Ciekawostki
Ciekawostki

Ciekawostki

Ciekawostki
Jofi, psi terapeuta Freuda

Sigmund Freud jest nazywany ojcem psychoanalizy. Niewiele osób wie o tym, że w terapii i badaniach nad ludzkim umysłem pomagała mu suczka rasy Chow-Chow o imieniu Jofi. Zdaniem Freuda miała niezwykły talent, świetnie wyczuwała ludzkie emocje, a pacjenci w jej obecności odprężali się i byli z reguły bardziej otwarci.

BKJ
2023-11-21
Ciekawostki
Pies nie opuścił rowerzysty do końca akcji ratunkowej

44-letni rowerzysta z Wilna uległ wypadkowi na trasie w okolicach Wisły. Pomogli mu ratownicy z beskidzkiej grupy GOPR. Po wypadku czworonożny towarzysz nie chciał opuścić poszkodowanego. Ratownicy nie mieli wyjścia i umieścili zwierzaka na przyczepce quada, na której dwóch uczestników wyprawy zwieziono do miejsca, w którym czekali ratownicy medyczni.

BKJ
2023-10-18
Międzynarodowe Zawody Kynologiczne w Lubaniu

W zawodach, których celem była integracja środowiska przewodników psów służbowych z różnych służb mundurowych oraz popularyzacja współzawodnictwa, wystartowało 12 drużyn z czterech krajów. Psy i ich przewodnicy startowali w konkurencjach, które miały za zadanie sprawdzenie m.in.: ogólnego posłuszeństwa zwierząt, sprawności przewodników psów patrolowo-obronnych, przeszukiwania bagaży (psy do wyszukiwania materiałów wybuchowych), przeszukiwania pomieszczeń (psy do wyszukiwania narkotyków), tropienie czy zatrzymanie uzbrojonego podejrzanego z użyciem psa bez kagańca (psy patrolowo-obronne).

BKJ
2023-07-06
Ciekawostki
W dniu swojej 150. rocznicy Brytyjski Kennel Club otrzymał królewski prefiks

Obchodzący 150. rocznicę istnienia Brytyjski Kennel Club otrzymał od Króla Wielkiej Brytanii Karola III królewski prefiks. Oznacza to, że odtąd nosi nazwę The Royal Kennel Club czyli Królewski Kennel Club, podobnie jak wiele innych docenionych w ten sposób instytucji w Wielkiej Brytanii.

BKJ
2023-04-04
Ciekawostki
Rhodesian Ridgeback - pies z pręgą

Rhodesian Ridgeback czyli Afrykański Pies na Lwy to rasa wywodząca się od psa Hotentotów. Charakterystyczną jej cechą jest pręga na grzbiecie, którą tworzą włosy rosnące w drugą stronę. Rasa ta zdobywa coraz więcej serc Europejczyków. W tym roku Rhodesiany znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia ras pod względem liczby zgłoszeń na Crufts.

BKJ
2023-02-24
Ciekawostki
Belgowie, którzy zachwycili na Crufts

Podczas Crufts 2022 w zawodach Flyballa po raz pierwszy wystąpiła drużyna spoza Wielkiej Brytanii. Był to belgijski zespół Roadrunners Beep Beep. Belgowie i ich psy zachwycili publiczność, pobili rekord Crufts i niewykluczone, że przetarli szlak dla innych drużyn z kontynentu.

BKJ
2023-02-06
Ciekawostki
K9 w Karkonoszach – psy ćwiczyły w nietypowych warunkach

W zimowych, trudnych górskich warunkach panujących w Karkonoszach przewodnicy psów bojowych wraz ze swoimi podopiecznymi ćwiczyli różne założenia taktyczne – w tym m.in. wykorzystanie psów w terenach leśnych czy w pościgu za groźnym przestępcą. Kontrterrorystom z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji towarzyszyli policyjni piloci z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Komendy Głównej oraz instruktorzy ratownictwa z karkonowskiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

BKJ
2023-01-27
Ciekawostki
Calupoh – wilczak z Meksyku

W Polsce znane są dwie rasy, które pochodzą od wilków i owczarków: Wilczak Czechosłowacki i holenderski Saarlooswolfhond. Tymczasem w Meksyku żyje rasa, która została odtworzona i uznana później niż te europejskie, ale jej przodkowie mogli żyć już nawet 1700 lat temu. To Calupoh. Nazwa pochodzi od słów canis – pies i lupus – wilk, dodano jej końcówkę typową dla rodzimych języków z terenów dzisiejszego Meksyku.

