Wakacje. Z psem czy bez?
Wakacje. Z psem czy bez?

wróć... Wakacje. Z psem czy bez?

Wakacje z psem mogą być fantastycznie spędzonym czasem z naszym pupilem, bez potrzeby rozłąki i tęsknoty. Z drugiej strony zabranie ze sobą psa może okazać się dla nas bardziej problematyczne i wtedy szukamy innej formy opieki. Jeśli planujemy zostawić psa w hotelu, powinniśmy przygotować go do dłuższej rozłąki, może być to czas stresujący i dla nas, i dla psa.

To, gdzie zostawimy psa, zależy od nas i od charakteru naszego podopiecznego.

Najlepiej uczyć naszego pupila pozostawania samego w domu od szczeniaka i budować z nim relację opartą na zaufaniu, odpowiednio go socjalizując. Trening samotności, tolerancja sygnałów wyjścia - to jeden z pierwszych kroków do wychowania psa radzącego sobie bez ciągłego przebywania z nim. Warto wcześniej przeanalizować sytuację i dobrze jest przyzwyczajać psa do dłuższego rozstania już od pierwszych tygodni w naszym domu.

Jeśli chcemy zabrać ze sobą naszego czworonoga to musimy upewnić się, że miejsce, w którym zamierzamy zamieszkać, akceptuje zwierzęta. Często wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jeśli pies lubi podróżować samochodem czy pociągiem – nasze położenie jest łatwiejsze. Gdy pies nie akceptuje poruszania się tymi środkami komunikacji, musimy go do tego wcześniej przyzwyczaić. Lato to czas upałów, a psy wielu ras są szczególnie narażone na gorąco. Psy dużo gorzej znoszą wysokie temperatury niż ludzie. Musimy więc pamiętać o spacerach o chłodniejszych porach - rano i wieczorem, zmniejszonej aktywności, ilości sportu i zabawy na zewnątrz. Lepiej jest zmęczyć psa psychicznie poprzez zabawy węchowe czy ćwiczenie podstaw posłuszeństwa.

Aktywne wakacje z aktywnym psem - dobry pomysł fot. Magdalena Smolnicka/unsplash.com

Jeśli pies jest przyzwyczajony do jazdy pociągiem to wakacyjny wyjazd powinien się odbyć bez problemów fot. Amariei Mihai/unsplash.com

Pamiętajmy o matach chłodzących czy mokrych ręcznikach, stałym dostępie do wody i chłodniejszych miejsc. Ciekawym sposobem na ochłodzenie w gorące dni są również kamizelki chłodzące. Uwaga na opuszki łap - wybierajmy miejsca trawiaste, ponieważ beton i piasek bardzo szybko się nagrzewają i mogą poparzyć łapy naszych psiaków.

To jakie miejsce na wypoczynek wybierzemy, również wiąże się z aktywnościami naszego psa. Jeśli chcemy odpocząć i nie zamierzamy aktywnie spędzać czasu, a mamy psa, który potrzebuje dużo aktywności, powinniśmy zastanowić się, czy zabranie ze sobą pupila nie będzie dla nas utrudnieniem.

Decydując się na opcję związaną z opieką nad czworonogiem musimy rozważyć kilka możliwości. Jedna z nich to zostawienie go pod opieką znajomych lub rodziny - znają naszego psa, a on nie będzie musiał stresować się nieznanym miejscem i pozostać pod opieką obcych osób. Jest to opcja najlepsza i najtańsza. Jeśli jednak nie mamy wśród znajomych osoby, która może się zaopiekować psem, dobrym rozwiązaniem może okazać się petsitter - hotelik domowy, czyli kameralne miejsce, w którym opiekun zajmuje się tylko jednym psem. Jeśli wasz pies nie akceptuje innych zwierząt, jest introwertykiem, wrażliwy, lękliwy czy słabiej znosi samotność, warto zastanowić się nad petsitterem i miejscem, w którym opiekun poświęca swój czas tylko waszemu psiakowi, będzie miał czas wyłącznie dla siebie i towarzyszył tymczasowemu opiekunowi w życiu codziennym.

Kolejny rodzaj hotelu to miejsce, gdzie przebywa większa liczba psów. Mogą mieć indywidualne pokoje czy boksy, a na zewnątrz wybiegi. Mogą też przebywać osobno lub w grupie innych psów. Warto zaznaczyć, że nie każdy pies odnajdzie się w takich warunkach. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel dobrze odnajduje się w towrzystwie innych zwierząt, taki hotel może okazać się dobrym pomysłem. 

Warto wybierać ośrodki, które indywidualnie podchodzą do gościa hotelowego.

