Hodowla
Hodowla

Hodowla

Hodowla
Większa kontrola nad klubami hodowców – po wyborach zmiany!

-Małymi krokami, ale konsekwentnie wprowadzimy zmiany ustawowe: chipowanie i nadzór nad stowarzyszeniami hodowców psów i kotów rasowych – mówiła podczas III Kongresu Praw Zwierząt posłanka PO Dorota Niedziela.
Uczestnicy Kongresu mówią w tej kwestii jasno: Po wyborach przyjdzie czas na zmianę.

BKJ
2023-09-22
Hodowla
Polscy naukowcy nawołują do zaprzestania hodowli wielu ras w obecnej formie. Czy w Polsce to możliwe?

Zajmujący się rozrodem lekarze weterynarii z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu chcą by w hodowlach rozmnażać tylko te zwierzęta, których cechy anatomiczne, fizjologiczne lub behawioralne nie wiążą się z cierpieniem, bólem czy dyskomfortem. Kynolodzy przyznają rację tym postulatom, jednak podkreślają, że bez zmian w prawie, ich spełnienie jest niemożliwe.

BKJ
2023-09-22
Hodowla
Cesarskie cięcie u psów – zabieg ratujący życie

Wyróżnia się dwa typy zabiegów cesarskiego cięcia: planowane i interwencyjne. Naturalne rozwiązanie porodu jest najlepsze zarówno dla suki jak i dla szczeniąt, ale należy pamiętać o tym, że nie zawsze jest możliwe. Wówczas z pomocą przychodzi chirurg i wykonuje zabieg ratujący życie.

BKJ
2023-01-25
Hodowla
Maltese National Canine Federation

MNCF działa na Malcie obok innej organizacji kynologicznej – Malta Kennel Club. Założona w latach 90-tych federacja skupiająca kilka lokalnych klubów jest, w odróżnieniu od Maltańskiego Kennel Clubu, niezależna, a opiera się na wzorcach brytyjskich. Przeprowadza również krajowe kwalifikacje do wystawy Crufts.

BKJ
2022-10-13
Hodowla
KHRON został członkiem WUSV. Co dalej z KON?

O decyzji Walnego Zgromadzenia WUSV w Norymberdze KHRON poinformował 28 września na swoim oficjalnym profilu na portalu Facebook. Decyzję potwierdził naszej redakcji przedstawiciel WUSV. Milczy Klub Owczarka Niemieckiego należący do Związku Kynologicznego w Polsce. Nie wiadomo jak będzie wyglądała jego współpraca z KHRON.

BKJ
2022-10-05
Hodowla
Urząd jest dla obywatela, a nie na odwrót – „polowanie na naiwnych” usprawiedliwione przez ministerstwo

Prawo w Polsce nie nadąża za prawem unijnym, mimo to, Inspekcja Weterynaryjna wysyła pisma do hodowców psów rasowych informując ich o obowiązku rejestracji. Obywatel jest straszony pismami, choć nie powinien. Najbardziej szokuje jednak to, że Ministerstwo Rolnictwa nie widzi w tym problemu.

BKJ
2022-08-19
Hodowla
Rezerwacja szczenięcia – jak ją przeprowadzić?

- Chcę kupić szczenię z tego miotu, ale odebrać będę mogła dopiero po powrocie z urlopu- słyszy hodowca. I co robić? Nabywca wydaje się odpowiedzialny, nie zabierze przecież 9- tygodniowego szczeniaka nad morze, a i do hotelu nie odda. Jak zatem przeprowadzić rezerwację, żeby było legalnie i każda ze stron czuła się bezpiecznie?

BKJ
2022-08-01
Hodowla
Zarejestruj się choć nie musisz, czyli „polowanie na naiwnych”

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Starogardzie Gdańskim informuje hodowcę psów rasowych o obowiązkowej rejestracji i nadaniu WNI (weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego). Jako podstawę prawną podaje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z marca 2016 roku i kilka aktów prawnych wydanych później. Hodowca, który nie orientuje się w przepisach dostosuje się do obowiązku, który nie istnieje.