BKJ
2023-01-20
Ciekawostki
Międzynarodowe Zawody Groomerskie

W ostatni weekend października w Łasku odbyły się Międzynarodowe Zawody Groomerskie XI Master Grooming Show. Udział w konkursie wzięło ponad 100 groomerów z Europy. O niezwykle istotnym zawodzie, choćby, z punktu widzenia uczestników wystaw psów rasowych opowiadali m.in. organizatorzy konkursu, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Groomerów.

BKJ
2022-11-09
Ciekawostki
Psy w Czarnym Jastrzębiu

Przez tydzień policyjne i wojskowe zespoły z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Austrii i USA brały udział w międzynarodowych warsztatach K9. Przewodnicy razem ze swoimi psami przeznaczonymi do działań bojowych ćwiczyli różne warianty działań operacyjnych przy wykorzystaniu wielozadaniowego policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk. Ćwiczenia, zorganizowane przez policyjnych kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” odbywały się w Centrum Szkoleniowym European Security Academy koło Poznania.

BKJ
2022-10-11
Ciekawostki
Amerykański Toy Fox Terrier – urok psa do towarzystwa i temperament Terriera

Wyobraźcie sobie Chihuahuę, która jest skoczna, zwinna i jeszcze bardziej zawzięta. To właśnie Amerykański Toy Fox Terrier wyhodowany ponad sto lat temu za Oceanem. W Polsce nie tak popularny jak rasy brytyjskie, kontynentalne czy azjatyckie, ale jako rasa Toy Fox Terrier jest młody, więc wszystko przed nim.

BKJ
2022-08-30
Ciekawostki
Pies Ninja odnalazł pijanego kierowcę

Policyjny owczarek o imieniu Ninja odnalazł sprawcę kolizji, który ukrywał się w zaroślach na jednym z krakowskich osiedli. Kierowca był nietrzeźwy. Ninja poprowadził swojego przewodnika w głąb lasu po tym jak powąchał dywanik samochodowy spod fotela, na którym siedział poszukiwany.

BKJ
2022-08-09
Ciekawostki
Fotoreporter odnalazł psa, który uciekł przed pożarem

Jonathan Rivas to fotoreporter, który relacjonował pożar w Kalifornii. Podczas pracy przybłąkał się do niego szczeniak, którego Rivas nakarmił i napoił. Postanowił również opublikować w Internecie wideo, dzięki któremu odnalazł właściciela szczenięcia.

BKJ
2022-08-05
Ciekawostki
Psy strzegą plaż

Nie tylko w policji, straży granicznej czy pożarnej, ale także w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym pracują psy. Szczególnie latem, kiedy plaże nad morzem, jeziorami i innymi kąpieliskami, są pełne wypoczywających, ich praca jest widoczna i powinna być szczególnie doceniona.

BKJ
2022-07-13
Ciekawostki
Aisza przechodzi na emeryturę

Pamiątkowy medal, kość, liczne psie zabawki i smakołyki – to prezenty, jakie otrzymała 11-letnia Aisza, Owczarek Belgijski, z okazji zakończenia służby. Prezenty wręczyła podinsp. Aneta Giżyńska - Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Oficjalne wycofanie psa Aisza (imię służbowe: Gena rasy Owczarek Belgijski o specjalności do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych) planowane jest na 30 czerwca 2022 roku.

BKJ
2022-06-23
Ciekawostki
Czy Dalmatyńczyk to pies idealny do służby w straży pożarnej?

Są takie połączenia w popkulturze, które bardzo zapadają nam w pamięć. To na przykład żołnierze z wielkimi futrzastymi czapami przed pałacem Buckingham, złota rybka, która pływa tylko w kulistym akwarium (choć nie powinna), ale też York jako piesek typowo kanapowy czy Dalmatyńczyk jako pies strażaka. Czy ta rasa faktycznie nadaje się do służby ratowniczo-gaśniczej lub poszukiwawczej.

