Jak karmić psa?
Żywienie

wróć... Żywienie

Na temat żywienia psów powstało mnóstwo artykułów, wiele opracowań naukowych, jeszcze więcej teorii i masę mitów. Żaden z autorów nie ma stuprocentowej racji, ale w twierdzeniach każdego z nich jest pewnie przynajmniej ziarnko prawdy. W tym artykule pokuszę się o rozwianie pewnych mitów i postaram się wytłumaczyć dlaczego w żywieniu psów warto szukać prostych rozwiązań, których nie możemy jednak pomylić z pójściem na łatwiznę.

Żywienie psa jest bardzo istotne i z tym nikt nie powinien dyskutować. Nie tylko my jesteśmy tym co jemy. Nasz pies też jest tym co je. To, co przyswoi do organizmu, ma bezpośredni wpływ na jego zdrowie, kondycję fizyczną i psychiczną. Jakość podawanej karmy a także jej rodzaj i ilość nie pozostaje bez znaczenia na to jak wygląda i zachowuje się nasz pies.
Nie brakuje osób, które są przekonane o tym, że jedynie naturalny pokarm jest tym na co nasz pies zasługuje. Dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food) – to dieta składająca się wyłącznie z naturalnych składników, głównie mięsa, kości i podrobów, uzupełniona owocami i tłuszczami nienasyconymi. Nie podlega dyskusji, że ma pozytywny wpływ na zdrowie naszego psa. Warto jednak pamiętać o tym, że psa na tę dietę należy przestawić w odpowiedni sposób. Nie można karmionego suchą karmą zwierzęcia, nagle zacząć żywić mięsem z kaczki, wątróbkami kurzymi i bananami, bo spowoduje to bardzo poważne kłopoty żołądkowe. Pamiętać także należy o tym, że BARF tylko wtedy jest BARF-em kiedy ściśle przestrzega się reguł podczas przygotowania posiłków. Muszą być one odpowiednio skomponowane. Mięso, z jakiego korzystamy musi być świeże lub z właściwym wyprzedzeniem rozmrażane. Nie wolno pomylić się w wyliczaniu proporcji. Owoce i podroby nie mogą być podawane codziennie a w określonych odstępach. Jeśli jesteśmy w stanie naszym psom poświęcić kilka godzin dziennie i przygotowanie posiłków nie będzie kolidowało z naszą pracą zawodową i innymi obowiązkami, możemy zdecydować się na BARF. Jeśli będziemy zabierali nasze psy na wczasy i także podczas wakacyjnego pobytu, karmili psa z wytycznymi diety (przerwa od BARF-a i powrót do niego nie jest możliwy, albo karmimy BARF-em albo suchą karmą, w innym wypadku spowodujemy poważne kłopoty żołądkowe psa) – zdecydujmy się na BARF.
Jeśli podczas naszej nieobecności znajdziemy psu opiekuna, który będzie przygotowywał mu posiłki zgodnie z wytycznymi diety – zdecydujmy się na BARF.
W tym artykule nie chodzi o to, żeby zniechęcić właścicieli psów do diety BARF ale do tego by pokazać ile wymagań trzeba spełnić aby pies na tej diecie był zdrowy.
Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest sucha karma. Jej absolutni przeciwnicy (a takich w Polsce nie brakuje) od razu wysuną wiele argumentów o tym jaka jest szkodliwa. Na pewno usłyszymy, że do jej zrobienia używa się mięsa padłych psów i kotów, elementy kości i ścięgien i wiele innych paskudztw, łącznie z elementami recyklingowanych opakowań. Przeciwnicy suchej karmy mierzą wszystkie marki jedną miarą.
— W przypadku karm przeznaczonych dla zwierząt niewykorzystywanych do produkcji żywności, np. psów, wskazanie szczególnej nazwy materiału paszowego może być zastąpione nazwą kategorii, do której należy dany materiał paszowy — tłumaczy w rozmowie z portalem onet.pl Hanna Balcerak, główny specjalista Biura Pasz, Farmacji i Utylizacji Głównego Inspektoratu Weterynarii[i]
Jeśli zdecydujemy się na karmę z niższej półki, z całą pewnością nie poznamy dokładnego jej składu. Producent, nazwijmy to niskobudżetowych, produktów, nie bez powodu nie podaje pełnego składu na opakowaniach.

