Więcej - Łączy nas pies
Więcej

Więcej

Prawo
Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności! Obywatelski projekt Ustawy

Jest nadzieja na poprawę życia psów w Polsce. Jest obywatelski projekt ustawy zmieniającej Ustawę o Ochronie Zwierząt. Tak dużej szansy na walkę z patologią, pseudohodowlami i bezdomnością jeszcze nie było. Jeśli ustawa zostanie uchwalona i wejdzie w życie, a jest na to szansa, łatwiej będzie walczyć z nieuczciwymi hodowcami i klubami, które ich rejestrują. Pojawić ma się nowy rejestr, a zakazane będzie m.in. łączenie hodowców psów i kotów rasowych w jednym stowarzyszeniu.

BKJ
2024-05-22
Wydarzenia
Zwierzomania 2024 w Rzeszowie

Za nami Zwierzomania 2024. Impreza targowo – wystawiennicza, na której odbył się m.in. pokaz kotów rasowych w trzech systemach czyli Felimpiada oraz pokazy psów rasowych, na których promowane były głównie rasy polskie. Podczas Zwierzomanii można było spotkać wiele osób pozytywnie zakręconych na punkcie zwierząt – praktyków, hodowców i naukowców. Nie brakowało porad fachowców, np. behawiorystów.

BKJ
2024-04-17
Prawo
Projekt nowej ustawy w Niemczech - kilka ras psów jest zagrożonych

Projekt ustawy o ochronie zwierząt w Niemczech wydaje się być krokiem w kierunku poprawy warunków życia zwierząt oraz ograniczenia nielegalnego handlu nimi. Jednakże, istnieje obawa, że niektóre z proponowanych wymogów dotyczących hodowli psów mogą być niejasne i prowadzić do niepotrzebnych konsekwencji dla zdrowych ras.

Redakcja
2024-03-28
Wydarzenia
Parada kundelków 2024

Ulicę Piotrkowską w Łodzi odwiedziły w niedzielę (17.03) czworonogi z Łódzkiego schroniska dla zwierząt. 
Pierwsza Parada Kundelków pod hasłem "ADOPTUJ sŁODZIAKA" miała na celu zwiększenie świadomości społecznej w problemach związanych z adopcją psów ze schronisk. 
Mimo kaprysów pogody, przybyły setki łodzian, chętnie wspierających akcję.

Redakcja
2024-03-17
Kontrowersje
Ludzie listy piszą

Mija 6 tygodni od czasu pierwszej publikacji z serii "Bezkarność +". W tym czasie środowisko hodowców psów rasowych miało kilka okazji do zapoznania się z tą częścią działalności Związku Kynologicznego w Polsce, którą władze tego stowarzyszenia nie chwalą się. Miłośników psów rasowych poruszyło to tak bardzo, że do naszej redakcji poza mailami z prośbami o poruszenie konkretnych tematów, przysyłane są także tradycyjne listy. Sygnały, które do nas docierają są szczegółowo przez nas analizowane.

Redakcja
2024-03-01
Prawo
Dr Maciej Gogulski nowym pełnomocnikiem ds. dobrostanu zwierząt

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski powołał na stanowisko pełnomocnika ds. dobrostanu zwierząt doktora nauk weterynaryjnych Macieja Gogulskiego. Do zadań pełnomocnika należeć będzie m.in. stworzenie nowych regulacji prawnych, które przyczynią się do polepszenia dobrostanu zwierząt w Polsce. Priorytetem wydaje się wprowadzenie obowiązku znakowania psów mikrochipami.

BKJ
2024-02-24
Kontrowersje
REMONT PLUS

Kraków to bardzo drogie miasto. Ceny lokali użytkowych faktycznie zwalają z nóg. Najniższa cena lokalu mieszkalnego o powierzchni około 50m2  wynosi blisko 300 000 zł, ale można też znacznie więcej wydać na remont wynajmowanych pomieszczeń. Kto bogatemu zabroni?

Redakcja
2024-02-21
WILLA PLUS

Część Zarządu Oddziału ZKwP w Zielonej Górze chciała zbudować San Francisco, ale grupa członków pokrzyżowała plan idealny.  Do zakupu nie doszło, pieniądze zwrócono, ale wygląda na to, że władze Oddziału potraktowały je jak pożyczkę. W tle jest mobbing, zastraszanie i rezygnacja z pracy.

Redakcja
2024-02-16
Kontrowersje
Z OSTATNIEJ CHWILI – ORGAN NADZORU DZIAŁA W SPRAWIE ZKWP

Zastraszanie redakcji Magazynu Łączy Nas Pies wezwaniami do zaniechania naruszeń dóbr osobistych Związku Kynologicznego w Polsce oraz do zaprzestania dalszych publikacji materiałów na łamach naszego magazynu nie powstrzyma rzetelnego dziennikarstwa. Nie powstrzyma kolejnych odsłon informowania opinii publicznej o tym co aktualnie dzieje się w tym stowarzyszeniu. ZKwP zażądał od naszego redaktora naczelnego wpłaty 200 tysięcy złotych na cel społeczny za nasze publikacje, a to jeszcze bardziej nas motywuje do odkrywania prawdy. Tę prawdę chce też odkryć organ nadzoru nad ZKwP.

Redakcja
2024-02-12
Kontrowersje
Spowiedź sygnalisty Epizod 2

Milczenie zostało przerwane. Do organów nadzoru nad ZKwP wysłano pisma szczegółowo opisujące patologie, jakie dotknęły to zasłużone stowarzyszenie. Anonimowo występujący sygnalista obnaża mechanizmy, które rządzą Związkiem Kynologicznym w Polsce. Z tych rozmów każdy hodowca i miłośnik psów rasowych może dowiedzieć się tego czy dla władz naczelnych ZKwP liczy się pie...s czy pie...niądz.

Redakcja
2024-02-09
Kontrowersje
Zaginiona uchwała i 500+ dla hodowcy

Jeśli coś znika w tajemniczych okolicznościach to jest to sprawa dla Foxa Muldera i Dany Scully, agentów Archiwum "X". Jeśli coś jednak znika nie w filmowej fikcji, ale naprawdę, na dodatek nie za Oceanem, a w Polsce to muszą się tym zająć nasze urzędy. I wygląda na to, że sprawą znikających uchwał Związku Kynologicznego w Polsce już się zajął warszawski ratusz. Mulder i Scully często będąc blisko rozwiązania, w ostatniej chwili byli zaskakiwani przez obcych. Jak będzie w sprawie znikającej uchwały?


