Higiena uszu psa
Higiena uszu psa

wróć... Higiena uszu psa

 

Jedne są stojące, inne opadające. Są krótkie i długie. Bywają owłosione na zewnątrz i w środku. Psie uszy, bez względu, na wygląd i rozmiar, muszą być czyste, aby nie rozwinęła się poważna choroba.

 

fot. Kyle Smith/Unsplash.com

Uszy naszego psa możemy wyczyścić sami, ale pod pewnymi warunkami. Nie wolno używać patyczków, bo można nimi wyrządzić wielką krzywdę pupilowi. Zabronione jest też używanie spirytusu lub wody utlenionej. Są osoby stosujące oliwki dla dzieci, najlepiej jednak użyć specjalnie przeznaczonego do tego preparatu – jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze dla zdrowia zwierzęcia.
Uszy czyścimy tylko wtedy kiedy nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Jeśli tak jest, może to oznaczać, że w środku mamy stan zapalny i wówczas jedyne dobre rozwiązanie to wizyta u lekarza weterynarii. Gdy jedynie widać dużą ilość woskowiny, powinniśmy użyć preparatu do czyszczenia uszu (pierwsze użycie także najlepiej skonsultować z lekarzem) stosując się do zaleceń z ulotki. Jeżeli po określonym przez producenta terminie, nie będzie widać efektu, to znaczy duża ilość woskowiny utrzyma się, konieczna będzie wizyta u lekarza.

W przypadku higieny uszu, nie powinniśmy podejmować daleko idących działań na własną rękę, to znaczy, wnętrze ucha czyścić tylko wówczas jeśli nie ma oznak stanu zapalnego, tylko preparatami do tego przeznaczonymi i tylko wówczas kiedy nasze zabiegi przynoszą oczekiwane efekty. Wówczas można to robić regularnie.

Jamnikom i innym psom z długimi małżowinami po spacerze powinno się czyścić wewnętrzną część ucha, zwłaszcza zakończenia małżowin fot. Alonso Reyes/Unsplash.com

Korektę owłosienia wewnątrz psiego ucha powinniśmy zostawić lekarzowi lub groomerowi. Konsultacja specjalisty będzie wymagana również wtedy kiedy mamy podejrzenie, że coś utkwiło psu w uchu. Zdarzały się przypadki, kiedy lekarz wyciągał z psiego ucha ćmę lub larwę jednego z owadów. Próba wykonania przez nas takiego zabiegu jest zbyt ryzykowna.

Szczególną uwagę na uszy powinni zwrócić uwagę właściciele psów, które mają długie małżowiny w stosunku do wysokości w kłębie (np. Bassety, Jamniki). Psy tych ras mogą ocierać o podłoże końcem ucha. Dobrze jest kiedy codziennie właściciel czyści wacikiem wewnętrzną i zewnętrzną część ucha, na której może zbierać się pył. Ważne jest jednak, żeby środek czyszczący nie dostał się do wnętrza ucha. Jeśli obawiamy się tego, że woda z detergentem wleci do środka ucha, lepiej użyjmy wacika nasączonego jedynie wodą. U psów z długimi uszami ważne jest również to aby, najczęściej jak się da, docierało do wnętrza świeże powietrze, stąd właściciele takich psów, podczas snu pupila, odchylają uszy.

Objawy, które wymagają wizyty u lekarza weterynarii:
  • nieprzyjemny zapach z ucha

  • bardzo duża ilość woskowiny lub choćby niewielka ilość ropy wydobywająca się z ucha

  • potrząsanie uchem/przechylanie głowy w jedną stronę

  • uporczywe drapanie ucha

  • zaczerwienienie wewnątrz małżowiny

  • opuchlizna na małżowinie

  • zaburzenia równowagi psa

(BKJ)