Przemoc na szkoleniu psów w Finlandii
Przemoc na szkoleniu psów w Finlandii

wróć... Przemoc na szkoleniu psów w Finlandii

Drastyczne nagranie wideo ze „szkolenia” psów w Finlandii. Zamiast poddać psy szkoleniu instruktorzy bili je. Fiński Kennel Club zareagował.


Fiński Kennel Club Kennelliitto zawiesił możliwość szkolenia psów stróżujących jako hobby. 

W ubiegłym tygodniu ujawniono, nagrywane z ukrytych kamer wideo, które wywołało w Finlandii skandal. Psy były maltretowane przez trenerów. Nagranie upubliczniła fińska organizacja dbająca o prawa zwierząt Oikeuttaelaimille – czytamy na portalu newsnowfinland.fi.

Nagranie pokazuje bicie, kopanie, ciąganie psów za szyję, chłostanie smyczami i bicie kijami w ramach procesu szkolenia. Zwierzęta są również duszone, jeśli nie gryzą wystarczająco mocno i puszczane tylko wtedy, gdy nauczą się dostatecznie mocno gryźć.

U owczarków (głównie Niemieckich i Belgijskich Malinois) a także u Dobermanów stosuje się również niedozwolone fińskim prawem typy obroży.

„Zarząd Fińskiego Kennel Clubu postanowił na razie zawiesić wszelkie działania związane ze szkoleniem i testowaniem psów obronnych”, czytamy na portalu newsnowfinland.fi, który cytuje oświadczenie Kennelliitto.

Jednocześnie pada zapewnienie, że szkolenia zostaną wznowione kiedy wszystkie uchybienia i nieprawidłowości zostaną usunięte a dobrostan szkolonych psów zostanie zachowany.

Nagranie opublikowane przez fińską organizację prozwierzęcą Oikeuttaelai

„Zakres materiału pokazuje, że nie jest to praktyka kilku właścicieli psów, ale rozpowszechniona kultura brutalnej tresury” – napisała w swoim oświadczeniu fińska organizacja prozwierzęca Oikeuttaelaimille.

W Finlandii, podobnie jak w Polsce, obowiązuje ustawa chroniąca zwierzęta. Zgodnie z jej zapisami, używanie przemocy w ich szkoleniu jest niedopuszczalne. Na opublikowanym w Internecie nagraniu widać wyraźnie, że nie ma mowy o nadinterpretacji tych przepisów. Zachowania trenerów nie można nazwać „przywoływaniem psów do porządku”, są po prostu bite, duszone, stosuje się wobec nich ewidentnie przemoc fizyczną, co z pewnością będzie miało odzwierciedlenie na ich psychice.

(BKJ)