Redakcja
2024-01-31
Kontrowersje
Spowiedź sygnalisty Epizod 1

Milczenie zostało przerwane. Do organów nadzoru nad ZKwP wysłano pisma szczegółowo opisujące patologie, jakie dotknęły to zasłużone stowarzyszenie. Anonimowo występujący sygnalista obnaża mechanizmy, które rządzą Związkiem Kynologicznym w Polsce. Z tych rozmów każdy hodowca i miłośnik psów rasowych może dowiedzieć się tego czy dla władz naczelnych ZKwP liczy się pie...s czy pie...niądz.

Redakcja
2024-01-25
Kontrowersje
ZKwP – Bezkarność+?

Członkowie Związku Kynologicznego w Polsce, w tym z oddziału w Lesznie mają dość bezprawia, jakie, w ich opinii, dokonuje się w ZKwP. Wystosowali pismo do organów nadzoru i Sądu Rejonowego w Warszawie, w którym informują o wielu możliwościach łamania zapisów Ustawy o Stowarzyszeniach przez niektórych członków władz naczelnych ZKwP. Co z tym zrobi warszawski ratusz (organ nadzoru nad Stowarzyszeniem)? Tego nie wiemy. Nie wiemy także co na to sam Zarząd Główny, który, mimo naszych licznych zapytań w tej sprawie, nadal milczy.

Redakcja
2024-01-19
Prawo
PIT-6 do 20 stycznia. Jak wypełnić?

Każdy hodowca psów rasowych musi zarejestrować swoją pozarolniczą działalność gospodarczą (działy specjalne produkcji rolnej) w Urzędzie Skarbowym. Deklarację PIT-6 na rok podatkowy 2024 składamy do 20 stycznia - podpowiadamy jak ją wypełnić.

BKJ
2024-01-07
Prawo
Wyrok TSUE w sprawie monopolu w piłce nożnej to zapowiedź końca monopolu w kynologii!

Do tej pory wydawało się, że walka z monopolem w kynologii będzie utrudniona, a z monopolem w sporcie, a zwłaszcza w piłce nożnej, jeszcze trudniejsza. Kilku parlamentarzystów powoływało się nawet na zapisy obowiązujące w sporcie i chcieli je wprowadzać na gruncie prawa o prowadzeniu hodowli psów rasowych. Tymczasem wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej daje zielone światło do walki z monopolem na każdym niemal polu.

BKJ
2023-12-22
Na granicy
Vigo nie dał się nabrać. TIR nie był pusty.

Pies służbowy Vigo wskazał funkcjonariuszom Służby Celno - Skarbowej z Koroszczyna naczepę, która zgodnie z dokumentacją miała być pusta. Już kolejny raz udaremnił w ten sposób przemyt. W ciężarówce były papierosy bez polskich znaków akcyzy. Skarb Państwa mógł na tym bardzo dużo, ponieważ wartość nielegalnego towaru szacuje się na blisko milion złotych.

BKJ
2023-11-29
Prawo
Psy z Ukrainy. Ile od początku wojny wjechało do Polski i jakie są tego skutki dla hodowców?

Ponad 30 tysięcy psów wjechało do Polski z Ukrainy na uproszczonych zasadach. Z tego prawdopodobnie 18 tysięcy nie miałoby prawa do wjazdu na teren UE gdyby nie tymczasowe rozwiązania, ze względu na trwającą u naszych sąsiadów wojnę. Czy masowy transport psów zza Buga, także szczeniąt, wpływa na problemy polskich hodowców?

BKJ
2023-10-31
Kontrowersje
Złodziejstwo! Okradziono hodowców – dziennikarz opowiada o bulwersującej sprawie w oddziale ZKwP w Lesznie.

„To jest sprawa bez precedensu. To była nasza wspólna własność” mówią członkowie ZKwP z Leszna o kradzieży, której, prawdopodobnie, dokonali członkowie Zarządu oddziału. Bartosz Glapiak – dziennikarz Telewizji TVML z Leszna opowiada o przerażeniu na twarzach hodowców psów rasowych i obawach o przyszłość związku.

BKJ
2023-10-13
Warto wiedzieć
Światowy Dzień Zwierząt – dużo się mówi i za dużo naraz chce się zrobić

4 października to wspomnienie św. Franciszka, a zatem Światowy Dzień Zwierząt i początek Światowego Tygodnia Zwierząt, w Polsce od 2006 roku również ten dzień oficjalnie poświęcony jest zwierzętom. Dużo mówi się ostatnio o zmianach ustawowych, które miałyby w naszej ojczyźnie poprawić zwierzęcy los. Niestety do tej pory sformułowanie „dużo się mówi” oznaczało z reguły „poprawmy wszystko naraz”.

BKJ
2023-10-04
Warto wiedzieć
Szelki czy obroża?

Przed tym dylematem stoi wielu właścicieli psów. Zarówno za jednym jak i za drugim rozwiązaniem przemawia wiele argumentów. Przeciwnicy szelek lub obroży również znajdą w każdym z tych rozwiązań wady. Postaramy się za tym usystematyzować wszystkie za i przeciw i ułatwić wybór początkującym.

BKJ
2023-09-15
Edukacja
“Poradnik dla właściciela psa” - premiera książki o tym, jak świadomie opiekować się najlepszym przyjacielem człowieka.

Od 15 lipca na rynku jest już dostępna książka “Poradnik dla właściciela psa”, autorstwa lek. wet. spec. chorób psów i kotów, Mikołaja Kołuckiego. Książka, wydana nakładem wydawnictwa BookEdit, stanowi przystępne kompendium aktualnej, eksperckiej wiedzy dla właścicieli i hodowców na każdym etapie rozwoju czworonoga. Poradnik może stanowić element wyprawki dla szczenięcia, ale również pomóc podnieść jakość życia starszego psa.

BKJ
2023-07-20
Interwencja
„Psie szkielety” u członka ZKwP, który założył swój klub

Policjanci z Komendy Miejskiej w Częstochowie i przedstawiciele fundacji „Pańska Łaska” odebrali Edycie K. 9 psów. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie. Psy były wychudzone, dlatego zdecydowano o ich zabezpieczeniu i poddaniu oględzinom lekarza weterynarii.

Redakcja
2023-06-30
Warto wiedzieć
Kupujemy psa. Jak wybrać hodowlę i jak kupić psa by nie popełnić błędu?

Długo rozważaliśmy wszystkie za i przeciw. Po rodzinnej naradzie, przygotowaniu się na każdą ewentualność, wymyśleniu planów na to co będzie w czasie urlopu, choroby i jak będzie wyglądał nasz typowy dzień, decyzja zapadła – kupujemy psa! Tylko co dalej? Jaka hodowla? Co przygotować?

BKJ
2023-05-19
Warto wiedzieć
KC ® Logo Kennel Clubu zastrzeżone

Znak słowno – graficzny KC Kennel Club jest zastrzeżony. Ma to zapobiec tworzeniu organizacji, których logotypy i szaty graficzne stron internetowych wprowadzały użytkowników w błąd. Teraz nikt nie będzie mógł zarejestrować podobnego znaku.

