Odrobaczanie – co trzeba wiedzieć?
Odrobaczanie – co trzeba wiedzieć?

wróć... Odrobaczanie – co trzeba wiedzieć?

 

Odrobaczanie to inaczej zwalczanie pasożytów wewnętrznych, takich jak nicienie, tasiemce i pierwotniaki. Należy to robić nie tylko regularnie, ale także w odpowiedni sposób.

 

fot. Adobe Stock

 

Psy są narażone na robaczycę, chorobę, którą powodują dostające się do ich organizmów pasożyty. Nasi podopieczni liżą i wąchają to co znajdą, a to sprawia, że pasożyty mają ułatwioną drogę wejścia do środka. Jedynym sposobem na walkę z tymi nieproszonymi gośćmi jest odrobaczanie. Psom podaje się preparaty (mogą być w różnej formie), które usuwają pasożyty z organizmu. Oczywiście nie da się ich usunąć wszystkich i na długo. Jest to rozwiązanie profilaktyczne. Można określić to w ten sposób, że nie dopuszczamy do nadmiernej obecności robaków w organizmie psów.

Do objawów zarobaczenia możemy zaliczyć:

- nadmierne ślinienie się

- głośne przełykanie śliny

- wzdęcia

- bóle brzucha

- tzw. saneczkowanie czyli tarcie odbytem o podłoże (pies opiera się wtedy tylko na przednich łapach)

- apatia

- biegunka

Wymienione objawy mogą oznaczać także inną chorobę, a pamiętać należy tez o tym, że nawet pies, który ich nie ma, może być zarobaczony.

Nicień fot. Wikimedia Commons

 Odrobaczanie szczeniąt

Szczenięta, ze względu na swój wiek i słabo rozwinięty układ odpornościowy, są bardziej narażone na zarobaczenie. W przypadku niektórych ras psów niemal zawsze rodzą się szczeniaki zarobaczone. Pierwsze usuwanie pasożytów najlepiej przeprowadzić kiedy młode nie przyjmują jeszcze stałego pokarmu czyli w wieku 21 dni. Kolejny zabieg powtarzamy po 10 dniach, a po kolejnych 10 możemy wykonać pierwsze szczepienie. Warto omówić to wcześniej z lekarzem weterynarii. Jeśli zwrócimy mu uwagę na to, że chcielibyśmy odrobaczyć szczeniaki zanim zaczną one uczyć się pobierania stałego pokarmu, na pewno przychyli się do naszej prośby. Szczenięta są odrobaczane specjalną pastą, którą dobiera lekarz.

 Odrobaczanie dorosłych psów

Dorosłe psy powinny być odrobaczane co kilka miesięcy. O tym, co ile dokładnie, powinni zdecydować lekarz weterynarii i właściciel oceniając ryzyko robaczycy. Psy pracujące, zwłaszcza sportowe i myśliwskie są na nią bardziej narażone. Te trzymane w domach, które nie mają specjalnych zamiłowań do kopania i węszenia w różnych kątach, można odrobaczać nieco rzadziej.
O wyborze preparatu także decyduje lekarz. Po jego podaniu powinniśmy obserwować psa. Jeśli zwymiotował, należy za tydzień powtórzyć zabieg wybierając inny środek. Są psy, które zwracają treść żołądka zawsze po podaniu tabletek, ale dobrze reagują na płyny, pasty lub zastrzyki odrobaczające. Odpowiedni dobór preparatu jest ważny także ze względu na rodzaj pasożytów. Są takie leki, które zwalczają tylko robaki obłe, są i takie, które działają na inny rodzaj pasożytów. Najistotniejsza jest rozmowa z lekarzem weterynarii i dobór odpowiedniego środka.

Pamiętaj!

Zabiegi odrobaczające należy wykonywać w odstępie 7-10 dni, jeśli zachodzi potrzeba ich powtarzania. Przerwę należy także zachować między odrobaczeniem i szczepieniem psa.

(BKJ)