezpiecznych przestępców zostało schwytanych - zaznaczył szef MSWiA.

- Troska o ich los w służbie, a zwłaszcza poza służbą, jest naszym etycznym obowiązkiem - dodał Mariusz Kamiński.

Projekt trafił już do Rządowego Centrum Legislacyjnego i do uzgodnień między resortami. Pracownicy MSWiA podkreślają, że jednym z najważniejszych założeń projektowanej ustawy jest to, że zostanie doprecyzowane to kto płaci za utrzymanie zwierząt na służbie i na jakich zasadach przejdą one na emeryturę. W przypadku psów stanie się to po 10 latach służby.

W polskiej policji służy blisko tysiąc psów fot. KGP

Dzienną stawkę żywieniową dla psa służbowego ustalono w przedziale 9-16 złotych (w zależności od pory roku). Projekt spotkał się z pozytywną reakcją Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka. Przypomnijmy, że psy służą także w innych służbach podległych MSWiA: Straży Granicznej i Straży Pożarnej. O podobną ustawę zabiegały osoby i fundacje opiekujące się zwierzętami, które niegdyś pracowały w służbach mundurowych. Mają one nadzieję na to, że tym razem ustawa zostanie przyjęta przez obie izby polskiego parlamentu i podpisana przez Prezydenta.

(BKJ)