BKJ
2023-05-15
Warto wiedzieć
Psy hybrydowe – czyli jak zagrożenie nazywane jest wybawieniem

Lawinę listów do naszej redakcji wywołał artykuł na temat psów hybrydowych. Fani tzw. designerskich psów próbują usprawiedliwić swoje postępowanie i zasypali nas morzem komentarzy na temat zalet hodowania kundli. Postanowiliśmy zapytać uznanych sędziów kynologicznych czy przesyłane do nas opinie mają potwierdzenie w rzeczywistości.

Redakcja
2023-03-24
Prawo
Ograniczenia dla organizacji ochrony zwierząt?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało dziś (22.03.23) w Rządowym Centrum Legislacji projekt Ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem i ochroną zwierząt. Proponowane zmiany nie odbierają uprawnień do odbioru zwierząt organizacjom ochrony zwierząt, ale nakładają na nie dodatkowe obowiązki i pewne ograniczenia w zakresie nazewnictwa i ubioru.

BKJ
2023-03-22
Prawo
Kolejny projekt zmian w Ustawie o Ochronie Zwierząt – krok w dobrym kierunku

W polskim parlamencie opracowano kolejny projekt zmian w Ustawie o Ochronie Zwierząt. Projekt mało kontrowersyjny, po to by miał większe szanse na przegłosowanie. Wiele z proponowanych zmian idzie w dobrym kierunku, jednak, jak zaznaczają kynolodzy, te dotyczące psów należałoby skonsultować z ekspertami, ponieważ zapisy są nieprecyzyjne.

BKJ
2023-02-20
Na ratunek
8 psów z PSP szuka zaginionych w Turcji

8 psów ratowniczych z Państwowej Straży Pożarnej szuka zaginionych pod gruzami w Turcji. 4 Golden Retrievery: Nuka, Jagger, Jerry i Orion, 3 Labrador Retrievery Ruki, Rico i Nela oraz Owczarek Niemiecki Havana wraz z 76 strażakami niosą pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi. Polska grupa ratownicza jest jedną z najlepszych na świecie.

BKJ
2023-02-09
Warto wiedzieć
2 lata ŁNP!

31 grudnia 2020 roku uruchomiliśmy Magazyn Łączy Nas Pies. Przez ten czas odwiedziło nasze strony kilka tysięcy internautów. Piszemy nie tylko o psach, ich zdrowiu, aspektach hodowlanych czy psich ciekawostkach. Na naszych stronach znajdziecie również wiele tematów związanych z prawem, wystawami psów rasowych czy funkcjonowaniem klubów kynologicznych. W mijającym roku opisywaliśmy także wystawę Crufts.

BKJ
2022-12-31
Warto wiedzieć
Przygotuj psa na Sylwestra

O konieczności znakowania psów mikrochipami i przekazywaniu swoich danych do baz informujemy o każdej porze roku. Jeśli nasz pies, wystraszony hukiem petard, zgubi się, chip może pomóc. Przedsylwestrowy piątek to ostatni moment by udać się do lekarza po środki, które mogą pomóc naszemu psu. Zaplanujmy Sylwestrowe popołudnie i wieczór.

BKJ
2022-12-30
Prawo
Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiada obowiązkowe znakowanie psów mikrochipami

- Piątka dla zwierząt odeszła w niepamięć – zapewnia minister Kowalczyk i zapowiada, że wszyscy właściciele będą ponosić odpowiedzialności za swojego psa. Ponadto PiS planuje odebranie uprawnień organizacjom ochrony zwierząt.

BKJ
2022-12-12
Zagranica
Wyrok norweskiego sądu korzystny dla Buldogów Angielskich, niekorzystny dla Cavaier King Charles Spanieli

Norweski Kennel Club jest rozczarowany wyrokiem Sądu Apelacyjnego Borgarting i uważa, że sąd niebezpiecznie wykroczył poza swoje kompetencje. O ile w przypadku Buldoga Angielskiego apelacja przyniosła pozytywne skutki dla kynologii o tyle sytuacja Cavalierów w Norwegii jest skomplikowana.

BKJ
2022-11-21
Warto wiedzieć
Masz psa rasy American Bully, Biewer Yorkshire Terrier lub Louisiana Catahoula? Według paszportu możesz mieć kundelka

1 grudnia 2022 roku wchodzi w życie tzw. Dobra praktyka wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących przez uprawnionych lekarzy weterynarii. Punkt 25 tego dokumentu wprawił w osłupienie posiadaczy psów i kotów rasowych. Jeśli bowiem danej rasy nie ma w konkretnej klasyfikacji, lekarz wpisze "mieszaniec".

BKJ
2022-11-07
Zagranica
Do połowy listopada dowiemy się co z Buldogami i Cavalierami w Norwegii

Jak podaje na swoich stronach internetowych brytyjski magazyn „Our Dogs” dobiegła końca apelacja Norweskiego Kennel Clubu (Norsk Kennel Klub – NKK) od wyroku sądu zakazującego hodowli Buldoga Angielskiego i Cavalier King Charles Spaniela. Ogłoszenie wyroku przedłuża się.

BKJ
2022-10-28
Prawo
Gdy pies jest kością niezgody

Pies jest naszym towarzyszem, członkiem rodziny – często to podkreślamy. Zdarzają się w naszym życiu takie sytuacje, kiedy dochodzi do rozstania. Niekiedy nieformalnego związku, innym razem do rozwodu. Nie od dziś wiadomo, że toczą się wtedy „wojny” o dzieci. Bywa i tak, kiedy „kością niezgody” jest pies.

BKJ
2022-09-23
Zagranica
Odeszła osobistość z kolebki światowej kynologii

8 września zmarła najbardziej znana miłośniczka psów rasowych na świecie. Królowa Elżbieta II kochała zwłaszcza Welsh Corgi Pembroke, ale bliskie jej były także inne rasy, cały Brytyjski Kennel Club i wystawa Crufts. Dlatego Tony Allcock, przewodniczący Klubu, żegnając Królową, wspomniał jej zasługi dla kynologii.

BKJ
2022-09-09
Warto wiedzieć
Dzień Psa – jak pod pretekstem miłości do zwierząt utrudnia się psom życie

Dzień Psa, przypadający na 1 lipca, jest okazją do tego aby wiele osób, w tym także politycy i społecznicy pochwalili się swoimi pupilami i miłością jaką ich obdarzają. Wielu podkreśla, że kochają nie tylko swoje psy, ale zwierzęta ogólnie. Co jednak robią aby poprawić ich los? Okazuje się, że niewiele.

