Wychowanie - Łączy nas pies
Wychowanie

Wychowanie

Wychowanie
Pies potrącony przez samochód. Czy to wina kierowcy?

Pies wychodził poza ogrodzony teren, zawsze wracał. Tym razem nie wrócił. Słychać było pisk hamulców, później głuchy dźwięk i kilka rozpaczliwych skomleń. Stało się najgorsze. Czy w tej sytuacji opiekun może mieć pretensje do kierowcy? Czy kierowca odpowie za to mandatem lub kara będzie bardziej dotkliwa. W zdecydowanej większości przypadków tak nie będzie. To właściciel może mieć problemy.

BKJ
2024-06-17
Wychowanie
Obroża czy szelki?

Wielu właścicieli psów preferuje obrożę, inni wolą szelki. Co jest więc lepsze? Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno obroża jak i szelki mają swoje plusy i minusy. Najważniejsze jest to, aby były prawidłowo dopasowane i używane rozważnie, ponieważ nieprawidłowo użyta obroża lub szelki mogą sprawić psu ból czy dyskomfort i być przyczyną różnego rodzaju urazów. 

KS
2024-01-31
Wychowanie
Publiczny wybieg dla psów

Coraz częściej możemy spotkać wybiegi dla psów w miastach i w jego bliskich okolicach.  Są to miejsca ogrodzone, gdzie psy mogą biegać luzem czy poznawać się z innymi psami. Powstają one, aby psy były szczęśliwsze i miały więcej swobody. Niestety w rzeczywistości wybieg nie jest dobrym wyborem, zazwyczaj psy nie potrafią się na nich odnaleźć, jest to miejsce, które utrudnia naturalną komunikację między nimi. Opiekunowie często nieumiejętnie korzystają z wybiegów, nie mając świadomości, jakie problemy może wywołać puszczenie psa luzem w sforę obcych, często psów bez kontroli.

KS
2023-12-18
Wychowanie
Imię dla psa

Wybór imienia dla psa czasem może okazać się nie lada wyzwaniem. Czym więc kierować się podczas nadawaniu imienia naszemu pupilowi? Jakie kryteria powinny być dla nas ważne? Oto kilka zasad, które warto mieć na uwadze, gdy przyjdzie nam wybierać imię dla psa.

KS
2023-11-13
Wychowanie
Wakacje. Z psem czy bez?

Wakacje z psem mogą być fantastycznie spędzonym czasem z naszym pupilem, bez potrzeby rozłąki i tęsknoty. Z drugiej strony zabranie ze sobą psa może okazać się dla nas bardziej problematyczne i wtedy szukamy innej formy opieki. Jeśli planujemy zostawić psa w hotelu, powinniśmy przygotować go do dłuższej rozłąki, może być to czas stresujący i dla nas, i dla psa.

KS
2023-07-10
Wychowanie
Kwarantanna czy socjalizacja?

Kwestia kwarantanny i socjalizacji to temat dość złożony. Z jednej strony mówimy o zdrowiu szczeniaka, a z drugiej strony o jego właściwym rozwoju psychicznym i emocjonalnym, ponieważ weterynarze zalecają kwarantannę po szczepieniach w trosce o zdrowie i życie szczeniaków. Behawioryści natomiast zachęcają do socjalizowania szczeniaków w trosce o prawidłowy rozwój wewnętrzny. Niestety nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Kogo słuchać i jak postępować ze szczeniakiem w pierwszych tygodniach w nowym domu?

KS
2023-06-05
Wychowanie
Piszcząca zabawka – dobry pomysł?

Niewątpliwie wzbudza zaufanie u każdego psa. Przyczyn może być kilka: wydaje odgłos podobny do szczenięcego piszczenia, brzmi jak ofiara noszona w zębach lub jej dźwięk jest wyjątkowy i nie kojarzy się psu z żadnym innym, który słyszy na co dzień. Nie dla każdego psa piszcząca zabawka będzie jednak dobrym pomysłem.

