Zdrowie psów
Zdrowie

Zdrowie

Zdrowie
Brachycefaliczny zespół niedrożności dróg oddechowych

Brachycephalic Obstruction Airway Syndrome (BOAS)
Brachycefaliczny zespół niedrożności dróg oddechowych

Co to jest :
Termin „brachycefaliczny” oznacza krótki nos i odnosi się do psów z krótkimi pyskami, nosami . „Brachy” oznacza krótki, a „cefaliczny” oznacza głowę. Gardło i drogi oddechowe u psów brachycefalicznych często są niewymiarowe lub spłaszczone. Tkanki miękkie głowy nie są proporcjonalne do skróconego charakteru czaszki, a nadmiar tkanek ma tendencję do zwiększania oporu przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe (nozdrza, zatoki, gardło i krtań).

Redakcja
2024-02-12
Zdrowie
Wnętrostwo u psów

Zdrowy samiec musi mieć oba jądra w mosznie. Jeśli ich tam nie ma lub ma tylko jedno, nazywa się go wnętrem. Najczęściej spotykane jest wnętrostwo jednostronne. Problemy dotyczą częściej psów ras miniaturowych i małych, ale mogą się zdarzyć także u ras olbrzymich. Skąd biorą się te problemy i jak im zaradzić?

BKJ
2023-08-10
Zdrowie
Grypa typu H5N1. Uwaga na surowe mięso

Kilka zespołów ekspertów badało przypadki ptasiej grypy u kotów. Nie da się postawić stuprocentowej diagnozy, ale wiele wskazuje na to, że nie ma ogniska zakażeń kot-kot. Zwierzęta domowe zaraziły się, prawdopodobnie, po zjedzeniu surowego mięsa. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ ten typ wirusa, drogą pokarmową, atakował wcześniej psy.

BKJ
2023-07-04
Zdrowie
Ptasia grypa u kotów. Czy psy są bezpieczne?

W poniedziałkowym (26.06.23) komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii poinformowano, że badania w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach potwierdziły, że w 9 na 11 badanych próbek pobranych od chorych kotów z Lublina i Poznania, potwierdzono obecność wirusa grypy H5N1. Sytuacja jest monitorowana przez lekarzy weterynarii. Właścicielom kotów zaleca się środki ostrożności i izolację swoich podopiecznych. Co z psami? Na razie nie ma powodów do obaw, ale ta grypa kiedyś atakowała też psy.

BKJ
2023-06-26
Zdrowie
Choroby weneryczne u psów

U psów nie występują choroby, które przenoszone są tylko drogą płciową. Są jednak takie, którymi psy mogą się w ten sposób zarazić i są one groźne nie tylko dla dorosłych osobników, ale także dla szczeniąt. W naszym klimacie należy zwrócić uwagę na brucelozę i herpeswirozę.

BKJ
2023-06-19
Zdrowie
Choroba lokomocyjna u psa

Nawet co piąty pies może mieć problem z podróżowaniem samochodem. Zazwyczaj dolegliwości lokomocyjne zdarzają się u psów młodych, ale mogą dotykać też starsze osobniki, a złe doświadczenia związane z podróżowaniem często powodują lęk.

BKJ
2023-04-28
Zdrowie
Ciąża urojona

Ciąża urojona zwana jest także ciążą nerwową lub laktomanią. Dla właścicieli suk stanowić może duży problem. W stadach wilków i dzikich psów jej występowanie było jednak uzasadnione. Jeśli objawy ciąży urojonej wystąpią u naszej suki, najlepiej wybrać się do lekarza weterynarii.

BKJ
2023-01-13
Zdrowie
Czy sprzedaż leków dla psów na Allegro jest legalna?

Popularna platforma sprzedażowa w Polsce ma w swojej ofercie również leki bez recepty (OTC) dla zwierząt. Jest to możliwe po dostosowaniu serwisu do nowych regulacji w tym zakresie. Dla psów dostępnych jest ponad tysiąc pozycji. I choć może to budzić pewne kontrowersje, sprzedaż odbywa się zgodnie z prawem.

BKJ
2022-11-04
Zdrowie
Brytyjski Kennel Club przeciw kopiowaniu uszu

Kolejny już raz brytyjski Kennel Club apeluje o zaprzestanie kopiowania uszu u psów. Choć zabrania tego prawo to problem w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii nadal istnieje. Dotyczy on głównie psów sprowadzanych, ale nie tylko.

BKJ
2022-07-14
Zdrowie
Pomoc weterynaryjna dla psa na polu walki

Żołnierze sił zbrojnych RP biorą udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy psu na polu walki. Chodzi o MWD - Military Working Dog czyli Wojskowego Psa Pracującego. Uczestnikami kursu (17-20 maja 2022 w Łodzi) są instruktorzy z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego oraz żołnierze korpusu osobowego weterynarii Sił Zbrojnych RP.

BKJ
2022-05-19
Zdrowie
Rzucawka poporodowa – czy można jej uniknąć?

Rzucawka poporodowa zwana inaczej tężyczką to choroba występująca u suk. Najczęściej dochodzi do niej między drugim, a trzecim tygodniem po porodzie u suk małych ras, ale zdarza się, że występuje także u większych psów i to nawet przed porodem.

BKJ
2022-04-06
Zdrowie
Świąteczne niebezpieczeństwo dla psów

Święta to czas rodzinnych spotkań, smacznego jedzenia, a także odpoczynku. Nasze rozluźnienie może okazać się niebezpieczne dla psa, na którego czeka wiele pokus. I nie chodzi tu tylko o kolorową choinkę, którą może na siebie przewrócić. Większość psów świąteczne drzewko zostawia w spokoju. Większym zagrożeniem są nasze smakołyki, a zwłaszcza czekolada.

