Kokcydioza – choroba jelit wywołana przez pierwotniaka
Kokcydioza – choroba jelit wywołana przez pierwotniaka

wróć... Kokcydioza – choroba jelit wywołana przez pierwotniaka

Kokcydioza groźna jest szczególnie dla młodych psów. Mogą na nią chorować także osobniki dorosłe, a jeśli nie zostaną odizolowane od innych, choroba szybko się rozprzestrzeni. Odpowiednie leki i dieta, a także higiena mogą powstrzymać chorobę.

fot. Dominik QN/unsplash.com

Kokcydia to owalne jednokomórkowe pierwotniaki, które mogą powodować zakaźne zapalenie jelit u psów. Schorzenie to nie występuje bardzo często, ale może poważnie osłabić organizm zwłaszcza młodych zwierząt. Pierwotniaki osiadają na nabłonku jelit, gdzie rozmnażają się poprzez podział. Ich obecność w tej części układu pokarmowego psa często wykorzystywana jest przez inne drobnoustroje, które również mogą siać spustoszenie w organizmie i utrudniać leczenie. W końcowej fazie rozwoju kokcydia wydalane są na zewnątrz wraz z kałem w formie oocysty – w ochronnej otoczce. Znajdujące się w odchodach psa oocysty mogą być również źródłem zakażenia innego psa, dlatego w przypadku tej choroby bardzo ważne jest zachowanie higieny, odizolowanie psów chorych od innych osobników i zakopywanie odchodów w niedostępnym dla psów miejscu lub ich spalenie.

Oocysta Kokcydii fot. Wikimedia Commons

Widocznym objawem kokcydiozy jest silna biegunka. Zahamowanie jej powszechnie dostępnymi środkami jest niemożliwe. W lżejszych przypadkach kał psa jest wodnisty, może być oblepiony śluzem. Odporny, zdrowy pies, który nie ma silnych objawów choroby, wraca do zdrowia zazwyczaj bez konieczności leczenia. Słabsze, młodsze osobniki bez leczenia nie wyzdrowieją, a choroba zostawi ślad w układzie pokarmowym, niszcząc go.

 

Kokcydiozę zdiagnozuje lekarz weterynarii badając kał pod mikroskopem. Po potwierdzeniu choroby lekarz zastosuje leczenie środkami sulfonamidowymi i nitrofuranowymi. Zaleci przy tym odpowiednio lekką dietę, stosowaną także w przypadkach innych zapaleń jelit. Pies chory musi być karmiony lekkostarwną karmą, ale nie należy ograniczać jej ilości, ponieważ dodatkowo go to osłabi i uniemożliwi zwalczenie choroby.

Jeśli u naszego psa stwierdzono kokcydiozę, pamiętajmy aby odizolować go od innych psów, unikać zatłoczonych miejsc, takich jak parki, dokładnie sprzątać odchody, będące rezerwuarem oocyst. Należy przy tym codziennie dokładnie umyć miski, w których podajemy wodę i pożywienie, wyczyścić dokładnie pomieszczenie, w którym przebywa pies. Ważne aby uniemożliwić powtórne zakażenie. O tym czy pies wyzdrowiał dowiemy się po wykonaniu powtórnego badania kału.

Aby uniknąć zakażenia kokcydiozą, zwłaszcza u młodych psów (dla nich jest najgroźniejsza) należy stosować profilaktykę w postaci odrobaczeń, a przy tym pamiętać o zachowaniu zasad higieny i izolacji młodych psów od nieznanych zwierząt, ich kału i wymiocin, aż do czasu uzyskania przez młodego psa pełnej odporności.

(BKJ)