BKJ
2022-07-01
Społeczeństwo
Haniebna polska "tradycja" czyli letni wzrost bezdomności

Schroniska właśnie teraz są najbardziej przepełnione. Trafiają do nich porzucone zwierzęta - problem ten poruszyła łódzka redakcja Telewizji Polskiej. O komentarz poproszono również dziennikarza naszej redakcji. W naszych artykułach na temat bezdomności często zaznaczamy, że obowiązek znakowania mikrochipami i jeden centralny rejestr numerów chip znacząco ograniczyłby ten problem.

Redakcja
2022-06-30
Prawo
Pseudohodowca z własnym stowarzyszeniem z zarzutami. 45 psów w fatalnych warunkach i parwowiroza

Prokuratura Rejonowa Łodź – Bałuty postawiła zarzuty pseudohodowcy i jego córce, którzy w fatalnych warunkach przetrzymywali 45 psów. Przynajmniej jedno ze sprzedanych szczeniąt padło na parwowirozę. Oszuści naciągali nieświadomych klientów od kilku lat.

BKJ
2022-05-12
Zagranica
Pies Patron odznaczony przez Prezydenta Zełenskiego

Psi saper z Ukrainy Patron otrzymał odznaczenie od Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Imię psiego bohatera tłumaczy się jako "pocisk". Ukraiński przywódca wyjaśnił, że pies nie tylko ofiarnie służy, ale i pomaga w edukacji najmłodszych Ukraińców.

BKJ
2022-05-10
Warto wiedzieć
Cała Warszawa zagrożona wścieklizną

Od początku roku na terenie Mazowsza wykryto 22 przypadki wścieklizny wśród zwierząt. Wojewoda mazowiecki ostatnim rozporządzeniem po raz kolejny rozszerzył teren zagrożony tą chorobą. Objęto nim cały obszar m.st. Warszawy.

BKJ
2022-04-29
Zagranica
Odnalazł swojego opiekuna po tygodniach rosyjskiej okupacji (WIDEO)

Społecznością międzynarodową wstrząsnęło to co stało się w Buczy, gdzie Rosjanie dopuścili się zbrodni ludobójstwa, mordując kilkaset Ukraińców. Najeźdźcy przez kilka tygodni okupowali tę ukraińską miejscowość. W Internecie opublikowano nagranie, na którym pies odnajduje swojego opiekuna po wyzwoleniu Buczy.

BKJ
2022-04-07
Warto wiedzieć
Hybrydy czyli niebezpieczna moda na kundla

Coraz głośniej mówi się w Polsce o modzie na psy hybrydowe. Pseudohodowcy zacierają ręce, ponieważ nie od dziś wiadomo, że skoro się mówi, to nie ma znaczenia czy dobrze czy źle, ważne, żeby nazwy nikt nie przekręcił. Mimo niepotrzebnego rozgłosu, Magazyn Łączy Nas Pies także poruszy temat hybryd, choćby po to by zadać kłam wielu mitom często powtarzanym i nie do końca obalonym.

Redakcja
2022-04-05
Warto wiedzieć
Szczepienia lisów na Mazowszu. Uważaj na swojego psa

Wojewoda mazowiecki apeluje o ostrożność do osób, które będą przebywały w lasach w województwie mazowieckim. Od 1 kwietnia rozrzucona tam zostanie szczepionka przeciw wściekliźnie dla lisów. Szczególną ostrożność zachować powinni właściciele psów.

BKJ
2022-03-31
Warto wiedzieć
Przewodniczący Brytyjskiego Kennel Clubu: „KC z Polski może dać nam przykład”

Przewodniczący Brytyjskiego Kennel Clubu Tony Allcock bardzo pozytywnie zwrócił się do przedstawicieli OSPR Kennel Club podczas tegorocznej wystawy Crufts. „To, że jesteście nowym klubem nie musi być wadą, może być zaletą. To Wy możecie być przyszłością i dać przykład Brytyjskiemu Kennel Clubowi” – mówił Tony Allcock w rozmowie z KC TV.

BKJ
2022-03-29
Warto wiedzieć
Pies, a zmiana czasu na letni

Wielu właścicieli psów żyje według określonego rytmu i nie ma dla nich znaczenia czy jest dzień powszedni czy weekend, harmonogram od rana wygląda tak samo: pobudka, spacer, napełnianie miski. Harmonogram ten jest dostosowany najczęściej do godzin naszej pracy i obecności w domu.

BKJ
2022-03-22
Zagranica
Patron, mały saper z Ukrainy

Jack Russell Terrier o imieniu Patron pomaga w wykrywaniu min w ogarniętej wojną Ukrainie – podała Państwowa Służba Ukrainy ds. Nadzwyczajnych. Pies zyskał dużą popularność w Internecie.

BKJ
2022-03-16
Wojna w Ukrainie
Wielu Ukraińców ucieka z kraju ze swoimi zwierzętami

Trwająca od 24 lutego w Ukrainie zbrodnicza wojna, prowadzona przez reżim Władimira Putina to dramat ponad czterdziestu milionów ludzi, ale także ich zwierząt. Wielu uciekających z kraju Ukraińców nie wyobrażało sobie pozostawienia w domach swoich zwierząt, głównie psów. Polska ułatwiła im wjazd. Niestety duża liczba psów została w ogarniętym wojną kraju.

BKJ
2022-03-07
Pomoc Ukrainie
Kennel Club i jego hodowcy pomagają Ukrainie

Już w sobotę (26 lutego) Zarząd Kennel Clubu podjął uchwałę w trybie pilnym o przekazaniu tysiąca mikrochipów Fundacji Animal Rescue i Powiatowemu Inspektoratowi Weterynarii w Przemyślu. W poniedziałek ruszyła zbiórki w ramach programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nasz apel
Apel o ułatwienie wjazdu do Polski ukraińskich uchodźców ze zwierzętami towarzyszącymi (AKTUALIZACJA)

Po bezprawnej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, Polska musi być gotowa na przyjęcie wielu uchodźców. Część z nich posiada zwierzęta towarzyszące: psy i koty. Redakcja Magazynu Łączy Nas Pies wystosowała w Internecie Apel do Ministra Rolnictwa i Głównego Inspektoratu Weterynarii o ułatwienie wwozu tych zwierząt na terytorium RP.

Redakcja
2022-02-24
Warto wiedzieć
Warunki były fatalne, musieliśmy tego szczeniaka uratować dlatego go kupiliśmy

„Wszędzie były odchody, płakać mi się chciało, psy leżały we własnym moczu i kale, weszliśmy do domu, a ta kobieta podała nam szczeniaka, który wyglądał trochę lepiej, ale łapki miał żółte, a wokół pazurków mocno czerwone, więc też musiał leżeć tam w tym pudle. Nawet nie pytałam o żaden rodowód, metrykę czy umowę. Dałam tej babie tysiąc złotych i uciekłam. Musiałam go uratować” – pisze do klubu hodowców pani Renata. Czy rzeczywiście zrobiła coś dobrego dla psów?

