Jaki kaganiec wybrać?
Jaki kaganiec wybrać?

wróć... Jaki kaganiec wybrać?

Kaganiec należy do akcesoriów, z reguły przez psy, nielubianych. Są jednak takie sytuacje, w których wydaje się być niezbędny. Warto zatem wiedzieć jaki kaganiec wybrać.
Bywa tak, że decyzja o zakupie kagańca wymuszona jest przez przepisy (np. w środkach publicznego transportu), innym razem decydujemy się na niego ze względu na bezpieczeństwo naszego pupila: np. podczas spacerów (zapobiega zjedzeniu czegoś trującego lub ogranicza ryzyko powstania konfliktu).

Wielu właścicieli psów, kierując się mylnie pojmowanym dobrem psa, wybiera kagańce materiałowe, tzw. kagańce weterynaryjne. To błąd. One świetnie spełniają swoją funkcję podczas zabiegów przeprowadzanych przez lekarza, nie nadają się natomiast do użytku codziennego, zwłaszcza podczas upałów. Uniemożliwiają bowiem psom odpowiednią wentylację – czyli głębsze oddychanie, ziajanie, a to właśnie tak psy się schładzają. Takie kagańce uniemożliwiają także picie wody – a to kolejny sposób schładzania się. Wielu właścicieli żyje w błędnym przekonaniu, że lekki kaganiec materiałowy to coś co będzie psu służyło dobrze, ze względu na swoją niewielką wagę. Tymczasem taki kaganiec może w niektórych sytuacjach doprowadzić nawet do śmierci psa. W opinii wielu fachowców ten typ kagańców powinien być wycofany ze sprzedaży i dostępny jedynie dla lekarzy weterynarii i groomerów.
Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kaganiec ażurowy. Jeśli mamy obawy, że wykonany z metalu będzie zbyt ciężki dla naszego psa, wybierzmy taki, do którego wytworzenia użyto materiałów lekkich, np. odpowiedniego plastiku. W takim kagańcu nasz pies będzie mógł oddychać, a także napić się bez konieczności jego zdejmowania.

Kaganiec uniemożliwiający swobodne oddychanie i picie wody

Taki kaganiec również polecany jest tylko lekarzom i groomerom

Przykład lekkiego, bezpiecznego kagańca dla psa

Pamiętajmy, żeby pierwszego kagańca dla naszego podopiecznego nie kupować na odległość. Psa należy zabrać do sklepu, przymierzyć te kagańce, które wydają nam się, ze względu na ich rozmiar, najbardziej odpowiednie. Kaganiec powinien być tak założony aby pies nie mógł go ściągnąć, jednocześnie, nie należy go zakładać zbyt ciasno. Niektóre psy są na tyle sprytne, że potrafią zdejmować kaganiec z pyska. Powinniśmy zatem obserwować czy nasz ulubieniec nie nauczył się tego. Starajmy się nie pozostawiać psa w kagańcu zbyt długo bez nadzoru. Stosujmy go raczej wtedy kiedy psa mamy na oku i zdejmijmy z pyska wtedy kiedy będzie to możliwe. Zanim zdecydujemy się na założenie kagańca psu na dłuższy czas, przyzwyczajmy zwierzę do jego zakładania i noszenia. Najłatwiej zacząć ze szczeniakiem.

(BKJ)