Dieta suki szczennej
Dieta suki szczennej

wróć... Dieta suki szczennej

Suka szczenna wymaga specjalnej diety w drugiej połowie ciąży. Niestety często kilka tygodni po kryciu pojawiają się problemy z brakiem apetytu. Jak można im zaradzić?

Przez pierwsze 5 tygodni po kryciu nie powinniśmy zmieniać sposobu żywienia suki. Ważne aby dostawała karmę jak najlepszej jakości, taką samą jak przed kryciem. Zazwyczaj w czwartym tygodniu ciąży mamy już potwierdzone na badaniu USG, że suka jest szczenna. Jest też informacja o tym czy to wielopłód czy na przykład wskutek resorpcji, został jedynie jeden zarodek. Ta informacja jest ważna, bo będzie od niej zależała dalsza dieta suki.

Istotne jest aby w pierwszych pięciu tygodniach ciąży, nie przekarmić przyszłej mamy. Suki otyłe nie powinny zachodzić w ciążę. Podobnie jest jeśli są niedożywione. W pierwszych tygodniach rozwijające się płody nie zwiększają znacząco swojej objętości i nie potrzebują zwiększonej liczby pokarmu lub też dodatkowych składników. Problem pojawia się wówczas kiedy nasza suka traci apetyt. Niewielki jego spadek nie jest niczym niepokojącym, ale trwający dłużej niż 4-5 dni brak chęci do jedzenia i niespożywanie przynajmniej połowy porcji w takim okresie, są już objawami niepokojącymi. Powinniśmy zrobić wszystko aby w pierwszych 5 tygodniach ciąży suka zjadała cokolwiek co nie szkodzi psom. Przyszłe mamy są wybredne. Nie inaczej jest u psów. W ciąży mogą mieć zachcianki, odruchy wymiotne, mogą być bardziej ospałe.

Suki ciężarne mogą być ospałe. Często brak im także apetytu.

Jeśli tylko mamy pewność, że danie nie zaszkodzi psu, a suka ma na nie ochotę, podajmy je. Może się zdarzyć, że nasza podopieczna odmówi suchej karmy czy mięsnej galaretki dla psów, będzie niechętnie zjadała surową wołowinę czy indyka z warzywami, ale nie odmówi drobiowej parówki (wieprzowiny nie podajemy). Oczywiście istotne jest, żeby zachować zdrowy rozsądek i nie przekarmić suki. Pamiętajmy, że coś musi jeść i nie możemy dopuścić by ciężarna nie jadła nic przez kilka kolejnych dni, bo to może się bardzo źle skończyć dla rozwijających się szczeniąt.

Dietę szczennej suki zmieniamy ok. 35. dnia po kryciu. Jeśli USG wykazuje jeden płód i lekarz jest pewien, że nic nie przeoczył, ilości pokarmu nie musimy zwiększać. Należy natomiast zmienić jego rodzaj. Najlepszym wyborem są karmy dla suk ciężarnych i karmiących lub karmy dla szczeniąt. Więcej na ten temat w artykule o przygotowaniach do porodu. W sytuacji kiedy suka nie chce przyjmować suchej karmy, pozostaje jeszcze mięsny starter (rozwiązanie nietanie, ale ratuje sytuację). Jeśli i tego suka nie będzie chciała jeść, znów trzeba kombinować. Nie będzie to łatwe, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, najlepiej z dietetykiem lub specjalistą od rozrodu.  Problemy z apetytem w drugiej połowie ciąży mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla rozwijających się szczeniąt, które powinny przybierać na wadze.

Suce wybrednej trzeba podawać wszystko to co jej nie zaszkodzi, ale ostrożnie z twarogiem, tak by nie przedawkować wapnia (może to powodować problemy przy porodzie). Nie należy też podawać zbyt wielu podrobów, zwłaszcza narządów rozrodczych i podrobów zawierających hormony. W parówkach lub innych nieprzyprawionych kawałkach mięsa możemy natomiast ukryć witaminy przeznaczone dla suk ciężarnych.

Suka po piątym tygodniu ciąży powinna dostawać większą ilość pokarmu, nawet ok. 150-200 % normalnej dawki. Ze względu na rosnące płody powinniśmy podzielić posiłek na więcej porcji, od trzech do nawet sześciu w ciągu dnia. Jeśli ciąża jest mnoga, podawanego pokarmu powinno być więcej w większej liczbie porcji. Jeśli płodów jest mało (w zależności od wielkości suki „mało” może oznaczać jeden płód - Foksterrier, ale może oznaczać 3 płody – Dog Niemiecki) ilości karmy nie zwiększamy znacząco, nie musimy też dzielić jej na więcej niż 3 porcje.
Najłatwiej jest wtedy kiedy po 40. dniu ciąży suka nagle odzyskuje apetyt i pochłania dobrej jakości suchą karmę dla suk ciężarnych i karmiących. Wówczas nie mamy zmartwień, związanych z tym, że coś możemy przedawkować lub o jakimś składniku zapomnieć. Przy takich gotowych karmach specjalistycznych podawanie witamin dla suk ciężarnych jest zabronione (wówczas może dojść do przedawkowania i problemów zdrowotnych szczeniąt). Przy stosowaniu tych karm, wystarczy pilnować podanych przez producenta wielkości porcji i nie zapominać o stałym dostępie do wody. Woda będzie miała także kluczowe znaczenie w diecie suki karmiącej, ale o tym w kolejnym artykule z działu Żywienie.