Redakcja
2022-02-23
Prawo
Milion złotych kary dla prezesa stowarzyszenia zrzeszającego hodowców psów

Milion złotych – karą w tej wysokości Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska na Pomorzu ukarał Izabelę U., która prowadziła pod Kartuzami pseudohodowlę, a przy tym kierowała klubami hodowców psów. Karę wymierzono ponieważ na terenie jej posesji znaleziono ok. 250 zwłok psów.

BKJ
2022-02-11
Prawo
Przytuliska będą mogły działać legalnie. Efekt rozporządzenia podpisanego przez wicepremiera Kowalczyka

Petycje, apele, podania, rozmowy. Zwolennicy przytulisk dla psów od dłuższego czasu prosili władzę o zmiany regulacji, tak by ich działalność mogła być legalna. Podpisane w styczniu przez Ministra Rolnictwa rozporządzenie w sprawie warunków weterynaryjnych w schroniskach umożliwia taką działalność.

BKJ
2022-02-03
Zagranica
Zakaz hodowli dwóch ras w Norwegii – absurdalny wyrok sądu

Wielkie zamieszanie i sporo znaków zapytania, ale także zdziwienie wywołał wyrok norweskiego sądu, zakazujący hodowli w tym kraju Buldoga Angielskiego i Cavaliera King Charles Spaniela. Nikt poza Norwegami nie zna dokładnej sentencji wyroku, stąd reakcja międzynarodowa na razie jest symboliczna, a cała sytuacja jest kuriozalna, bo zapisy nie dotyczą… pseudohodowców.

BKJ
2022-02-02
Prawo
Warunki utrzymania zwierząt w schroniskach będą musiały się poprawić – Minister podpisał rozporządzenie

Minister Rolnictwa wydał rozporządzenie dotyczące warunków weterynaryjnych dla zwierząt utrzymywanych w schroniskach. Zmiany są dość duże, choć na pewno nie rozwiążą wszystkich problemów związanych z losem bezdomnych psów i kotów przebywających w schroniskach. Do dalszych zmian konieczna byłaby nowelizacja ustaw.

BKJ
2022-01-20
Prawo
PIT-6 dla hodowców do 20 stycznia. Podpowiadamy jak wypełnić

Hodowcy psów rasowych do 20 stycznia mają czas na to aby dostarczyć do Urzędu Skarbowego wypełnioną deklarację PIT-6. Początkujący hodowcy, a także ci, którzy wcześniej korzystali np. z pomocy księgowego, mogą mieć z tym problem. Podpowiadamy jak ją wypełnić.

BKJ
2022-01-10
Rok z Wami
Jesteśmy z Wami już rok!

W Sylwestra mija rok od czasu uruchomienia portalu internetowego laczynaspies.pl, który postanowiliśmy określać jako Magazyn Łączy Nas Pies. Cieszymy się, że jesteście z nami, niezależnie od tego czy prowadzicie hodowlę, macie jednego psa rasowego czy kundelka, a może psa pracującego. Ważne jest to, że... Łączy Nas Pies!

BKJ
2021-12-31
Nasza akcja
Sylwester coraz bliżej. Bądźmy gotowi

Magazyn Łączy Nas Pies, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Psa Rasowego Kennel Club, Straż dla Zwierząt w Polsce i Przychodnie weterynaryjne "Animal" w Łodzi zorganizowały akcję "Pomóż psu przetrwać Sylwestra i Nowy Rok" aby przypomnieć właścicielom psów, że niektóre z nich potrzebują w tym czasie pomocy. Do sylwestrowej nocy właściciel psa powinien się przygotować.

BKJ
2021-12-29
Nasza akcja
Akcja "Pomóż psu przetrwać Sylwestra i Nowy Rok" rozpoczęta

W gościnnych murach Łódzkiego Domu Kultury rozpoczęliśmy naszą akcję "Pomóż psu przetrwać Sylwestra i Nowy Rok". W akcję włączyli się: OSPR Kennel Club, Straż dla Zwierząt w Polsce i Przychodnie weterynaryjne "Animal" w Łodzi.

BKJ
2021-12-17
Nasza akcja
Pomóż psu przetrwać Sylwestra i Nowy Rok

Magazyn Łączy Nas Pies, OSPR, Kennel Club, Straż dla Zwierząt w Polsce i Przychodni dla Zwierząt Animal w Łodzi zorganizowały akcję, w której zwracają się z apelem do właścicieli psów o to by pomogli swoim pupilom przetrwać Sylwestra i Nowy Rok.

BKJ
2021-12-15
Warto wiedzieć
Chipy i znakowanie psów

Hodowcy często słyszą to pytanie: po co jest ten chip? W przypadku wszystkich psów pełni funkcję identyfikatora w sytuacji, w której zwierzę się zgubi. U tych rasowych ma jeszcze inne znaczenie. Zastąpił tatuowanie zwierząt.

BKJ
2021-11-23
Warto pomagać
Pieniądze hodowcy wsparły akcję dla Kingi

Żaneta Obieżalska pomaga stanąć na nogi chorej Kindze Grześkowiak. Dziewczynka cierpi od urodzenia na chorobę, która polega na poskręcaniu kości i stawów. Shih-tzu z hodowli Żanety od roku jest u Kingi, a ostatnio pieniądze ze sprzedaży dwóch szczeniąt trafiły na konto dziewczynki, która zbiera na kolejną operację.

BKJ
2021-11-09
Warto wiedzieć
Znalazłem psa i co dalej?

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym co robić w takiej sytuacji. Kiedy już do tego dojdzie układamy plan działania. Warto dowiedzieć się co należy zrobić kiedy znajdziemy psa, aby jak najszybciej odnaleźć jego właściciela.

BKJ
2021-10-27
Kontrowersje
Awantura na konferencji w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Skazani za zamęczenie psów zabrali głos

W biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zorganizowano ciekawie zapowiadającą się konferencję na temat "kolizji praw zwierząt i ich właścicieli". Po tym jak głos zabrali eksperci: przedstawiciele świata nauki, prawnicy i pełnomocnik ministra, do głosu doszli… skazani za okrucieństwo wobec zwierząt, w tym psów.

BKJ
2021-10-22
Prawo
Ustawa o Ochronie Zwierząt Towarzyszących szansą na likwidację pseudohodowli – uważają uczestnicy panelu dyskusyjnego Felimpiady

Na zmiany w Ustawie o Ochronie Zwierząt czekają hodowcy psów i kotów rasowych. Są im bardzo potrzebne, ponieważ w inny sposób nie mogą zwalczyć patologii w swoim środowisku. Niestety kiedy zgłaszane są propozycje nowelizacji wiążą się one z zakazem hodowli zwierząt na futra czy ubojem rytualnym, co powoduje natychmiast protesty rolników. Dlatego potrzebna jest nowa ustawa tylko dla zwierząt towarzyszących.