 

[i] http://biznes.onet.pl/wiadomosci/zywnosc/sklad-karmy-dla-psow-i-kotow-co-zawiera/be061d (dostęp na dzień 30 lipca 2019 r.)

Dzięki gotowym mieszankom nasz pies dostanie to czego potrzebuje fot. Cabo CPK

Dieta BARF wiąże się z koniecznością samodzielnego przygotowania posiłków, np. z wołowiny fot. Kyle Mackie

Inaczej wygląda sytuacja kiedy sięgamy po produkty premium lub karmy z linii weterynaryjnej. W 2017 roku Kennel Club we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i jednym z belgijskich koncernów opracował karmę przeznaczoną dla szczeniąt i suk karmiących małych i średnich ras. Nabywcy otrzymali pełne informacje na temat zawartości karmy. Produkt o składzie lepszym od tego oferowanego przez wiele marek z linii premium, dostępny jest w korzystnej dla hodowców cenie.
Karma Kennel Club Baby Dog obaliła wiele mitów. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że dobrze skomponowane karmy suche zawierają wszystkie niezbędne dla naszego psa składniki. Jeśli dobierzemy karmę odpowiednią do rasy, wieku, stanu zdrowia i innych potrzeb naszego pupila, jedyne o czym będziemy musieli pamiętać to regularne karmienie odpowiednio dużymi porcjami. Najlepiej stosować się do wytycznych producenta. Pamiętać trzeba także o tym by pies miał stały dostęp do wody.

Suchą karmę możemy podać psu, zarówno w domu jak i podczas wyjazdu. Może ją wsypać także opiekun podczas naszej nieobecności, ktoś z rodziny, znajomych czy pracownik hotelu dla zwierząt. Podanie takiej karmy nie wymaga specjalnej wiedzy i nie możemy popełnić błędów, które doprowadzą do choroby naszego psa. Codziennie wydzielamy psu taką samą ilość tej samej karmy. Nie martwimy się o to, że pies zostanie przebiałkowany lub też zje za dużo fosforu a za mało wapnia co zdarza się w przypadku diety BARF i zbyt dużej ilości podrobów.
Wybór suchej karmy nie jest wiec pójściem na łatwiznę, o ile wybierzemy karmę dobrą i sprawdzoną, a raczej wygodnym i bezpiecznym dla psa rozwiązaniem.

Kiedy wychowujemy szczenięta, suchą karmę powinniśmy podać im w czwartym tygodniu życia. Od nas zależy czy najpierw będą jadły miękkiego statera a potem przestawimy je na granulki. Do nas także należy decyzja czy spróbujemy od razu karmić szczeniaki karmą suchą czy najpierw podamy im granulki namoczone. To jest doświadczenie, którego hodowca musi nabrać. Najlepiej nie udostępniać szczeniętom karmy non-stop. Wielu hodowców tak robi, jednak bardziej polecanym rozwiązaniem jest nasypywanie niewielkiej ilości i podawanie granulek pięć razy dziennie. Później kiedy szczenięta mają około 7 tygodni, liczbę posiłków ograniczamy do czterech na dobę, pamiętając przy tym, że należy wielkość dobowej porcji dobierać zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli tabelka podpowiada, że szczeniaki ras, które jako dorosłe osiągają wagę około 5 kg powinny przyjmować między 85 a 100 g karmy, to znaczy, że musimy taką ilość karmy podzielić na cztery porcje. W siódmym tygodniu życia szczeniąt ograniczajmy już ich kontakt z suką, tak by odzwyczajały się od ssania sutków.
Uważnie czytajmy opis na etykiecie karmy, tak byśmy nie próbowali szczeniąt 9 czy 10-tygodniowych karmić starterem. Jeśli producent zaleca stosowanie karmy do ósmego tygodnia, jeszcze przed ukończeniem tego wieku zacznijmy przestawiać szczeniaka na karmę typu junior.
Szczeniaki cztero-, pięciomiesięczne można karmić 3 razy dziennie. Psy dorosłe (po zakończeniu wzrostu, w zależności od rasy i wielkości) karmimy raz lub dwa razy dziennie. Jeśli posiadamy przedstawiciela małej rasy, może mieć problemy z wymiotami żółcią kiedy jest głodny. Łatwo to zaobserwować: kiedy pies przez dłuższy czas (kilka godzin) nie jadł, zwraca żółć. Takiego psiaka nie możemy karmić raz dziennie. Będzie musiał dostawać dwa lub nawet trzy mniejsze posiłki na dobę. Niektórzy właściciele pozostawiają karmę na cały dzień i dosypują, kiedy zaczyna jej brakować. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ łatwo możemy doprowadzić do otyłości psa. Najlepiej uzupełniać miskę psa o stałych porach odpowiednią porcją pokarmu (jeśli dla danej rasy producent zaleca ok. 100 g dziennie a my karmimy psa dwa razy dziennie, wówczas wydzielamy dwie porcje po 50 g). Psy dużych ras można karmić raz lub dwa razy dziennie. Ważne aby po karmieniu pies odpoczywał. Przedstawiciele większych ras, są narażeni na skręty żołądka. By im zapobiec, nakłońmy psa do odpoczynku przez godzinę po posiłku. Nadmiar ruchu kiedy pies ma pełny żołądek, może skończyć się dla niego tragicznie.