BKJ
2023-02-14
Wychowanie
Jak przygotować psa na pojawienie się w domu dziecka?

Końcowe tygodnie ciąży to czas, w którym większość przyszłych rodziców nie może się doczekać kiedy po raz pierwszy zobaczą swoje dziecko. Warto chwilę zastanowić się nad tym jak przygotować naszego psa na moment, w którym w domu pojawi się ktoś nowy.

BKJ
2021-09-21
Wychowanie
Maty węchowe – dlaczego warto?

Często słyszymy, że psi nos jest genialny. To prawda, węch u psa jest przynajmniej 40 razy lepszy od naszego. Za ten zmysł odpowiada aż 200 milionów komórek węchowych. Czy twój pies korzysta z nich codziennie?

BKJ
2021-07-07
Wychowanie
Pies sam w domu - podsumowanie

Etap trzeci i ostatni nauki pozostawania psa samego w domu będzie kontynuacją tego co robiliśmy już wcześniej. Behawiorystka Gosia Gajewska podpowie jak należy tę naukę przeprowadzić, czego unikać i jakich błędów nie popełniać.

BKJ
2021-04-11
Wychowanie
Pies sam w domu – etap 2

Są psy, które nie mają z tym większych problemów. Są i takie, które potrzebują więcej czasu, aby nauczyć się zostawania samemu w domu.

BKJ
2021-03-04
Wychowanie
Pies sam w domu

Niektóre psy uczą się tego bardzo szybko, innym zajmuje to więcej czasu. Zostawanie samemu w domu. - Są sytuacje w których właściciel psa musi się przygotować na dość długi proces – mówi behawiorystka Gosia Gajewska.

BKJ
2021-02-10
Wychowanie
Legowisko - psi azyl w mieszkaniu

Czy wiemy gdzie powinno się znajdować? Czy mamy świadomość tego czego właścicielowi nie wolno robić kiedy pies jest w legowisku? O ważnych aspektach psiego azylu porozmawiamy z behawiorystką Gosią Gajewską.

 

BKJ
2021-01-26
Wychowanie
Nauka czystości

W zasadzie każdy pies prędzej czy później nauczy się załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Od nas, ludzi, zależeć będzie jak szybko to nastąpi. Oto kilka praktycznych porad dla osób, które chcą by szczeniak załapał jak najszybciej o co chodzi z toaletą na zewnątrz.

BKJ
2021-01-11
Wychowanie
Drugi pies w domu

W życiu wielu psiarzy przychodzi taki moment, w którym postanawiają sprawić sobie drugiego pupila. Niekiedy jest to spowodowane tym, że jeden pies im nie wystarcza. Innym razem to nasz czworonożny domownik potrzebuje towarzystwa.

BKJ
2021-01-04
Wychowanie
Zakup psa

Być może wiele osób uważa to zdanie za oklepane, ale z całą pewnością trzeba od niego zacząć: "Decyzja o zakupie psa musi być przemyślana”.

BKJ
2020-12-22
Wychowanie
Wyprawka dla szczeniaka

 Zakup lub adopcja psa wiąże się także z koniecznością kupna kilku niezbędnych akcesoriów. Zanim rozpoczniemy przygotowania, skontaktujmy się z hodowcą i zapytajmy czy szczenię otrzyma wyprawkę, a jeśli tak, ustalmy co się w niej znajdzie.

BKJ
2020-12-22
Wychowanie
Pies w nowym domu

Kiedy szczeniak trafia do nowego domu potrzebne mu są przede wszystkim spokój i towarzystwo. Nie oznacza to, że musimy być w domu non-stop, ale jeśli pies zaraz po przeprowadzce do nas, ma przez kilka godzin dziennie przebywać sam, na pewno odbije się to niekorzystnie na jego psychice.

BKJ
2020-12-23