BKJ
2021-10-18
Warto wiedzieć
OLX utrudnia działalność pseudohodowców

Najbardziej popularny portal z ogłoszeniami o sprzedaży szczeniąt wprowadził zmiany, dzięki którym przeglądający ogłoszenie widzi, że pies nie posiada dokumentacji hodowlanej i jest przekazywany do adopcji.

BKJ
2021-10-13
Prawo
Czy komornik może zabrać psa?

Niestety może. Choć w świetle Ustawy o Ochronie Zwierząt zwierzęta są istotami żyjącymi, odczuwającymi cierpienie to, jak zauważa Jacek Andrzejewski z Kancelarii Eurolege, przepisy kodeksu postępowania cywilnego wskazują, że do egzekucji zwierząt (brzmi groźnie – przyp. red.) stosuje się przepisy o egzekucji z ruchomości.

BKJ
2021-10-07
Podatki
Minister Finansów podniósł podatek od posiadania psa do 135 zł. Jak media wprowadzają w błąd właścicieli psów?

W ostatnich dniach na wielu portalach internetowych, w stacjach telewizyjnych i radiowych wśród wielu przewijających się tematów znalazł się także ten o podwyżce podatku od posiadania psa. Nieprecyzyjna informacja wywołała niepotrzebne oburzenie wielu właścicieli czworonogów.

BKJ
2021-09-29
Prawo
Należy utworzyć instytucję kontrolującą kluby hodowców – wspólny wniosek ZKwP, Kennel Clubu, ZONDu i UFP na Ogólnopolskim Kongresie Praw Zwierząt

Trzy organizacje kynologiczne i Unia Felinologii Polskiej czyli samorząd felinologiczny miały swoich przedstawicieli wśród prelegentów I Ogólnopolskiego Kongresu Praw Zwierząt. Na panelu poświęconym psom i kotom rasowym wystąpiła także Katarzyna Śliwa – Łobacz z organizacji ochrony zwierząt „Mondo Cane”.

BKJ
2021-09-15
Warto pomagać
Pani Żaneta i jej szczenięta pomogą Kindze stanąć na nogi

Kinga Grześkowiak to 14-letnia mieszkanka Szadku w województwie łódzkim. Cierpi na kilka poważnych chorób, które uniemożliwiają jej chodzenie i samodzielne wykonywanie podstawowych czynności. Pomaga jej wiele osób, między innymi hodująca psy Żaneta Obieżalska. Szczeniaki z jej hodowli mają pomóc Kindze.

BKJ
2021-09-03
Prawo
Polscy hodowcy będą mogli wysyłać szczenięta za granicę – są tymczasowe przepisy

Główny Inspektorat Weterynarii wprowadził tymczasowe rozwiązanie, które jest wyjściem awaryjnym wobec niedostosowania polskiego prawa do przepisów unijnych. Każdy hodowca psów rasowych, który planuje wysyłanie szczeniąt za granicę, będzie musiał poprosić swój Powiatowy Inspektorat Weterynarii o nadanie numeru WNI.

BKJ
2021-08-05
Warto wiedzieć
Podatek od psa – nie wszyscy o nim wiedzą

To jeden z najmniej chętnie opłacanych podatków w Polsce. Nie wszystkie gminy go wprowadziły. Wielu właścicieli psów o nim zapomina.

BKJ
2021-08-04
Prawo
Przez braki w polskim prawie hodowcy psów rasowych nie wyślą szczeniąt za granicę

5 lat temu zmieniły się przepisy unijne. Obecne rozporządzenie nakazuje rejestrację zakładów, w których utrzymywane są żywe zwierzęta. Polski ustawodawca nie dostosował jednak do tego rozporządzenia polskiego prawa, choć miał na to… 5lat.

BKJ
2021-08-03
Prawo
Prawo nie wspiera walki z bezdomnością zwierząt, umożliwia finansowanie zarabiających na bezdomności

Właściciele schronisk i ludzie odławiający bezdomne psy otrzymują z naszych podatków ponad 200 milionów złotych rocznie.

BKJ
2021-07-26
Na sygnale
Psy z Saksonii szukają zabójcy spod Częstochowy

Już nie pierwszy raz polscy śledczy ściągają posiłki z Niemiec. Psy z Saksonii, także w poprzednich latach, szukały groźnych przestępców nad Wisłą.

BKJ
2021-07-12
Prawo
Pies postrzelony 50 razy. Policja nie może wszcząć postępowania

Do lecznicy weterynaryjnej w Komornikach przewieziono psa, którego jakiś zwyrodnialec postrzelił 50 razy. Policja nie może rozpocząć postępowania, ponieważ nikt nie zgłosił mundurowym, że mogło dojść do przestępstwa.

BKJ
2021-07-05
Prawo
Dzień Psa – czego życzyłyby sobie nasze psy?

1 lipca to w Polsce Dzień Psa. Ustanowiono go w 2007 roku, w 10. rocznicę uchwalenia Ustawy o Ochronie Zwierząt. Czy ten (znowelizowany w 2011 roku) akt prawny chroni należycie zwierzęta, zwłaszcza psy?

BKJ
2021-07-01
Prawo
Kiedy właściciel psa potrzebuje zezwolenia?

Bywają sytuacje, w których urząd musi wyrazić zgodę na to abyśmy mogli sprawować opiekę nad naszym psem. Może to dotyczyć zarówno psa rasowego jak i mieszańca. Kiedy zezwolenie będzie konieczne?

BKJ
2021-06-30
Warto wiedzieć
Uwaga, Pies! - czy taka tabliczka jest potrzebna?

Może niektórych to zaskoczy, ale jak podaje portal imperiumromanum.pl, już starożytni Rzymianie umieszczali przy drzwiach tabliczkę z napisem „Cave Canem” (tłum. „strzeż się psa”). Zwalniało ich to z odpowiedzialności za atak czworonoga.

BKJ
2021-06-25
Warto wiedzieć
Pies na urlopie

Każda osoba, która podejmuje decyzję o psie, powinna przemyśleć co się stanie z pupilem podczas wakacyjnego wypoczynku. Jeszcze przed przyjazdem szczeniaka do domu pod uwagę branych jest kilka opcji.

BKJ
2021-06-16
Warto wiedzieć
Pies w rozgrzanym aucie. Kiedy można zbić szybę?

Przechodząc obok zaparkowanego w pełnym słońcu samochodu, zobaczyliśmy zamkniętego w nim psa. Kiedy możemy zareagować, zbijając szybę w samochodzie?

