Ranking Aktywności na plus, w rankingu punktowym będą zmiany
Ranking Aktywności na plus, w rankingu punktowym będą zmiany

wróć... Ranking Aktywności na plus, w rankingu punktowym będą zmiany

Od 2023 roku w OSPR Kennel Club obowiązują dwa rankingi: aktywności i punktowy ranking wystawowy. Jak wprowadzenie tych zmian ocenia Zarząd Kennel Clubu i czego oczekują hodowcy przyszłości. O to zapytaliśmy Prezes Martę Czech.

Przypomnijmy, że każdy hodowca i członek spierający OSPR KC, który bierze udział w wystawie zdobywa punkty za aktywność. Dodatkowe punkty są przyznawane jeśli pies wygra konkurencję finałową, a także tym osobom, które wyhodowały wystawianego psa. Zdobyte punkty są wpisywane do Rankingu Aktywności. Czym innym jest Ranking Wystawowy,w którym gromadzone są punkty dla poszczególnych psów. Tam oprócz zestawienia rocznego, każdy pies gromadzi punkty, które potrzebne są do zdobycia tytułu Młodzieżowego Championa i Championa Polski.
- W systemie punktowym ważna jest konkurencja – podkreśla Prezes Zarządu KC Marta Czech – można zdobyć tytuł nawet podczas trzech wystaw, ale warunek jest jeden: pies musi wygrywać przy licznej konkurencji. Nawet jeśli ww jego rasie konkurencja nie jest liczna, a on sam zajmuje wysokie lokaty w „bestach” to zostanie championem w miarę szybko. Zdobycie tytułu przy dużej konkurencji to przede wszystkim duża satysfakcja dla właściciela i hodowcy.

Marta Czech zauważa, że jeśli w danej rasie konkurencja jest mniejsza, a pies nie zajmie wysokich miejsc w konkurencjach finałowych to także nie jest pozbawiony szans na championat:
- Wtedy droga jest dłuższa, ale szanse taki pies ma. Liczy się to by sędziowie docenili to, że mimo braku konkurencji w tej rasie i klasie pies zasługuje na zwiększoną liczbę punktów.

Zarząd Kennel Clubu miał możliwość analizy nowych regulacji przez kilka ostatnich miesięcy. Prezes Marta Czech mówi, że dostrzeżono zarówno wady i zalety tego systemu: - Polska kynologia charakteryzuje się tym, że mamy kilka tysięcy klubów hodowców. Te, które działają ambitnie organizują wystawy. Są i takie, które blokują swoim członkom udział w wydarzeniach innych klubów. Żeby przyciągnąć ludzi na wystawy trzeba się wyróżniać. Nasz system ocen jest oparty na brytyjskich regulacjach i na zdecydowanej większości wystaw oceniają sędziowie z Wielkiej Brytanii lub Malty (która także ma u siebie system brytyjski). Punkty mają wiele zalet, ale duże grono ludzi woli mieć certyfikaty na championa. Dlatego będziemy ten system nieco zmieniać, będzie to system łączony (certyfikat i punktacja) – deklaruje Marta Czech.

Nie planowane są natomiast zmiany w Rankingu Aktywności: - Ten system jest dobry. Zaznaczymy tylko wyraźnie w regulaminie, że osoba, która nie bierze udziału w wystawach nie wygra tego rankingu, a punkty zdobyte za udział psów z tej hodowli w wystawach dopiszą się tej osobie tylko jeśli sama weźmie w wystawie udział. Tu warto podkreślić, że aktywny hodowca to także taki, który, choć sam może mieć pewne ograniczenia (np. zdrowotne) zachęca swoich nabywców do udziału w wystawach. To też rola hodowcy. Bardzo ważna rola: popularyzowanie rasy, popularyzowanie psa rasowego. I my ich będziemy wspierać. Podobnie jak polskie rasy. Nadal zachęcamy właścicieli psów ras polskich do udziału w wystawach. Przypominamy, że za psy ras polskich nie wnosi się składki, to znaczy, że ich udział w wystawie jest nieodpłatny.

Zarząd zebrał także opinie od członków Kennel Clubu podczas walnego Zebrania (22.10.2023) na temat terminów, lokalizacji i formy wystaw. Prezes Marta Czech deklaruje, że w przyszłym roku uwagi członków KC zostaną wprowadzone w życie i harmonogram będzie kształtowany w oparciu o nie.

(BKJ)