Dieta psów sportowych i pracujących
Dieta psów sportowych i pracujących

wróć... Dieta psów sportowych i pracujących

Wszystkie psy uprawiające sport pracują, psy pracujące (np. w służbach) traktują pracę jak sport. Jedne i drugie wymagają specjalnej diety.



Przy ustalaniu diety dla psów sportowych (tzn. pracujących) ważne jest określenie tego jaki wysiłek ich czeka. Czy mówimy o krótkotrwałej i dość intensywnej aktywności (tak jak w coursingu czyli wyścigach na przykład za przynętą) czy może o psich zaprzęgach (też wyścigi ale na długim dystansie). 


W tym drugim przypadku wysiłek mniej intensywny, ale za to bardzo długi. Zapotrzebowanie energetyczne psów uprawiających coursing nie jest tak duże jak tych, które ciągną zaprzęg. Węglowodany będą odgrywały bardzo ważną rolę u sprinterów (coursing, flyball), natomiast tłuszcz u długodystansowców (zaprzęgi, dogtrekking). Warto dokładnie określić jaki wysiłek będzie towarzyszył naszemu psu.

Aby zyskać pewność, że dieta psa aktywnego jest dobrze zbilansowana najlepiej wybrać gotową karmę z linii Premium fot. Chewy

Karmę specjalistyczną dla psów sportowych należy wprowadzać do diety psa bezpośrednio przed rozpoczęciem treningów. Te najlepiej rozpocząć kiedy wzrost czworonoga będzie już zakończony (w każdej rasie jest to inny wiek). Do tego momentu należy stosować dobrej jakości karmę dla psów rosnących, dostosowaną do wielkości naszego psa.
Kiedy pies rozpoczyna treningi, karmę należy zmienić. Nierzadko można było zetknąć się z opiniami o diecie psów sportowych jako takiej, w której stosuje się zwiększone ilości karmy bytowej. Nie jest to myślenie prawidłowe. Psy uprawiające sport nie mogą być przejedzone, dlatego nie mogą pobierać dużych ilości pokarmu. Jeśli jest to możliwe powinno się je karmić nie dwiema, a trzema porcjami. Po każdym posiłku należy zapewnić psu odpoczynek. W przypadku ras dużych, narażonych na skręty żołądka powinna być to godzinna drzemka. Po takim czasie pies może być bardziej aktywny. Oczywiście nie każdy pies sportowy czy pracujący ma możliwość przyjmowania pokarmu trzy razy dziennie. Psy zaprzęgowe podczas zawodów takiej możliwości nie mają, to samo tyczy się na przykład psów patrolowo – tropiących pracujących w policji.

Coursing - wysiłek intensywny ale krótki

Flyball - nieco mniejszy wysiłek niż w przypadku coursingu, także krótki

Psy pasterskie, tak jak ten Owczarek Podhalański także wymagają specjalnej diety

Psy w Straży Pożarnej pracują i trenują fot. sekc. Dariusz Parol

Aktywność fizyczna sprawia, że w organizmie dochodzi do zwiększonej liczby procesów katabolicznych. Tu mała powtórka z biologii. Metabolizm czyli ogół reakcji chemicznych i innych przemian zachodzących w organizmie składa się z procesów anabolicznych i katabolicznych. U organizmów młodych przeważają procesy anaboliczne, zdecydowanie mniej jest katabolicznych, u tych starszych na odwrót, anabolicznych jest mniej, katabolicznych zdecydowanie więcej. Jak łatwo wywnioskować aktywność fizyczna sprawia, że procesy kataboliczne wpływają na szybsze starzenie się organizmu, a konkretnie do uszkodzeń białek ustrojowych i mięśniowych. Ważne jest więc aby dieta psów sportowych zawierała nie tylko odpowiednie ilości węglowodanów i tłuszczy, ale też dość dużą ilość białka. Jeśli wybieramy karmę dla psa sportowego zwróćmy uwagę na to czy w składnikach analitycznych białko stanowi przynajmniej 30% karmy. Jeśli tak jest to znaczy, że  warunek o odpowiedniej zawartości protein jest spełniony.
Oczywiście każdego psa i każdą dyscyplinę sportu czy rodzaj wykonywanej pracy, należy traktować indywidualnie, warto jednak zaznaczyć, że dobra karma dla psów aktywnych musi się także odznaczać odpowiednią kalorycznością – minimum 4000 kcal/kg. Ważne jest też to aby zawierała odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych nienasyconych omega – 3. Nie zdziwmy się zatem faktem, że większość karm z dobrych linii zawiera ryby lub odpady rybne. Przeciwutleniacze to również dość istotny składnik karm dla psów sportowych. To związki, które radzą sobie z wolnymi rodnikami czyli tymi wszystkimi substancjami, które wpływają na szybsze procesy starzenia się i mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów. Dobre karmy dla psów aktywnych zawierają L-karnitynę i taurynę, wspomagające pracę serca. L-karnityna dodatkowo wspiera przemianę tłuszczów co jest bardzo istotne w przypadku psów narażonych na dość duży wysiłek. Sport i aktywność fizyczna może także obciążać kości, stąd, bardzo istotne jest, aby w karmach przeznaczonych dla psów sportowych był odpowiedni stosunek wapnia do fosforu, a także witamina C, miedź i mangan, podane w takiej formie, która będzie dobrze przyswajalna.

Już samo długotrwałe przebywanie na mrozie to wydatek energetyczny dla psa, a tu jeszcze trzeba ciągnąć sanie fot. Thomas Lipke

Poza odpowiednim skomponowaniem karmy dla psów sportowych, warto także popracować nad wielkością porcji i częstotliwością ich podawania. Pamiętajmy, że nawet pies, który nie jest zawodowcem – nie pracuje w służbach i nie startuje w zawodach, ale trenuje ze swoim właścicielem dla rekreacji, powinien być karmiony zgodnie z zasadami diety dla psów sportowych i pracujących.

(BKJ)

Czytaj także
Jaką miskę dla psa wybrać?

Jeśli już wiemy, że w naszym domu zamieszka pies, powinniśmy przygotować dla niego wyprawkę. Jednym z ważniejszych akcesoriów jest psia miska. Na co należy zwrócić uwagę kiedy zastanawiamy się którą z nich wybrać?

Żywienie
BKJ
2022-05-25
Mój pies nie chce jeść. Pomocy!

Zdarza się, że nawet kiedy podajemy psu karmę dobrej jakości, nasz podopieczny odmawia jedzenia. Przyczyn takiego zachowania może być wiele. Niekiedy nie są one związane ze zdrowiem czy brakiem odpowiedniego smaku karmy, a po prostu nudą.

Żywienie
BKJ
2022-02-15
Żywienie psów po sterylizacji

Wielu właścicieli psów decyduje się na zabieg sterylizacji swojego podopiecznego. Ta decyzja niesie za sobą wiele zdrowotnych korzyści dla zwierzęcia, ale jednocześnie wymusza na opiekunie wprowadzenie odpowiedniej diety, tak by pies zachował odpowiednią kondycję i zdrowy wygląd.

Żywienie
BKJ
2021-09-07
Karmienie psów ras miniaturowych

Ważne jest aby psom o niewielkich rozmiarach wybrać dobrej jakości karmę i podawać ją w odpowiednich ilościach. Takie psy łatwo przekarmić. Najczęstszym błędem jest podawanie karmy dla szczeniąt.

Żywienie
BKJ
2021-08-02