BKJ
2022-05-09
Ciekawostki
Ogi odnalazł nożownika z Siedlec

Pracujący w siedleckiej Komendzie Policji Owczarek Niemiecki o imieniu Ogi doprowadził policjantów do podejrzanego o usiłowanie zabójstwa 30-latka. Mężczyzna ranił nożem mieszkańca Siedlec.

BKJ
2022-05-06
Ciekawostki
Drużyna Fractal Voo Doo sięgnęła po Czarne Złoto

W Bytomiu – Stolarzowicach odbył się Wyścig po Czarne Złoto czyli zawody we Flyballu, drużynowym sporcie kynologicznym. Zmagania w tej wyjątkowo widowiskowej dyscyplinie sportu oklaskiwali kibice, zgromadzeni na stadionie LKS Tempo, chociaż pogoda nie była dla uczestników i widzów najłaskawsza.

BKJ
2022-04-25
Ciekawostki
Kajtuś odnalazł skarb

Na Dolnym Śląsku znaleziono brakteaty czyli średniowieczne monety blaszane. Według konserwatorów zabytków to najcenniejsze znalezisko w tym regionie od co najmniej 100 lat. A wywęszył je pies. Teraz są nim zainteresowani archeolodzy.

BKJ
2022-04-21
Ciekawostki
Riley, pies na medal, przewodnik mistrzyni (WIDEO)

Riley to czarny pies w typie Retrievera, który na co dzień jest przewodnikiem niepełnosprawnej Cariny Erdinger z Austrii. Zawodniczka wywalczyła na Paraolimpiadzie w Pekinie 2 złote medale. Swój medal odebrał także Riley.

BKJ
2022-04-08
Ciekawostki
Pies Riko pomaga zapomnieć o wojnie

Owczarek Niemiecki o imieniu Riko pomaga dzieciom z Ukrainy zapomnieć o wojnie. Riko ma szanse zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas szkolenia wykorzystuje wszystkie swoje umiejętności, nie tylko te, które mogą pomóc w działaniach ratowniczych. Pies jest terapeutą dla uciekających przed wojną ukraińskich dzieci przebywających w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie koło Kościerzyny.

BKJ
2022-03-28
Ciekawostki
Dog diving – psy jak Stoch lub Kubacki, tyle, że w letniej scenerii

Tę dyscyplinę sportu pokocha większość psów. W zasadzie każdy, który nie boi się wody. W Polsce zawody w psich skokach do wody rozgrywane są już od ponad dziesięciu lat. Występują także pod nazwą Dock diving lub Dock jumping.

BKJ
2022-02-17
Ciekawostki
Film „Pies” czyli historia miłosna rangera i owczarka

18 lutego na ekrany polskich kin wchodzi film „Pies” – to debiut rezyserski Channinga Tatuma, a jednocześnie dobra propozycja dla miłośników przedstawicieli najwspanialszego i najbardziej oddanego człowiekowi gatunku na Ziemi. „Pies” wydaje się być nieoczywistą historią miłosną.

BKJ
2022-02-12
Ciekawostki
Policjant wyciągnął psa z płonącego auta!

Zastępca szeryfa Michael Gregorek uratował życie psa uwięzionego w płonącym SUV-ie w hrabstwie Douglas w Colorado. Kilka dni temu nagranie ze stycznia opublikowało w Internecie biuro szeryfa.

BKJ
2022-02-07
Ciekawostki
Do himalaistów przybłąkał się pies. Niosą go na plecach!

Oswald Rodrigo Pereira opublikował w Internecie wideo, na którym widać jak podczas himalajskiej wyprawy niesie na swoim plecaku psa. Pintxo dołączył do jego grupy, ale w pewnym momencie zabrakło mu sił. Ludzie nie mogli zostawić go samego.

