Wilczy pazur – kiedy trzeba go usunąć?
Wilczy pazur – kiedy trzeba go usunąć?

wróć... Wilczy pazur – kiedy trzeba go usunąć?

 

Zazwyczaj psy mają po 18 palców, po pięć w każdej przedniej łapie i po cztery w każdej tylnej. Ale nie zawsze… zdarza się, że w tylnych łapach pojawiają się dodatkowe, tzw. wilcze pazury. Czy zawsze trzeba je usuwać?

Fot. Adobe Stock

Przypuszcza się, że przodkowie naszych czworonożnych towarzyszy poruszali się stąpając po ziemi pięciopalczastymi tylnymi kończynami. I choć większość psów obecnie żyjących w naszych domach nie ma dodatkowego palca w tylnej łapie, to jednak nadal zdarza się, że rodzą się szczenięta z dodatkowymi palcami i pazurami.

W przypadku niektórych ras, jak choćby Owczarków Francuskich: Briard i Beauceron (na zdjęciu u góry) lub Pirenejskiego Psa Górskiego, dodatkowe pazury z tyłu są pożądane, to jednak u większości ras nie są mile widziane.

Jeszcze do niedawna korekty wilczych pazurów dokonywano niedługo po przyjściu na świat. Obecnie jednak nie zaleca się ich usuwania u szczeniąt, a takie zabiegi traktowane są niekiedy tak samo jak kopiowanie uszu czy ogona.

Podwójny wilczy pazur u Owczarka Francuskiego Beaucerona - pożądany fot. Wikimedia Commons

U większości ras wilczy pazur nie jest pożądany, dochodzi do skaleczeń i należy go usunąć. Na zdjęciu pies po zabiegu fot. Pixabay

Kiedy decydować się na zabieg chirurgiczny?

Wilcze pazury usuwa się podczas zabiegu chirurgicznego, wykonywanego w znieczuleniu ogólnym. Wiążę się to oczywiście z ryzykiem wystąpienia komplikacji. Po operacji na łapach znajdują się opatrunki a na szyi psa kołnierz, który ma zapobiec ich zdejmowaniu i rozdrapywaniu ran.
Jeżeli obecność wilczych pazurów nie utrudnia psu normalnego funkcjonowania, tzn. pazury nie wrastają w palec lub łapę, nie ranią ciała, pies nie zadziera ich podczas spacerów czy zabawy, a my zdecydujemy się na ich regularne skracanie, wówczas można zrezygnować z zabiegu.
Ponieważ podczas wystaw obecność dodatkowego pazura (u większości ras) obniża ocenę w ringu, lepiej wybierać szczenięta, które ich nie mają, jeśli planujemy karierę wystawową. Kiedy zdecydujemy się na kupno psa z dodatkowym pazurem, a chcemy by brał udział w wystawach, powinniśmy zdecydować się na zabieg chirurgiczny.

(BKJ)