BKJ
2022-07-25
Hodowla
Czy szczenię będzie pasowało do nabywcy? Test osobowości

Które szczenię z miotu polecić osobie starszej, a które aktywnemu sportowcowi? Co jeśli zgłosi się osoba, która nie miała nigdy psa i liczy na pomoc hodowcy w wyborze szczenięcia łatwiejszego do ułożenia? Osoby wybierające psy do służby lub określonych zadań, wykonują testy osobowości, mogą być pomocne.

BKJ
2022-07-05
Hodowla
Dokarmianie i socjalizacja – ważne zadania hodowcy

O swoich szczeniętach dowiesz się najwięcej bacznie je obserwując – pisze Steve Dean na łamach brytyjskiego czasopisma „Our Dogs” – Hodowca bierze na siebie nie tylko odpowiedzialność za odpowiednie żywienie szczeniąt, ale za ich należytą socjalizację do ósmego tygodnia życia.

BKJ
2022-06-14
Hodowla
Jak rozpoznać dobrego hodowcę czyli jakie informacje nie powinny się znaleźć w ogłoszeniu

Kolejne informacje o likwidowanych pseudohodowlach i opowieści znajomych o chorobach ich psa rasowego, a z drugiej strony opinie zadowolonych właścicieli wielu rasowych psów prowokują przyszłych nabywców do przemyśleń na temat tego jak rozpoznać czy hodowca jest uczciwy i jest hodowcą z prawdziwego zdarzenia.

BKJ
2022-05-27
Hodowla
Udane krycie

Suki dopuszczają do siebie samce tylko w okresie rui. Psy zdolne są do pokrycia suki przez cały czas od momentu uzyskania dojrzałości płciowej. Wszystko reguluje natura, mimo to zdarza się, że do krycia nie dochodzi, bywa i tak, że po kryciu suka nie jest zapłodniona.

BKJ
2022-04-13
Hodowla
W jakiej temperaturze powinny przebywać szczenięta po porodzie?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć podając jedną liczbę wyrażoną w stopniach Celsjusza, która będzie złotym środkiem. To jak ciepło powinno być w kojcu zależy przede wszystkim od rasy utrzymywanych tam psów i od tego do jakich temperatur przyzwyczajona jest suka, która jest matką miotu. Jeśli suka nie żyje i sami wychowujemy miot mamy utrudnione zadanie.

BKJ
2022-01-18
Hodowla
Metody wyznaczania terminu krycia

Dobry hodowca szuka dla swojej suki dobrego reproduktora. Nie bierze przy tym pod uwagę odległości dzielącej jego hodowlę od miejsca zamieszkania psa, ani ekwiwalentu za krycie. Do dobrego psa warto pojechać nawet kilkaset kilometrów. Obecnie możliwa jest także inseminacja nasieniem sprowadzonym z zagranicy. Aby krycie było udane trzeba dobrze wyznaczyć jego termin.

BKJ
2022-01-03
Hodowla
Co powinni omówić hodowca i nabywca podczas zakupu szczenięcia?

Wiele osób kupuje psa pod wpływem impulsu. Na szybko. To błąd. Zarówno nad wyborem rasy jak i konkretnej hodowli należy się dobrze zastanowić. Kiedy nadejdzie dzień odbioru nabywcy często trudno jest ukryć emocje, a te powodują, że o wielu ważnych sprawach zapomina. Wówczas zimną krew powinien zachować hodowca.

BKJ
2021-10-12
Hodowla
Zabiegi i badania przed kryciem

Do hodowli przeznaczać należy tylko psy zdrowe, które posiadają uprawnienia hodowlane. Są takie zabiegi i badania, które trzeba wykonać przed kryciem. Są też takie, których bezpośrednio przed nim nie powinno się wykonywać.

