Karmienie szczeniąt ras dużych i olbrzymich
Karmienie szczeniąt ras dużych i olbrzymich

wróć... Karmienie szczeniąt ras dużych i olbrzymich

 

Błędem najczęściej powtarzanym przez właścicieli szczeniąt ras dużych jest ich przekarmianie. Takie szczenię rośnie wolniej niż rówieśnicy o mniejszych rozmiarach, a przekarmienie go, może skończyć się tragicznie.

 

Pamiętajmy, że najważniejsza jest jakość podawanej karmy. Bardzo trudno jest ją zapewnić, zbilansować odpowiednio skład, przygotowując samemu. Rośnie liczba chorych psów, które mogłyby cieszyć się pełnią życia, ale stały się ofiarami nieudanego BARF-owania czyli podawania surowego mięsa, podrobów, warzyw, owoców, tłuszczów itp.

Obecnie na rynku mamy dostępne bardzo dobrej jakości karmy suche, które znakomicie wpływają na rozwój naszego pupila. Kiedy porównamy ich skład z najtańszymi produktami, dostępnymi np. w supermarketach, od razu zobaczymy różnicę. Pamiętajmy, że dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich najlepszą karmą jest ta, która jest skondensowana. Jeżeli na opakowaniu producent informuje o konieczności podawania dużych porcji, możemy być pewni, że odbije się to negatywnie na zdrowiu naszego szczenięcia. Rasy duże narażone są na skręt żołądka. Im większe porcje podajemy, tym większe prawdopodobieństwo, że do niego dojdzie. Młody pies dużej rasy powinien otrzymywać 4 porcje karmy dziennie. Dawkę podaną przez producenta dzielimy na cztery równe porcje i staramy się podawać w równych odstępach czasowych w ciągu dnia. Miski najlepiej umieścić na stojaku, tak by pies nie musiał opuszczać głowy do podłoża.

Poranny spacer postarajmy się przeprowadzić najwcześniej jak się da. Nie powinien być długi, ani w żadnym wypadku męczący. Pierwszą porcję najlepiej podać około pół godziny po powrocie ze spaceru. Po posiłku pies powinien odpocząć. Kolejne wyjście na zewnątrz lub zabawa powinny odbyć się po 30-60 minutach od posiłku. Najlepiej byłoby gdybyśmy trzymali się tych zasad przy każdej z czterech porcji, aczkolwiek nie zawsze jest to możliwe, ze względu na napięty plan dnia. Najważniejsze jest to by bezpośrednio przed i po posiłku pies większej rasy nie zażywał dużej dawki ruchu.

Karmienie psów ras dużych nie powinno się odbywać bezpośrednio przed ani po intensywnym spacerze lub zabawie fot. Nathalie Spehner

Jeśli usłyszymy od znajomego lub sąsiada, że pies potrzebuje suplementacji, a on zna świetny preparat, skontaktujmy się z hodowcą, od którego kupiliśmy szczenię lub z lekarzem weterynarii, ewentualnie dietetykiem. Suplementacja na własną rękę nie jest wskazana, zwłaszcza podczas stosowania karm wysokiej jakości. Mają bowiem one bardzo dużo cennych mikroelementów, a ich przesyt może spowodować groźną chorobę u psa, np. zwapnienie kości.

O czym warto pamiętać?
  • konsultuj z hodowcą wszystkie decyzje związane z karmieniem i suplementacją szczenięcia

  • nie zmieniaj gwałtownie podawanej karmy, rób to stopniowo, tak jak opisywaliśmy w artykule o żywieniu psów

  • jeżeli jesteś hodowcą dużych ras, pamiętaj, że suka podczas ciąży i laktacji musi otrzymać karmę dla szczeniąt ras średnich lub specjalistyczną karmę dla suk karmiących, dostosowaną do wagi i potrzeb

  • choć Jamnik sąsiadów już w wieku 10 miesięcy otrzymywał karmę dla psów dorosłych, twój Bernardyn będzie mógł dostać karmę dla psów dorosłych ras olbrzymich dopiero w wieku ok. dwóch lat

(BKJ)

Zdjęcie główne: pixabay