BKJ
2022-01-31
Ciekawostki
Buldożkowa Banda Łódzka

Buldożkowa Banda Łódzka to grupa osób, która poprzez portal Facebook umawia się na wspólne spotkania. Podczas tzw. bieganek, które odbywają się raz na kilka tygodni w jednym z łódzkich parków psy mogą spędzić czas z innymi przedstawicielami tej samej rasy, a właściciele wymienić się poglądami na temat swoich podopiecznych.

BKJ
2022-01-26
Ciekawostki
Piłsudski i pies o imieniu Pies

Marszałek Józef Piłsudski znany był z miłości do zwierząt. Wielu osobom od razu na myśl przychodzi klacz Kasztanka. Naczelnik miał także gąsiora, kury, króliki i oczywiście psy. Jeden z nich wabił się... Pies, po prostu Pies.

BKJ
2022-01-14
Ciekawostki
Psy na granicy

Na co dzień słyszy się i czyta głównie o bohaterskich wyczynach i profesjonalizmie psów policyjnych. Ostatnio zrobiło się głośno także o czterech owczarkach z policji, które służą na granicy polsko – białoruskiej. Nie należy jednak zapominać, że nie tylko w czasie kryzysu migracyjnego, granic strzegą także psy służbowe Straży Granicznej.

BKJ
2021-12-08
Ciekawostki
Nosework – sport dla każdego psa

Nosework to dyscyplina sportu kynologicznego wywodząca się ze szkolenia psów policyjnych. Psy startujące w noseworku nie tropią jednak poszukiwanego ani nie wyszukują narkotyków. Rywalizują w poszukiwaniu próbek zapachowych w kilku klasach i kategoriach. Zawody mają swój regulamin.

BKJ
2021-12-02
Ciekawostki
Iluzjon uratował życie zaginionemu mężczyźnie

Gdyby nie pomoc psa policyjnego w poszukiwaniach mężczyzny w Opocznie mogłoby dojść do tragedii. Poszukiwany wymagał pomocy medycznej. Pies służbowy uratował mu życie.

BKJ
2021-11-18
Ciekawostki
11 listopada 1918 – odrodzenie Polski, odrodzenie polskich ras

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Rozpoczęła się wtedy historia II Rzeczpospolitej, okresu odrodzenia nie tylko polskiej państwowości ale i polskiej kynologii.

BKJ
2021-11-10
Ciekawostki
Aida, pies, który znalazł narkotyki w akwarium

Suwalscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który posiadał znaczną ilość narkotyków. Ponad 370 gramów marihuany pomógł mundurowym znaleźć policyjny pies Aida. Część suszu ukryta była w akwarium. 29-latek usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. 

BKJ
2021-09-28
Ciekawostki
Roselle – bohaterka z 11 września

Psy przewodniki osób niewidomych wykonują bardzo ciężką, odpowiedzialną pracę. Ze swoim podopiecznym bo tak można nazwać człowieka, którego prowadzą są bardzo związane i gotowe poświęcić dla niego wiele. Przykładem ogromnego poświęcenia jest suczka Roselle.

BKJ
2021-09-10
Ciekawostki
Terrier, który odkrył niesamowite dzieła sztuki

To historia, która wydarzyła się nieco ponad 80 lat temu, choć jej początku należałoby się doszukiwać 17000 lat przed narodzeniem Chrystusa. To właśnie wtedy powstały malowidła, o których istnieniu moglibyśmy do dziś nie wiedzieć. Odkrył je dla nas Terrier o imieniu Robot.

BKJ
2021-08-27
Ciekawostki
Louisiana Catahoula Leopard Dog – pies „wielofunkcyjny”

Rzadko zdarza się spotkać psa, który jest jednocześnie dobrym psem pasterskim, myśliwskim i stróżującym. Kto jednak zdecyduje się na psa z Luizjany ten zdobędzie czworonożnego towarzysza o wszystkich wymienionych cechach.

BKJ
2021-07-21
Ciekawostki
Sallie Ann Jarrett – symbol wojny secesyjnej

Będzie to krótka historia kolejnego Staffordshire Terriera, który uczestniczył w działaniach wojennych. Tym razem w XIX wieku w Ameryce Północnej.

BKJ
2021-06-29
Ciekawostki
Łajka Jakucka (WIDEO)

Łajka Jakucka to rasa, która była bliska wymarcia. Zrekonstruowano ją w XX wieku. Zdobywa coraz większą popularność, także w Polsce.