BKJ
2021-07-06
Hodowla
Szczenię za granicę, szczenię zza granicy

Jedno z istotniejszych zadań jakie stoi przed hodowcą to pozyskanie dobrych i zdrowych psów do hodowli. Zdarza się, że trzeba je sprowadzić zza granicy. Bywa i tak, że szczenięciem z naszej hodowli, zainteresuje się ktoś z innego państwa. Co wtedy? Jak wyglądają procedury?

BKJ
2021-04-20
Hodowla
Suplementacja suki w ciąży i laktacji

Reprodukcja niesie za sobą konieczność doboru odpowiedniej diety dla suki. Poza specjalistyczną, wysokokaloryczną karmą, jest to także odpowiednie uzupełnianie diety przyszłej mamy w potrzebne składniki.

BKJ
2021-02-18
Hodowla
Mity na temat hodowli psów rasowych

Wokół hodowli psów rasowych, a także rozmnażania psów jako takiego, powstało wiele mitów. Obalimy te najczęściej powtarzane.

BKJ
2021-01-29
Hodowla
Fazy rozwoju szczenięcia

Każdy hodowca psów rasowych powinien znać fazy rozwoju szczeniaka. Ich poznanie umożliwi nie tylko właściwe wychowanie psów, ale też przekazanie niezbędnej wiedzy nabywcom. 

BKJ
2021-01-21
Hodowla
Formalności związane z zakupem psa

Początkujący hodowca i większość nabywców psów często miewają problemy z tym by zapamiętać wszystkie procedury i formalności związane z zakupem psa. 

BKJ
2021-01-20
Hodowla
Prawa i obowiązki klubu kynologicznego

Klub kynologiczny odgrywa niebagatelną rolę w środowisku kynologicznym. Ma też swoje prawa i obowiązki. Warto wiedzieć jakie, po to by odróżnić te kluby, które są wiarygodne od tych, które powstały po to by zarabiać pieniądze.

BKJ
2021-01-15
Hodowla
Rola, zadania i znaczenie klubów kynologicznych

Klub kynologiczny, większości osób niezwiązanych ze środowiskiem, kojarzy się z grupą hodowców, która organizuje wystawy psów rasowych a urodzonym szczeniętom wydaje metryki i rodowody. Nie wszyscy do końca rozumieją rolę i znaczenie tych klubów.

BKJ
2021-01-08
Hodowla
Zakładamy hodowlę

Jeśli planujemy założyć hodowlę lub nawet tylko sprawdzić czy hodowanie psów to jest coś dla nas, powinniśmy zacząć od tego by kupić sukę lub psa i sukę z udokumentowanym pochodzeniem. 

BKJ
2020-12-21
Hodowla
Krycie

Kiedy posiadamy już psy z uprawnieniami hodowlanymi (a przynajmniej sukę hodowlaną), możemy pomyśleć o szczeniętach. 

BKJ
2020-12-22
Hodowla
Przygotowania do porodu

Zbliżający się poród u naszej suki to bardzo nerwowy czas, zarówno dla niej jak i dla nas. Jeśli nie mamy doświadczenia stres jest większy, choć nawet doświadczonym hodowcom trudno jest całkowicie zachować spokój.

BKJ
2020-12-29
Hodowla
Poród

Są suki, które rodzą bez problemu i bez pomocy człowieka. Są i takie, którym hodowca musi pomóc, jeszcze innym jest potrzebna pomoc lekarza weterynarii. 

BKJ
2020-12-29
Hodowla
Komplikacje związane z porodem

Tak jak w przypadku ludzi, tak i u psów poród wiąże się z ryzykiem komplikacji, wystąpieniem chorób lub wad szczeniąt. Większość suk rodzi bez problemów, zdarzają się też takie porody gdzie nasza pomoc lub interwencja lekarza weterynarii będzie konieczna.

BKJ
2020-12-29
Hodowla
Odchowanie szczeniąt

Szczęśliwe zakończenie porodu to tak naprawdę dopiero początek. Niekiedy odchowanie szczeniąt nie nastręcza problemów. Innym razem będziemy bardzo zapracowani.

BKJ
2020-12-23