BKJ
2021-06-08
Warto wiedzieć
Dziecko chce psa

Kto z nas nie marzył w dzieciństwie o psie? Jeśli przeglądasz nasz portal, to bardzo prawdopodobne, że miałeś/miałaś psa w dzieciństwie lub rodzice wysłuchiwali twoich próśb o czworonożnego towarzysza. Co zrobić kiedy dziecko wręcz błaga o psa?

BKJ
2021-06-01
Warto wiedzieć
Psy w dogoterapii muszą być ciekawskie i odporne na stres

Ktoś, kto psy pracujące w dogoterapii widział tylko na ekranie telewizora lub komputera, często nie ma pojęcia jak trudną pracę wykonują te zwierzęta. Muszą posiadać określone cechy charakteru, w tym odporność na stres.

BKJ
2021-05-26
Bezpeczeństwo
Niegroźna kolizja, ale pies nie przeżył

Kierującym samochodami nic się nie stało. Zderzenia nie przeżył jednak pies – informuje portal oswiecim.naszemiasto.pl. To jak przewozisz swojego psa ma kolosalne znaczenie. Nawet niegroźna stłuczka może pozbawić twojego pupila życia.

BKJ
2021-05-19
Zagranica
Czy greccy i hiszpańscy politycy chcą zabić kynologię?

Niepokojące wieści nadchodzą z Południa Europy. Greckie i hiszpańskie władze, pod przykrywką walki z bezdomnością zwierząt, zamierzają zamykać hodowle psów. Quo vadis, Europo?

BKJ
2021-05-14
Warto wiedzieć
Pies w pociągu

Wiosna i lato to czas podróży. Często wyjeżdżając na wczasy lub krótką wycieczkę, zabieramy ze sobą psa. Co warto wiedzieć jeśli planujemy jechać z nim pociągiem?

BKJ
2021-05-10
Warto wiedzieć
Czas na zmiany... Natychmiastowe

Na Pomorzu zlikwidowano pseudohodowlę, w której 140 psów przebywało w fatalnych warunkach, a 250 martwych leżało na terenie posesji. Wiele osób zostaje oszukanych, kupiły kundelka ze sfałszowanym rodowodem. Zmiany ustawowe potrzebne są od zaraz.

BKJ
2021-05-04
Warto wiedzieć
Po sposobie "na wnuczka" i "na policjanta" jest też sposób "na nabywcę"

Coraz bardziej wymyślne i bezczelne są sposoby na wyłudzanie pieniędzy, stosowane przez oszustów. Niektórzy wykorzystują fakt, że w dobie pandemii psy sprzedają się bardzo szybko, także za granicę. Licząc na naiwność i lekkomyślne działanie niektórych hodowców, próbują wyłudzić duże pieniądze.

BKJ
2021-04-28
Warto wiedzieć
Jak zorganizować wybieg dla psa?

Ci właściciele psów, którzy mieszkają w budynkach wielorodzinnych i nie mają własnego kawałka ziemi, zdani są na łaskę urzędników, lokalne inicjatywy i miejskie wybiegi dla psów. Jeśli natomiast ktoś posiada własną działkę, może zorganizować na niej bezpieczne miejsce dla swojego ulubieńca.

BKJ
2021-04-22
Prawo
Samorządy hodowlane - propozycja Unii Felinologii Polskiej

Od lat trwa w Polsce dyskusja na temat skutecznego rozwiązania problemu pseudohodowli. Kolejny pomysł to utworzenie samorządów hodowlanych.

BKJ
2021-04-09
Prawo
Wyższe kary za niewłaściwy nadzór nad psem

Od 10 kwietnia funkcjonariusze służb mundurowych będą mogli karać wyższymi mandatami te osoby, które nie dopilnowały swoich psów.

BKJ
2021-03-31
Warto wiedzieć
Wybór imienia dla psa

Może się nam wydawać, ze to sprawa banalna i nie warto przykładać do wyboru imienia większej wagi. Nie do końca tak jest. Imię dla psa powinno spełniać kilka podstawowych warunków, warto także pewnych imion unikać.

BKJ
2021-03-30
Na służbie
Drops wywąchał zioło

Na warszawskim lotnisku pracujący w Straży Granicznej pies Drops podszedł do 38-letnego mężczyzny, który wcale nie ucieszył się z tego spotkania.

BKJ
2021-03-19
Prawo
Co się zgadza, a co nie w sprawie o PKR?

W artykułach internetowych padają takie kwoty jak 90 milionów złotych i przeróżne tłumaczenia Polskiego Porozumienia Kynologicznego. Niektóre oderwane od rzeczywistości.

BKJ
2021-03-15
Warto wiedzieć
Wejdzie tam gdzie człowiek nie zdoła – pies w Straży Pożarnej

Odnajdują ludzi leżących, niekiedy od kilku dni, pod gruzami. Poszukują ich także w terenie. Wykonują ciężką, ryzykowną pracę. Dla nas.

BKJ
2021-03-12
Warto wiedzieć
Dlaczego mamy tak dużo bezdomnych psów?

Jednym z częściej powtarzanych recept na walkę z bezdomnością zwierząt jest hasło „Nie kupuj – adoptuj!”. Daje efekt zupełnie odwrotny. W Polsce zwiększa się bezdomność psów. 

BKJ
2021-03-10
Na ratunek
Pies uratował mężczyznę, który wpadł do studni

O dużym szczęściu może mówić mieszkaniec ulicy Kopalnianej w Krośnie. Mężczyzna wpadł do studni, a wydostał się dlatego, że sąsiadów zaalarmował jego pies.

BKJ
2021-03-09
Warto wiedzieć
W Wielkiej Brytanii masowe kradzieże szczeniąt. Jak jest w Polsce?

W dobie pandemii handel psami jest dużo bardziej dochodowy niż wcześniej – uważają Brytyjczycy. Media w Zjednoczonym Królestwie donoszą o kolejnych kradzieżach szczeniąt. Podobnie jak w innych państwach lockdown zrobił swoje.

BKJ
2021-03-05
Kontrowersje
Przemoc na szkoleniu psów w Finlandii

Drastyczne nagranie wideo ze „szkolenia” psów w Finlandii. Zamiast poddać psy szkoleniu instruktorzy bili je. Fiński Kennel Club zareagował.

BKJ
2021-03-02
Warto wiedzieć
Szkocja walczy z pseudohodowlami

Kolejny kraj, wchodzący w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, wprowadził rozwiązania prawne utrudniające działalność pseudohodowców. Po Anglii także Szkocja wprowadziła rozwiązania, które na Wyspach nazywane są „Prawem Lucy”.

BKJ
2021-03-01
Prawo
PPK i jego kluby członkowskie idą w spór z ZKwP

Piotr Kłosiński komentując spór o PKR, podkreśla, że kluczowa będzie w nim rola Urzędu Patentowego, który otrzymał podanie o wykreślenie tej nazwy z rejestru. Prezes PPK zapewnia, że jest gotowy na batalię sądową z ZKwP.