BKJ
2021-05-27
Ciekawostki
Onyx, narażając własne życie, uratował rodzinę z płomieni

9-miesięczny Pitbull Terier Onyx wykazał się ogromną odwagą kiedy, narażając własne życie, uratował z pożaru swoich opiekunów, czteroosobową rodzinę.

BKJ
2021-05-25
Ciekawostki
Po ośmiu miesiącach w schronisku został psem patrolowym w policji

Owczarek Belgijski Malinois o imieniu Arrow trafił do schroniska w New Jersey w USA. Był energicznym psem. Najwidoczniej sprawiał problemy właścicielom, a ci postanowili go oddać. Udowodnił, że zasługuje na lepsze życie.

BKJ
2021-05-17
Ciekawostki
Odin, ryzykując życie, uratował stado kóz

Odin to Pirenejski Pies Górski mieszkający i pracujący w Kalifornii. Kiedy ten stan walczył z ogromnymi pożarami, Odin naraził własne życie by uratować kozy, którymi się opiekował.

BKJ
2021-05-11
Ciekawostki
Smoky, niecałe 2 kilogramy odwagi

Czworonożni bohaterowie wojenni to nie tylko Owczarki Niemieckie czy Bullteriery. Dzielnym żołnierzem może być także malutki, niespełna dwukilogramowy York. Smoky zapisała się na złotych kartach historii.

BKJ
2021-04-15
Ciekawostki
Orkan w Suwałkach

Do suwalskiej jednostki Policji dołączył kolejny owczarek belgijski. Wabi się Orkan. Jego opiekunem jest starszy posterunkowy Mariusz Biziewski.

BKJ
2021-04-08
Ciekawostki
Coursing i wyścigi torowe

Coursing to sport kynologiczny, który polega na pościgu przynęty. Powstał jako próba pracy dla chartów, jednak obecnie jest uprawiany przez psy wielu ras.

BKJ
2021-03-25
Ciekawostki
Agility

Sport kynologiczny ma wiele odsłon. Jedną z ich jest dyscyplina o nazwie Agility (z ang. zwinność). To nic innego jak tor przeszkód, choć tak naprawdę to dużo bardziej skomplikowane.

BKJ
2021-03-17
Ciekawostki
O tym jak pies psa uratował

Pies o imieniu Diego uratował przedstawiciela swojego gatunku – Gucia, który prawdopodobnie ponad miesiąc spędził w starym szambie. To nie scenariusz filmu. Ta historia wydarzyła się naprawdę w Karpaczu.

BKJ
2021-03-11
Ciekawostki
Rasa psa dla kobiety?

Czy można w ogóle łatwo określić które rasy psów wybierane są częściej przez kobiety niż przez mężczyzn? Amerykański portal k9ofmine.com pokusił się o wskazanie tych ras psów, które najlepiej nadają się dla kobiet.

BKJ
2021-03-08
Ciekawostki
Pies zatrzymał pijanego kierowcę

Pies policyjny Huba wytropił 47-letniego sprawcę kolizji w Konstancinie - Jeziornej. Mężczyzna uciekał, ponieważ był pijany. Bez psa pościg mógłby się nie udać. Sprawca ukrywał się w zaroślach.

BKJ
2021-03-04
Ciekawostki
Brandy, bohaterka sprzed lat

Przeszła do historii jako pies, który zapobiegł wybuchowi odrzutowca na lotnisku JFK w Nowym Jorku. Znalazła się tam przypadkiem i odnalazła teczkę wypełnioną materiałami wybuchowymi. 

BKJ
2021-02-28
Ciekawostki
Caesar - pies króla

Spał jak król, miał królewskiego lokaja, cieszył się poważaniem u poddanych, kroczył przed koronowanymi głowami, imię też miał jak monarcha. Caesar – pies królewski.

BKJ
2021-02-14
Ciekawostki
Pies z Podhala - ciekawa propozycja ONLINE

Od dziesięciu lat w ramach Góralskiego Karnawału odbywa się Krajowa Wystawa Owczarków Podhalańskich. W tym roku online.