Istotne jest aby zmiana rodzaju podawanej karmy odbywała się stopniowo. Jeśli przez dłuższy czas podajemy naszemu psu karmę A i z jakichś przyczyn postanowiliśmy nagle podawać karmę B, pamiętajmy by pierwszego dnia do miski wsypać zaledwie od 5 do 10 % karmy B i odpowiednio 90-95 % karmy A. Kolejnego dnia zwiększamy proporcje na rzecz karmy B 15-85, trzeciego dnia 20-80 i tak dalej aż dojdziemy do proporcji 50-50. Wówczas możemy podać więcej karmy B, gwałtowniej zmniejszając ilość karmy A. Oczywiście znajdą się i tacy, którzy stwierdzą, że to zbyt duża ostrożność i zaproponują przejście na inną karmę w zaledwie 3-4 dni. Za pewne zdarzają się psy na tyle odporne, że taka szybka zmiana karmy nie wpłynie negatywnie na ich stan zdrowia. Warto jednak pamiętać o tym, że psy mają układ pokarmowy inny niż ludzie i gwałtowna zmiana może u nich wywołać duże problemy.
Co zrobić aby pies chętniej zjadał podawaną porcję i nie ociągał się z opróżnianiem miski? Można zastosować jeden prosty manewr, a mianowicie dołożyć na wierzch miski nieco mięsnej galaretki dla psów, czyli tak zwanej mokrej karmy z puszki. Psy chętniej zjadają taki rodzaj karmy. Kiedy dołożymy nieco galaretki, być może zachęcimy go do jedzenia. Pamiętajmy jednak by mokrego dodatku nie było zbyt dużo. Stosowanie miękkich kąsków pomoże nam przemycić w niej tabletki (odrobaczające lub inne przepisane przez lekarza w razie potrzeby). Spożywanie przez psa dużej ilości suchej karmy świetnie wpłynie na jego zęby i ograniczy ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego.


Wszelkie niepokojące objawy czy to z wydalaniem czy ze skórą lub związane z apetytem a także z wagą, powinny być konsultowane z lekarzem. Niewykluczone, że  u naszego pupila konieczne będzie zastosowanie karmy dla alergików, weterynaryjnej lub dla psów z nadwagą albo po sterylizacji. Najlepiej w tych kwestiach nie podejmować działań na własną rękę, bo możemy nie zauważyć u psa niepokojących objawów jakiejś poważnej choroby. Podczas wykonywania u lekarza weterynarii rutynowych zabiegów, możemy skonsultować to jaki rodzaj karmy będzie dla naszego zwierzęcia najlepszy.

Pamiętaj o tym by:


- karmić psa regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy

- pies miał stały dostęp do wody, a kiedy jest karmiony suchą karmą wody musi być więcej

- nie zmieniać zbyt gwałtownie rodzaju podawanej karmy, należy to robić stopniowo

- wszelkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem weterynarii

- podawać częściej mniejsze porcje karmy jeśli pies wymiotuje żółcią

- psy dużych ras odpoczywały po posiłku co najmniej przez godzinę

(BKJ)