Hotele dla psów oferują m.in. ogrodzone wybiegi fot. Flickr

Podczas zmiany miejsca i opiekuna bardzo często towarzyszy psu stres. Dlatego ważne jest, aby zabrać dla psa kocyk z zapachem domu, karmę z instrukcją, w której opiszemy ile i w jakich porach powinna być podawana. Jeśli pies przyjmuje leki musimy powiadomić opiekuna o sposobie ich zażywania. Gryzaki, zabawka z domu i koszulka z naszym zapachem dadzą poczucie bezpieczeństwa, żucie i gryzienie wyciszą naszego czworonoga. Nie zapominajmy też o akcesoriach spacerowych. Warto zabrać dla psa także kosmetyki, np. szczotkę czy szampon.

Dobrym pomysłem jest klatka kennel czy transporter, które pies zna, mogą one pomóc w opanowaniu emocji. To dla psa azyl, bezpieczne miejsce. Jeśli trafi z nim do nowego miejsca może być kluczem do zmniejszenia stresu związanego ze zmianą otoczenia. Oczywiście klatka powinna być odpowiednio wprowadzona, to znaczy pies musi być do niej przyzwyczajony i nauczyć się korzystania z niej.

Nowemu opiekunowi warto przekazać informację o codziennych rytuałach, porach spaceru czy typowych zachowaniach u psa. Na pewno łatwiej będzie mu przeżyć czas rozłąki z nowym opiekunem, który już nieco poznał psa. Jeśli nasz pupil ciężko przechodzi rozstanie, może warto przeanalizować z weterynarzem podanie naturalnych suplementów ograniczających odczuwanie stresu.

Zazwyczaj łatwiej jest znaleźć hotel dla mniejszych psów. Rasy duże i olbrzymie nie zawsze są akceptowane w hotelu dla psów. Najczęstsze ograniczenia hotelowe dotyczą psów agresywnych, schorowanych oraz suk w cieczce i tu prawdopodobnie należałoby rozważyć także inne formy opieki nad zwierzętami.

Dobrym pomysłem jest umówienie się na spotkanie adaptacyjne. W tym czasie warto obejrzeć miejsce, w którym usytuowany jest hotel, sprawdzić czy dysponuje ogrodzonym terenem, czystymi kojcami. Dobrze jest budować z tym miejscem miłe skojarzenia. Polecam zabrać ze sobą w to miejsce gryzak dla psa, wybrać się na spacer z tymczasowym opiekunem. Zabawa także pomoże psu w zaklimatyzowaniu się w nowej przestrzeni. Dzień próbny jest potrzebny wszystkim – zarówno psu jak i opiekunowi. Podczas takiego spotkania pies uczy się, że opiekun po niego wraca, zbiera pozytywne skojarzenia w nowym miejscu i buduje zaufanie do tymczasowych opiekunów. Dzięki temu wracając do hotelu po raz kolejny będzie czuł się zdecydowanie pewniej i bezpieczniej. Warto obserwować psa po powrocie do domu. Jeżeli zaobserwujemy przygnębienie u psa lub pogorszenie nastroju, to sygnał, że to miejsce nie jest dla nas. Warto sprawdzić też czy psiak chętnie wraca do hotelu. Może to, choć nie musi, świadczyć o standardzie opieki.

Będąc na miejscu warto zebrać pełen wywiad dotyczący kompetencji pracowników i ich doświadczenia w pracy z psami oraz tego czy są przeszkoleni w zakresie pierwszej pomocy. Jeśli widzimy osoby chętne do współpracy, zadające pytania o charakter i przyzwyczajenia naszego psa, to dobrze świadczy o hotelu. Właściciele psa nie powinni obawiać się zadawania pytań. Pracownicy hotelu, którym zależy na samopoczuciu psa z pewnością zrozumieją troskę o pupila i rozwieją wszelkie niepewności.

Rozsądnie jest omówić z hotelem sposób weryfikacji stanu zdrowia podopiecznych. Dobry hotel dla psów powinien traktować jako standard sprawdzanie aktualnych szczepień (wścieklizna, choroby zakaźne) oraz udokumentowanego zabezpieczenia przed pasożytami zewnętrznymi (pchły, kleszcze). Pracownicy hotelu powinni dbać o komfort czworonogów, ale także o ich zdrowie.

Nie każdy pies odnajdzie się w hotelu dla psów. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Oddając psa do hotelu musimy mieć pewność, że to właściwie miejsce. Psy doskonale wyczuwają nasz stres, w związku z czym sam proces pożegnania może być dla psa dodatkowym obciążeniem emocjonalnym.

(KS)
fot. ilustracyjna: Pixabay