Pies Patron odznaczony przez Prezydenta Zełenskiego
Pies Patron odznaczony przez Prezydenta Zełenskiego

wróć... Pies Patron odznaczony przez Prezydenta Zełenskiego

Psi saper z Ukrainy Patron otrzymał odznaczenie od Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Imię psiego bohatera tłumaczy się jako "pocisk". Ukraiński przywódca wyjaśnił, że pies nie tylko ofiarnie służy, ale i pomaga w edukacji najmłodszych Ukraińców.

fot. patron_dsns instagram.com

O bohaterskim Jack Russell Terrierze z Czernichowa pisaliśmy już na naszym portalu. Umiejętności, odwaga i poświęcenie Patrona zostały docenione przez głowę ukraińskiego państwa. Wołodymyr Zełenski postanowił odznaczyć psa podczas spotkania z premierem Kanady Justinem Trudeau. W trakcie dekoracji doszło do zabawnej sytuacji, kiedy premier zaczął przeszukiwać kieszenie, próbując znaleźć smakołyk dla odznaczonego.

Relacja telewizyjna agencji Reuters

Według doniesień agencyjnych Prezydent Zełenski uhonorował także saperów, z którymi pracuje Patron, w tym jego przewodnika majora Mychaiło Iliewa z Obrony Cywilnej. Patron nie tylko genialnie wyszukuje miny, ale też bierze udział w akcjach edukacyjnych, spotkaniach z dziećmi.

Psy rasy Jack Russell Terrier były wyhodowane do polowań na lisy. Zawsze świetnie sobie radziły ze szczurami w gospodarstwach rolnych. Nie boją się koni, dlatego ta cecha i umiejętność łowienia gryzoni, sprawiły, że są częstymi mieszkańcami stajni. W ostatnim czasie pojawiają się także w służbach mundurowych, wyszukują narkotyki lub materiały wybuchowe. Jednym z takich psów jest ukraiński Jack Russell Terrier o imieniu Patron.

(BKJ)