BKJ
2021-02-12
Ciekawostki
Border Collie Kim sprzedany za 27 tysięcy funtów!

Border Collie o imieniu Kim został sprzedany na internetowej aukcji za rekordowa sumę 27000 funtów czyli ok. 37000 dolarów. Poprzedni rekord wynosił o 7000 funtów mniej.

BKJ
2021-02-07
Ciekawostki
Dogtrekking - Ty, twój pies i natura!

Dogtreekking to spędzanie czasu z psem na łonie przyrody, wędrówki, relaks lub rywalizacja, co kto lubi. W Polsce coraz bardziej popularna dyscyplina sportu

BKJ
2021-02-04
Ciekawostki
Czad jest na zasłużonej emeryturze

Pies patrolowo – tropiący Czad przeszedł na zasłużoną emeryturę. Po 10 latach służby na Opolszczyźnie Owczarek Niemiecki zazna spokoju, co ważne, u osoby, która jest mu najbliższa.

BKJ
2021-02-01
Ciekawostki
Jock, bohater Południowej Afryki

Psy dotarły na wszystkie kontynenty. Wielu badaczy podtrzymuje teorię o tym, że ten gatunek pochodzi z Afryki a nie z Azji. Nasz bohater jest potomkiem psów przybyłych z Europy, ale za to świetnie radzącym sobie na Czarnym Lądzie.

BKJ
2021-01-31
Ciekawostki
Policjanci z Łap pomogli Szarikowi

Sekretarka Komisariatu Policji w Łapach (woj. podlaskie) dojrzała przez okno błąkającego się psa. Funkcjonariusze ruszyli mu z pomocą. 

BKJ
2021-01-28
Ciekawostki
PON – polski pies eksportowy, za granicą robi karierę

Kudłaty owczarek z nizinnych terenów Polski znany był już przed wiekami. Rasa powstawała dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym, ale ostatecznie udało się dokończyć rejestrację kilka lat po II wojnie światowej. 

BKJ
2021-01-27
Ciekawostki
Sierżant Stubby, od zera do bohatera

Uratował życie setek żołnierzy, złapał niemieckiego szpiega, poznał trzech  prezydentów USA i odszedł jako bohater, którego imię znał niemal każdy mieszkaniec jego ojczyzny. Mowa o sierżancie. Choć Stubby był psem, otrzymał prawdziwy stopień w amerykańskiej armii i tyle medali, że pod koniec życia trudno było mu je nosić na specjalnie uszytym psim mundurze.

BKJ
2021-01-24
Ciekawostki
Jukon vel Pako ma kolejny sukces na swoim koncie

Pies policyjny Jukon, nazywany przez funkcjonariuszy Pako, po raz kolejny pokazał swoje nieprzeciętne umiejętności. Podobnie jak w grudniu dobrze spisał się na "gościnnych występach". Tym razem pies, służący na co dzień w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, pomógł policjantom ze Ścinawy.

BKJ
2021-01-19
Ciekawostki
Buddy, pierwszy pies przewodnik w USA

Czasem jeden pies zmienia losy świata, innym razem jedynie jakiejś grupy społecznej. I tak właśnie było z owczarkiem niemieckim o imieniu Buddy, pierwszym w USA przewodnikiem osób niewidomych.

BKJ
2021-01-16
Ciekawostki
Labrador Denver wspiera personel medyczny w walce z Covid-19

Psy nie tylko wykrywają zarażenie koronawirusem, ale też pomagają w jego leczeniu, wspierając personel pracujący z chorymi na Covid-19. Na razie to nowatorski projekt, który realizowany jest w jednym z wielkopolskich szpitali.

BKJ
2021-01-12
Ciekawostki
Flyball - psy w drużynie

Sport kynologiczny ma różne odsłony. Są psie zaprzęgi, Agility, Coursing i wiele innych. Niewiele jednak jest psich sportów uprawianych drużynowo. Należy do nich Flyball. To psie sztafety, w których liczy się też umiejętność aportu. Zawody bardzo szybkie i bardzo widowiskowe.