BKJ
2021-12-22
Zdrowie
Zbadaj sierść psa i dowiedz się co mu dolega. Nowa polska rewolucyjna metoda

Wystarczy pobrać próbkę sierści psa, wysłać ją do laboratorium i czekać na wynik. Badanie EHAA sprawdzi poziom makro- i mikroelementów oraz pierwiastków toksycznych. Da odpowiedź na pytanie o przyczyny różnych dolegliwości, np. problemów z płodnością.

BKJ
2021-11-16
Zdrowie
Kokcydioza – choroba jelit wywołana przez pierwotniaka

Kokcydioza groźna jest szczególnie dla młodych psów. Mogą na nią chorować także osobniki dorosłe, a jeśli nie zostaną odizolowane od innych, choroba szybko się rozprzestrzeni. Odpowiednie leki i dieta, a także higiena mogą powstrzymać chorobę.

BKJ
2021-11-04
Zdrowie
Jak się przygotować na wizytę u weterynarza? Jakie informacje mu przekazać?

Szczepienia i odrobaczenia to niestety nie jedyny powód naszych wizyt u lekarza weterynarii. Zdarza się także, że musimy z psem udać się na nieplanowaną wizytę nagłą. Czy można się do niej przygotować? Jak rozmawiać z weterynarzem aby nas dobrze zrozumiał i pomógł psu?

BKJ
2021-10-20
Zdrowie
Skręt żołądka u psa

To przypadłość, która może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Rzadko udaje się uratować psa, któremu skręcił się żołądek. Można jednak zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Najczęściej dotyka psów ras dużych i olbrzymich.

BKJ
2021-08-13
Zdrowie
Wilczy pazur – kiedy trzeba go usunąć?

Zazwyczaj psy mają po 18 palców, po pięć w każdej przedniej łapie i po cztery w każdej tylnej. Ale nie zawsze… zdarza się, że w tylnych łapach pojawiają się dodatkowe, tzw. wilcze pazury. Czy zawsze trzeba je usuwać?

BKJ
2021-08-10
Zdrowie
Odrobaczanie – co trzeba wiedzieć?

Odrobaczanie to inaczej zwalczanie pasożytów wewnętrznych, takich jak nicienie, tasiemce i pierwotniaki. Należy to robić nie tylko regularnie, ale także w odpowiedni sposób.

 

BKJ
2021-07-29
Zdrowie
Wścieklizna – objawy, przebieg, zapobieganie

Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa ssaków, występująca niemal na całym świecie. Szczepienie przeciwko tej chorobie jest jedynym prawnie wymaganym szczepieniem psów w Polsce.

BKJ
2021-07-19
Zdrowie
Higiena uszu psa

Jedne są stojące, inne opadające. Są krótkie i długie. Bywają owłosione na zewnątrz i w środku. Psie uszy, bez względu, na wygląd i rozmiar, muszą być czyste, aby nie rozwinęła się poważna choroba.

BKJ
2021-07-09
Zdrowie
Nosówka – atakuje głównie psy młode i osłabione, jest śmiertelna

Nosówka stanowi obok parwowirozy największe zagrożenie spośród chorób wirusowych psów. W Europie występuje od XVIII wieku. Aby jej zapobiec należy psy szczepić i trzymać w dobrych warunkach.

BKJ
2021-05-21
Zdrowie
Dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja stawów biodrowych nie jest chorobą, do końca, poznaną. Niestety bardzo trudno jest zlecić takie badania, które zapewnią hodowcę, a przy tym i nabywcę szczeniaka, że w przyszłości pies będzie wolny od tej choroby.

BKJ
2021-05-07
Zdrowie
Parwowiroza – śmiertelne zagrożenie zwłaszcza dla młodych psów

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy z tego, że młody, nieszczepiony (lub niezaszczepiony wszystkimi dawkami) szczeniak poza własnym podwórkiem jest narażony na śmiertelne niebezpieczeństwo. 

BKJ
2021-04-12
Zdrowie
Jaki kaganiec wybrać?

Kaganiec należy do akcesoriów, z reguły przez psy, nielubianych. Są jednak takie sytuacje, w których wydaje się być niezbędny. Warto zatem wiedzieć jaki kaganiec wybrać.

BKJ
2021-03-22
Zdrowie
Alergia u psa

Może spotkać każdego psa, niemal w każdym wieku. Początkowo trudno zauważyć jej objawy, później ważne jest, żeby dobrze ją zdiagnozować i pomóc pupilowi.

BKJ
2021-02-25
Zdrowie
Brak apetytu u psa

Pies nie je. Większość właścicieli od razu jest zmartwiona. W wielu przypadkach słusznie. Chwilowy brak apetytu zazwyczaj nie oznacza niczego złego.

BKJ
2021-02-02
Zdrowie
Jak dbać o zdrowie psa?

Zazwyczaj kiedy odbieramy psa z hodowli, nasz pupil ma 8 tygodni lub nieco więcej. Jest wówczas przynajmniej raz zaszczepiony (przeciwko chorobom zakaźnym) i zazwyczaj dwa razy odrobaczony. Jak później zadbać o jego zdrowie?

BKJ
2020-12-21
Zdrowie
Kiedy kąpiemy psa?

Szczenię po tym jak trafi do naszego domu nie musi być od razu wykąpane. Często słyszy się, że szczeniaka należy wykąpać aby zmyć z niego zapach hodowli (matki i rodzeństwa) co jest mitem. 

BKJ
2020-12-21