Zdrowie
Ciąża urojona zwana jest także ciążą nerwową lub laktomanią. Dla właścicieli suk stanowić może duży problem. W stadach wilków i dzikich psów jej występowanie było jednak uzasadnione. Jeśli objawy ciąży urojonej wystąpią u naszej suki, najlepiej wybrać się do lekarza weterynarii.
Popularna platforma sprzedażowa w Polsce ma w swojej ofercie również leki bez recepty (OTC) dla zwierząt. Jest to możliwe po dostosowaniu serwisu do nowych regulacji w tym zakresie. Dla psów dostępnych jest ponad tysiąc pozycji. I choć może to budzić pewne kontrowersje, sprzedaż odbywa się zgodnie z prawem.
Kolejny już raz brytyjski Kennel Club apeluje o zaprzestanie kopiowania uszu u psów. Choć zabrania tego prawo to problem w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii nadal istnieje. Dotyczy on głównie psów sprowadzanych, ale nie tylko.
Żołnierze sił zbrojnych RP biorą udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy psu na polu walki. Chodzi o MWD - Military Working Dog czyli Wojskowego Psa Pracującego. Uczestnikami kursu (17-20 maja 2022 w Łodzi) są instruktorzy z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego oraz żołnierze korpusu osobowego weterynarii Sił Zbrojnych RP.
Rzucawka poporodowa zwana inaczej tężyczką to choroba występująca u suk. Najczęściej dochodzi do niej między drugim, a trzecim tygodniem po porodzie u suk małych ras, ale zdarza się, że występuje także u większych psów i to nawet przed porodem.
Święta to czas rodzinnych spotkań, smacznego jedzenia, a także odpoczynku. Nasze rozluźnienie może okazać się niebezpieczne dla psa, na którego czeka wiele pokus. I nie chodzi tu tylko o kolorową choinkę, którą może na siebie przewrócić. Większość psów świąteczne drzewko zostawia w spokoju. Większym zagrożeniem są nasze smakołyki, a zwłaszcza czekolada.
Wystarczy pobrać próbkę sierści psa, wysłać ją do laboratorium i czekać na wynik. Badanie EHAA sprawdzi poziom makro- i mikroelementów oraz pierwiastków toksycznych. Da odpowiedź na pytanie o przyczyny różnych dolegliwości, np. problemów z płodnością.
Kokcydioza groźna jest szczególnie dla młodych psów. Mogą na nią chorować także osobniki dorosłe, a jeśli nie zostaną odizolowane od innych, choroba szybko się rozprzestrzeni. Odpowiednie leki i dieta, a także higiena mogą powstrzymać chorobę.
Szczepienia i odrobaczenia to niestety nie jedyny powód naszych wizyt u lekarza weterynarii. Zdarza się także, że musimy z psem udać się na nieplanowaną wizytę nagłą. Czy można się do niej przygotować? Jak rozmawiać z weterynarzem aby nas dobrze zrozumiał i pomógł psu?