BKJ
2021-01-10
Ciekawostki
Gaja, pies ratowniczy z Beskidzkiej Grupy, odnalazła ciało poszukiwanego

Pies Gaja z Grupy Beskidzkiej GOPR odnalazł ciało poszukiwanego mężczyzny. 50-latek z powiatu bielskiego zaginął w górach na początku tygodnia. Niestety nie udało się odnaleźć go wcześniej, żywego, ale dzięki Gai, sprawa przynajmniej częściowo została wyjaśniona, a poszukiwania można było zakończyć. W ostatnich miesiącach Gaja brała udział w kilku akcjach poszukiwawczych. We wrześniu wraz z ratownikami Beskidzkiej Grupy GOPR odnalazła 75-latka.

BKJ
2021-01-09
Ciekawostki
Taro i Jiro. Przeżyły bez człowieka w ekstremalnych warunkach

Psy są chyba najbardziej zróżnicowanym gatunkiem na Ziemi. Różnice pomiędzy poszczególnymi rasami w ich wyglądzie i rozmiarach są niesamowite. Niesamowite jest także to, że potrafią się dostosować do każdych warunków panujących na tej planecie. Niekiedy człowiek, umyślnie lub niechcący, stawia je w bardzo trudnej sytuacji, a one są na tyle zdeterminowane, że radzą sobie nawet wtedy kiedy inni tracą nadzieję. Taki właśnie upór wykazali psi bracia: Taro i Jiro.

BKJ
2021-01-06
Ciekawostki
Psy wykrywają zarażenie koronawirusem

Są skuteczniejsze od testów antygenowych – psie nosy. Dzięki naszym czworonożnym przyjaciołom pandemia koronawirusa może się niebawem skończyć. Warunek jest jeden, pod kątem wykrywalności SARS-Cov2 musi być przeszkolonych więcej psów, tak by można było wykonać jak najwięcej testów i odizolować osoby zarażone od zdrowych.

BKJ
2021-01-05
Ciekawostki
Husky, który uratował życie wielu dzieci

Togo to Siberian Husky, który blisko sto lat temu uratował życie wielu dzieci na Alasce. Mimo podeszłego jak na psa wieku 12 lat, poprowadził zaprzęg Leonharda Seppali przez bardzo trudną trasę w koszmarnej zamieci i dowiózł na czas surowicę do dziecięcego szpitala. Amerykanie docenili ten wyczyn dopiero po wielu dekadach, ale za to Togo został okrzyknięty w USA największym psim bohaterem w historii.

BKJ
2021-01-02
Ciekawostki
Lonar, czworonożny funkcjonariusz wytropił podpalacza

Niekiedy pomoc psów służbowych okazuje się w pracy policji bezcenna. Na Dolnym Śląsku jednym z wyróżniających się, w ostatnim czasie, funkcjonariuszy jest owczarek belgijski o imieniu Lonar. Wraz ze swoim przewodnikiem asp. szt. Zbigniewem Kubisiem mają na koncie niejeden sukces. W ostatnim czasie doprowadzili oleśnickich policjantów do podpalacza z Bierutowa.

BKJ
2021-01-01
Ciekawostki
Antis, latający pies w służbie Jego Królewskiej Mości

Kto nie zna psa Szarika, bohatera serialu „Czterej pancerni i pies”? Historia zmyślona i zakłamana pod względem historycznym, jednak nie aż taka nierealna jeśli chodzi o umiejętności i udział psa w działaniach bojowych. Znanych jest bowiem wiele przykładów na to, że czworonożni żołnierze mieli realny wpływ na przebieg wojny. Jednym z nich jest Antis, znany również jako Ant, owczarek niemiecki urodzony we Francji.

BKJ
2020-12-21
Ciekawostki
Charta polskiego trudna droga do odrodzenia

Chart polski – majestatyczny, smukły, dostojny pies o szlacheckim pochodzeniu. Według źródeł historycznych najstarsza polska rasa, hodowana od średniowiecza, a nazywana chartem polskim od XVI wieku. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że była bliska wyginięcia, a przetrwała tylko dzięki samozaparciu garstki polskich kynologów i … rolników ze Związku Radzieckiego.

BKJ
2020-12-21