BKJ
2021-02-26
Kontrowersje
13 szczeniąt rasy Buldog Francuski do eutanazji na norweskiej granicy?

Problem nielegalnego wwozu psów do krajów skandynawskich nasilił się od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z Covid-19. Niejednokrotnie na granicach odbywa się dramat młodych zwierząt, którym grozi eutanazja. 

BKJ
2021-02-22
Prawo
200 tysięcy złotych opłaty i sprawa w sądzie - prawdopodobny scenariusz dla sprawy o PKR

Milczą kluby, do których Związek Kynologiczny w Polsce wysłał roszczenia w związku z bezprawnym użyciem znaku chronionego „Polska Księga Rodowodowa”. 

BKJ
2021-02-20
Warto wiedzieć
Emerytura dla psów służbowych. Jest projekt ustawy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy o statusie zwierząt w służbie. Będą miały kompleksową opiekę. Nowy akt prawny ma regulować pracę czworonogów w służbach mundurowych. 

BKJ
2021-02-18
Prawo
Znany adwokat Piotr Kaszewiak: ZKwP może żądać zwrotu wszystkich pieniędzy za rodowody z PKR

Związek Kynologiczny ma podstawy prawne aby żądać od klubów bezprawnie używających znaku "Polska Księga Rodowodowa" zwrotu korzyści, które uzyskały posługując się tym znakiem – uważa znany adwokat Piotr Kaszewiak.

BKJ
2021-02-17
Prawo
Przekręt na PKR

Związek Kynologiczny w Polsce będzie domagał się od kilku polskich klubów odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych i prawa chronionego znaku towarowego „Polska Księga Rodowodowa”. Kwota roszczeń może przekroczyć dziesiątki milionów złotych

BKJ
2021-02-16
Warto wiedzieć
Psy policyjne z Suwałk uratowały dwie osoby przed zamarznięciem

Sylwek i Mulka to owczarki pracujące w suwalskiej policji. W ostatnich dniach uratowały dwie osoby przed śmiercią spowodowaną zamarznięciem.

BKJ
2021-02-09
Warto wiedzieć
Jarogniewice - tu szkolą psy ratownicze

Pracują w lasach lub na gruzowiskach. Przygotowywane są do poszukiwania osób zaginionych. Po służbie wiodą życie zwyczajnych domowych pupili, nieco bardziej aktywnych. Nie utrzymują ich podatnicy, a ich właściciele, ochotnicy. Takie psy szkolone są m.in. w Jarogniewicach.

BKJ
2021-02-03
Warto wiedzieć
I wilk syty i owca cała czyli Owczarek Podhalański w pracy

Populacja wilków w ostatnich dwóch dekadach (od czasu kiedy są chronione na terenie RP) wzrosła w naszym kraju znacząco (być może nawet trzydziestokrotnie). Szacunkowo jest ich teraz około 2000. Zazwyczaj te drapieżniki nie atakują gospodarstw. Przyjmuje się, że zwierzęta gospodarskie stanowią nie więcej niż 2% ich jadłospisu. Szerokim echem odbija się jednak każdy atak wilka na owcę, kozę, krowę czy hodowanego daniela. Dlatego właśnie fundacja WWF Polska podjęła kroki by zapobiec tępieniu tych zwierząt przez hodowców. Jednym ze sposobów jest zakup owczarków.

BKJ
2021-01-25
Warto wiedzieć
Ubezpieczenie dla właścicieli psów

Ubezpieczenia w przypadku straty psa, szkód spowodowanych przez niego. Czy warto się ubezpieczyć na takie sytuacje? Jeśli przeanalizuje się to na jakie koszty możemy być narażeni w skrajnych przypadkach, większość z nas dojdzie do wniosku, że jednak warto.

BKJ
2021-01-22
Na ratunek
Pies wskazywał strażakom gdzie topił się właściciel

Pies biegał wokół przerębla, w którym utopił się jego właściciel. Gdyby nie to, służbom ratunkowym trudno byłoby ustalić co stało się z 21-latkiem. Tragedia rozegrała się na stawie na poznańskich Szachtach.

BKJ
2021-01-18
Warto wiedzieć
Pies Przewodnik

Psy to nie tylko funkcjonariusze służb mundurowych, ratownicy, członkowie ekip poszukiwawczych i diagności medyczni. Od wielu dekad pracują jako przewodniki osób niewidomych. Przyzwyczailiśmy się do ich obecności, ale nadal nie do końca wiemy na czym polega ich praca i jak bardzo my, widzący, potrafimy utrudniać im służbę, a ich posiadaczom normalne funkcjonowanie.

BKJ
2021-01-17
Warto wiedzieć
PIT-6 do 20 stycznia

Hodowcy psów rasowych rozliczają się zazwyczaj jako podatnicy osiągający dochód z działu specjalnego produkcji rolnej. Wypełniony druk PIT-6 należy dostarczyć do właściwego Urzędu Skarbowego do 20 stycznia 2021 roku.

BKJ
2021-01-08
Prawo
Przywiązał psa do kilku drzew, a obrożę spiął opaską zaciskową. Może nie ponieść kary

Wprowadzenie obowiązkowego znakowania psów wydaje się być koniecznością, zwłaszcza kiedy co chwilę słyszy się lub czyta o podobnych okrucieństwach. W Święto Trzech Króli w gminie Żarów (woj. dolnośląskie) nieznany sprawca przywiązał psa w typie owczarka do drzew, kilkoma linami i jakby tego było mało, obrożę spiął opaską do zaciskania przewodów elektrycznych, by zyskać pewność, że zwierzę się nie uwolni.

BKJ
2021-01-07
Warto wiedzieć
Jak znaleźć psa, który zaginął?

Pierwszy dzień Nowego Roku to dla wielu właścicieli psów czas nerwowego poszukiwania zagubionego pupila. Co robić? Jak szukać? Kilka praktycznych wskazówek.

BKJ
2021-01-01
Warto wiedzieć
Co z psem na kwarantannie?

Zostaliśmy objęci kwarantanną, a może nie jesteśmy pewni czy mieliśmy kontakt z osobą zakażoną i potrzebna jest samoizolacja. Mieszkamy w bloku. Pies nie ma własnego podwórka. Co robić? Najlepiej poszukać pomocy w Internecie.

BKJ
2021-01-03
Warto wiedzieć
Spacer z psem w Sylwestra dozwolony

Między godziną 19.00 w czwartek a 6.00 w piątek obowiązuje zakaz przemieszczania się. Spacer z psem jest jednak możliwy. Dowiedz się dlaczego.

BKJ
2020-12-31