Imię dla psa
Imię dla psa

wróć... Imię dla psa

Wybór imienia dla psa czasem może okazać się nie lada wyzwaniem. Czym więc kierować się podczas nadawaniu imienia naszemu pupilowi? Jakie kryteria powinny być dla nas ważne? Oto kilka zasad, które warto mieć na uwadze, gdy przyjdzie nam wybierać imię dla psa.
(fot. Katja Rooke/unsplash.com)

Imię służy identyfikacji. To słowo, którym będziemy się zwracać do psa. Dobrze, by niosło ze sobą dobrą energię, a nie nazywało problem, jaki posiadamy z danym psem. W dzisiejszych czasach bardziej przykładamy uwagę do nadawania imion, psy traktujemy jak członków rodziny, a więc nadawanie imion psom stało się normą. 
Imię możemy wybierać dla szczeniaka, którego chcemy zakupić lub właśnie to zrobiliśmy, albo dla dorosłego psa, przygarniętego, znalezionego, ze schroniska lub fundacji,  które według nas do psiaka nie pasuje lub nam się nie podoba.
Warto czasem poczekać, poznać psa lepiej, wtedy łatwiej będzie nam wybrać pasujące imię, przecież zostaje ono z psem na całe jego życie. Powinno pasować do charakteru, a zarazem podobać nam się. 
Imię ma wpływ na to, jak pies może być odbieramy przez przechodniów. Groźne imię może oznaczać niebezpiecznego psa, którego ludzie będą się bać, a to może powodować negatywne nastawianie do psa i jego opiekuna. Psy odczytują nasze emocje, więc warto, by inni ludzie żywili do naszego psa co najmniej neutralne uczucia.  
Imię powinno być krótkie i dźwięczne, a przede wszystkim wygodne w użyciu. Dźwięczne głoski to: r, dż, dź, ks. Praktyka pokazuję, że najlepiej sprawdza się 2-3 sylabowe imię, wtedy pies szybko i łatwo się go nauczy i zapamięta. Ważne też, aby je łatwo wyłapał wśród słów, które wypowiadamy, a jest to dość trudne, bo dużo mówimy i pies nie rozumie naszego języka. Krótkie imię pomaga też w szybkim przywołaniu psa. Długie imiona z czasem ewoluują w zdrobnienia, zazwyczaj o pieszczotliwym charakterze. Ogólnie pies przeważnie posiada 3 imiona, pierwsze na początku, drugie zdrobniałe-pieszczotliwe, a trzecie na poważnie, gdy np. coś zbroi. 
Dobrze, gdy imię jest dość oryginalne. Wybierając imię popularne ryzykujemy to, że pies z okolicy także będzie je nosił. W momencie, gdy ktoś inny będzie chciał przywołać psa, nasz też może zareagować na to polecenie.
Ważne jest też to, by imię nie kojarzyło się i nie było podobne z innymi poleceniami i komendami. Nie powinno być obraźliwie i nie może kojarzyć się negatywnie. Powinno się unikać wulgaryzmów i imion, które mogą obrażać. Nadawanie psom ludzkich imion jest dość ryzykowne, może być odebrane źle, ktoś może zostać urażony faktem, że pies nazywa się tak samo jak ona.
Najpierw powinno używać się imienia, potem komendy. Imię nie jest konkretną uwagą, a oznacza "zwróć na mnie uwagę" i ma kojarzyć się z pozytywnymi sytuacjami, unikajmy momentów, w których za imieniem pada hasło za coś psa ganiące czy zakaz zrobienia czegoś. Psu można mu zmienić imię, oczywiście im pies jest starszy, tym więcej czasu potrzebuje na przyzwyczajenie się do nowego imienia, ale na ogół nasi pupile są w stanie kilka razy w ciągu życia nauczyć się nowego imienia.

fot. Andrew Pons/unsplash.com

Jeśli planujemy jeździć z psami na wystawy międzynarodowe czy za granicę dobrze jest wybrać imię bez typowo polskich głosek lub w ogóle imię w języku angielskim, będzie je łatwiej wymówić obcokrajowcom.
Imię ułatwia komunikację z psem, tworzy między nami i naszymi podopiecznymi więzi emocjonalne. Warto zachować funkcjonalność imienia i indywidualnie dopasować je do pupila, zwracając uwagę na zachowanie czy wygląd. Imię sugeruje nam umaszczenie, rozmiar, charakter.  Oczywiście bądźmy rozsądni, ponieważ jeśli nazwiemy małe szczenię Kuleczka lub Kruszyna, a będzie to pies dużej rasy to czy w przyszłości będzie to nadal pasowało? Za pewne wywoła salwę śmiechu. Podobnie jak Chihuahua nazwana Bandzior albo Rambo.

(KS)