Czy sprzedaż leków dla psów na Allegro jest legalna?
Czy sprzedaż leków dla psów na Allegro jest legalna?

wróć... Czy sprzedaż leków dla psów na Allegro jest legalna?

Popularna platforma sprzedażowa w Polsce ma w swojej ofercie również leki bez recepty (OTC) dla zwierząt. Jest to możliwe po dostosowaniu serwisu do nowych regulacji w tym zakresie. Dla psów dostępnych jest ponad tysiąc pozycji. I choć może to budzić pewne kontrowersje, sprzedaż odbywa się zgodnie z prawem.
fot. Ayla Verschueren/unsplash.com

Wprowadzenie produktów do sprzedaży było możliwe dzięki przystosowaniu platformy Allegro do nowych regulacji, według których tylko odpowiednio dostosowane strony internetowe i sprzedający, którzy zgłosili swój wniosek do Głównego Inspektoratu Weterynarii mogą realizować zdalną sprzedaż. W przypadku psów chodzi głównie o preparaty zwalczające pasożyty, zarówno zewnętrzne, jak pchły i kleszcze jak i wewnętrzne (leki odrobaczające).

-Właściciele będą mieli jeszcze łatwiejszy dostęp do produktów niezbędnych w codziennej opiece nad swoimi psami – informuje Magdalena Szulc z Allegro - Dzięki przystosowaniu naszej platformy do nowych regulacji, opiekunowie zwierząt mogą teraz wygodnie zamówić potrzebne leki OTC przez internet. Co więcej mogą być pewni, że produkt pochodzi od sprawdzonego sprzedającego, wpisanego na listę przez Głównego Inspektora Weterynarii i zweryfikowanego przez Allegro.

W myśl nowych przepisów, oferty z kategorii weterynaryjnych leków bez recepty są oznaczone specjalnym logotypem, aby ułatwić konsumentom jego identyfikację. Zawiera on flagę narodową państwa członkowskiego UE lub kraju EOG, w którym sprzedawca ma siedzibę i jest zarejestrowany. Po kliknięciu użytkownik zostaje przekierowany do krajowego rejestru internetowych sprzedawców leków weterynaryjnych. Pozwala to sprawdzić, czy sprzedawca jest upoważniony do sprzedaży leków weterynaryjnych. Co ważne, oferty są dostępne jedynie w opcji “Kup teraz” i nie mogą być zakupione przez użytkowników kont junior, czyli przez osoby poniżej 13. roku życia. Dodatkowo sprzedający nie mogą ich również promować.

(BKJ)